Probleme cu somnul.

11-11-2017
Ros3s
Nu este medic/terapeut
Ros3s
Buna seara. Nici nu stiu cum sa incep asa ca am sa trec direct la problema pe care o am. de aproape o luna de zile m-am intors in Bucuresti din Timisoara... si am observat ca de cand am venit am probleme cu somnul din ce in ce mai tare. cum se face ora 9 seara incep sa casc ma simt obosita si imi lacrimeaza ochii foarte tare, ma intind in pat ca sa adorm si degeaba nu pot adormi ma perpelesc pe toate partile. daca reusesc sa atipesc ma trezesc foarte repede pur si simplu tresar din somn si am o senzatie de neliniste in corp imi simt corpul foarte agitat. daca ma ridic din pat si incerc sa fac alceva sa ma uit la Tv sau sa stau la calculator mi se inchid ochii practic nu pot sta ca adorm cum ajung in pat starea de oboseala si somn dispare.. abea pe la ora 5 dimineata reusesc si eu sa adorm si la ora 9 dimineata cel tarziu 10 ma trezesc si cand ma trezesc ma simt extrem de obosita. pe timpul zilei nu dorm deloc beau doar o singura cafea, nu stiu ce sa mai fac am incercat ceaiuri am incercat si pastile pentru somn degeaba am ajuns sa nu mai pot sa suport oboseara si starea pe care o am, ma simt foarte obosita ochii ma ustura groaznic gatul il simt uscat tot timpul beau foarte multa apa dureri de cap, agitatie in corp... tresar tot timpul daca atipesc putin nu inteleg ce se intampla cu mine nu am avut niciodata probleme cu somnul, din potriva eu dormeam foarte mult. nu stiu ce sa mai fac.
5 comentarii
0
11-11-2017, ora 04:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna dimineata. Mergeti la un psiholog care sa va arate niste tehnici de relaxare pentru a adormi si daca tot nu reusiti, mergeti la psihiatru pentru tratament. Este foarte important sa dormiti.
0
11-11-2017, ora 08:11
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Nu aveti o canapea sau un fotoliu comod in fata televizorului? Instalati-va acolo seara, o sa adormiti cu televizorul deschis. Asa patesc si eu cand sunt stresata, in pat nu pot adormi, insa dorm la televizor cateva ore, 4-5...
1
11-11-2017, ora 20:33
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Nu dormiti cu nimic aprins. Aparatele gen tv sau pc (chiar si pentru ascultatul muzicii) dau un semisomn, pastreaza scoarta cerebrala intr-o stare de activare. Faceti-va ritualul obisnuit de dinainte de culcare. Daca in max 30 de minute nu adormiti, ridicati-va din pat si mergeti sa faceti altceva (preferabil, cititi cateva pagini din ceva usor). Va intoarceti in pat numai cand simtiti nevoia de somn.
Daca exista si ganduri sau imagini care va sacaie de nu puteti adormi, ocupati-va de ele inainte de a intra in pat.
Recapitularea zilei se face inainte de a intra in pat. La fel si planurile pentru ziua urmatoare-daca le puneti pe hartie, sunt sanse si mai mari sa ramana acolo si nu in mintea dvs.
Somn usor!
0
11-11-2017, ora 22:29
Dr House
Nu este medic/terapeut
Dr House
Buna seara! Simptomele pe care le manifestati - insomnie, agitatie, senzatie de gura uscata si sete, consumul excesiv de apa - pot fi consistente cu instalarea unui diabet. Va sfatuiesc sa faceti analizele de sange pentru glicemie si trigliceride, precum si o glicemie provocata. Sanatate!!
1
11-11-2017, ora 23:59
Ros3s
Nu este medic/terapeut
Ros3s
va multumesc pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.