Probleme cu respiratie | Forumul Medical ROmedic

Probleme cu respiratie

24-05-2016
dianarus
Nu este medic/terapeut
dianarus
Buna ziua!

Vreau sa va informez in primul rand ca nu vorbesc bine romaneste, sper sa nu fiu atacata pentru gramatica sau altele. Sunt nascuta si crescuta in Germania.

Am 23 de ani si de la varsta de aproximativ 10 ani am probleme de respiratie. Simt ca nu intra destul aer in plamani atunci cand inspir, uneori si cand incerc sa casc mi se taie respiratia si nu mai pot casca in continuare sau cat ar trebuii.
Bineinteles am fost la foarte multi medici aici in Germania, am facut tot felul de analize, sange, plamani, inima, glanda, cap. absolut tot. Doctorii imi spun ca sunt perfect sanatoasa si ca problemele mele sunt psihice. Au urmat terpaii, exercitii pentru respiratie, am fost si la psihiatru dar nimic nu ma ajutat. Intradevar aveam si vremuri "bune" in care cu toate ca inca aveam probleme cu respiratia, erau minore si reuseam sa le ignor asa incat nu ma deranjat prea mult.
Ultimii doi ani au fost foarte OK, m-am simtit bine si nu am avut probleme prea mare.

Pe la sfarsitul lunii februarie au inceput chinurile din nou. Stateam in pat si pur si simplu mi sa taiat respiratia. Evident mam panicat si starea mea sa agravat din acest motiv. A trebuit sa sun salvarea dupa care am fost transportata la spital cu suspect de preinfarct. La spital mi sau facut din nou toate analizele si am fost din nou trimisa acasa "sanatoasa" fara nici un fel de probleme organice. Diagnostic: "Hyperventialionssyndrom", adica atac de panica.
Am primit o pastila dupa care miam revenit.
Au trecut saptamani, luni.. nu foarte usoare, si pe data de 20 Mai anul asta a fost nevoie din nou sa chem salvarea. Acelasi diagnostic, aceasi poveste. De atunci sincera sa fiu, nu am mai iesit din casa pentru ca mie frica ca lesin pe strada sau ceva de genu! Ma simt foarte rau, nu pot sa dorm noaptea pentru ca simt ca nu primesc aer (cu toate ca am 100% oxigen in sange). Sunt foarte disperata si nu stiu ce sa mai fac. Nu vreau sa incep din nou cu terapiile, pentru ca stiu ca nu ma vor ajuta.

Motivul pentru care am scris aici in acest forum este pentru ca vreau sa aud si opinia medicilor romani si oamenilor care poate trec prin aceasi ca si mine.
Ma simt neglijata de medicii de aici din Germania, am fost la foarte multi si nimeni nu ma putut ajuta sa imi elimin simptomele pe termen mai lung de cateva saptamani/luni.
As vrea sa stiu ce fel de terapii sunt in romania, sau cum se procedeaza la asemenea pacienti cu probleme ca ale mele. Sincera sa fiu, am incercat deja tot ce am putut si mi sa oferit aici in Berlin!

Va multumesc mult, si imi cer incaodata iertare pentru stilul meu de a scrie.

Diana
4 comentarii
0
24-05-2016, ora 14:50
dianarus
Nu este medic/terapeut
dianarus
Am uitat sa mentionez ca nu am nici o alergie, nu fumez deloc, ma hranesc sanatos si fac sport.
0
25-05-2016, ora 00:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu ati fost neglijata de medicii din Germania ci super-extra verificata.
Aveti somatizari de anxietate cu atacuri de panica.

Aceste lucruri nu inseamna "totul este in mintea dv si mie nu imi trebuie medicamente".

Asta e o boala a neurotransmitatorilor.
Exista peste 60 de tipuri de neurotransmitatori care sunt niste hormoni emisi de creier si de neuroni.
Neuronii, atentie, sunt niste celule ca niste firisoare lungi impanzite in tot corpul.
Va rog sa verificati pe Wikipedia poza cu sistemul nervos ca sa vizualizati aceste celule, una in prelungirea alteia.
Neurotransmitatorii astia au rolul de a face legatura dintre neuroni.

In cazul anxietatii, care este o boala, nu o stare de spirit, ce se intampla ?
Neurotransmitatorii nu mai sunt secretati in limite normale, sunt secretati mai putin.

Dv. cand mergeti pe strada vi se pare ca va apare impresia ca veti lesina. Nu e nici o impresie.
Neurotransmitatorii de la nivelul membrelor sunt atat de putini incat aveti mari sanse sa nu se mai faca deloc conexiunile si chiar sa cadeti. Unele persoane cu anxietate cad pur si simplu daca nu se aseaza pe ceva.

Cand faceti crizele de lipsa de aer, la fel. Neurotransmitatorii de la nivelul neuronilor gatului devin atat de redusi cantitativ incat celulele neuronale se constrictioneaza si o data cu ele si muschii.
Sa observati cu atentie cum in crizele de lipsa de aer parca vi se strange gatul.

Din fericire traim in secolul 21 si avem in Romania numai peste 20 de medicamente care regleaza acesti neurotransmitatori. Se numesc antidepresive. In Germania cred ca aveti si mai multe.

Nu aveti o boala grava si afectiunea la dv nu are multe simptome si foarte urate. Sunt multi care au multe multe simptome ale anxietatii.

Va prezentati la un medic psihiatru si veti primi un tratament constand intr-o pastiluta care se cheama ad (antidepresiv) si in 2-4 saptamani va reveniti. Unii isi revin din primele zile de tratament. Ce rol are aceasta pastiluta ? Va regleaza nivelul neurotransmitatorilor in neuroni si in fanta sinaptica (adica locul dintre doi neuroni pe unde se face transferul de neurotransmitatori). In aceasta asa zisa fanta sinaptica nivelul lor trebuie sa fie echilibrat ca sa nu va mai confruntati cu toate simptomele.

Cand aveti timp, mergeti pe Youtube si vedeti filmulete animate cu neurotransmitters ca sa intelegeti exact in ce consta problema dv si pentru ce va trebuie pastiluta de ad pentru reechilibrarea acestor hormoni. Este afectiunea dv pe termen lung. Nu trece asa usor. Trebuie sa fiti o tanara informata.
0
22-08-2016, ora 11:45
mdanyela44
Nu este medic/terapeut
mdanyela44
mdanyela44 (8/22/2016 10:58:50 AM): Buna ziua.
Mama mea n varsta de 54 ani a facut un CT regiune toraciica nativ in urma caruia a primit urmatorul rezultat:
-Torace asimetric post scolioza vertebrala toracolombara dextroconvexa cu moderata deviere a mediastinului la stanga
-Cateva imagini de traiecte bronsice dlatate cilindric avand continut aeric insotite de imagini de iinfiltratie de tip sticla mata in toate segmentele pulmonare.
-Nu se evidentiaza imagini de adenopatii mediastinale patologice
-Cardiomegalie
mdanyela44 (8/22/2016 10:59:13 AM): -Nu se evidentiaza imagini de revarsat pleural sau pericardic

-Imagini de hernie gastrica transhiatala cu diametre axiale maxime 5 cm
-Lipomatoza mediastinala, abdominala
Vreau sa stiu daca este ceva grav deoarece mama se simte in permarenta obosita si respira greu, tot timpul spunind ca nu are aer,
Va multumesc frumos daca ma puteti ajuta cu un raspuns...
0
24-09-2016, ora 17:26
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Ptr. dianarus asa am patit si eu si pana la urma era vorba de corzile vocale care erau blocate si nu dadea voie aerului sa intre in plamani. Boala se numeste Sindrom Gehardt si numai prin operatie se rezolva problema cu respiratia. Si mie imi spuneau doctorii ca fac atac de panica cand le spuneam ca nu am aer. Este cel mai simplu pentru ei sa de-a vina pe atac de panica cand nu sunt in stare sa dea un diagnostic. Diagnosticul la pus un doctor iesit la pensie si avea cabinet particular !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.