probleme cu picioarele

15-07-2008
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna seara am 22ani si de 2 ani am probleme cu picioarele si genunchi tibiile imi trosnesc amandoua ca de altfel si amandoi genunchi uneori ma dor si soldurile si mijlocul am facut rmn la coloana la spitalu bagdasar arseni si a iesit bine fara probleme la coloana la genunchi am fost diagnosticat de un ortoped pe baza unor radiografii cu dezaxarea aparatului bilateral genunchiului si condropatie rotuliana. ORTOPEDUL mi-a prescris un tratament cu fastum gel si flamexin dar durerile persista precum si trosniturile in articulatii este cazul sa ma operez la ambii genunchi? deasemenea am fost si la reumatologie si in urma diverselor analize mi s-a confirmat ca nu este vorba despre probleme de reumatism am aslo putin marit 250 si urmez un tratament cu moldamin.ce analize sa mai fac?va multumesc
1 comentarii
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr.Simion
Identitate neconfirmată
Dr.Simion
Stimate 1zxc2,
Aparatul extensor al genunchiului, ca si de altefel problemele cu coloana se vor ameliora considerabil daca veti lua legatura cu un kinetoterapeut cu experienta care sa va ajute sa va corectati mersul si tonusul muscular al muschilor coapsei. In functie de cauza care determina acea dezaxare cu care ati fost diagnosticat, (care poate fi musculara, osoasa, ligamentara) kinetoterapia poate fi o solutie definitva sau macar o conditionare a musculaturii absolut necesara daca va urma o interventie chirurgicala. Hotarirea de a va opera trebuie sa va apartina in urma nei informari competente despre cauza, evolutie si posibilitati de tratament. In situatia in care va veti hotaripentru operatie desigur vor mai urma investigatii si radiologice si de laborator, la acest moment gimnastica medicala se poate face foarte eficient cu datele pe care le aveti deja
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.