Probleme cu stomacul

12-08-2016
LadyInBlack9
Nu este medic/terapeut
LadyInBlack9
Buna seara!Am 17 ani si de aproximativ 2 luni de zile am probleme cu stomacul.Nu prea sunt sigura de la ce poate fi...probabil de la alimentatie.Nu am un regim alimentar potrivit(mananc multe dulciuri, fast-food etc. Nu prea mananc supe, ciorbe).Pana acum doua luni nu prea aveam probleme..poate cateodata desi consumam multe alimente nepotrivite si sucuri. Intr-o zi nu pot spune ca am mancat cine stie ce..imi amintesc ca mancasem lapte cu cereale si fructe in aceeasi zi si probabil suc, dar nu in acelasi timp..de obicei laptele imi provoaca dureri de stomac.Mi-a fost rau in aceeasi zi si probabil de atunci a inceput totul.De atunci urmatoarele saptamani am fost constipata sau aveam senzatia ca mereu am nevoie la baie si stomacul incepuse sa imi tremure oarecum ma simteam rau.Ma durea abdomenul si ba eram constipata ba invers.Am inceput sa mananc mai putin si sa nu mai beau sucuri, sa mananc lactate sau anumite fructe..cam de frica.:)) Simteam mereu ca am nevoie la baie.In final am mers la doctor sa imi fac o ecografie si mi-a zis ca nu am cine stie ce probleme..de la alimentatie.Am flora intestinala afectata si va trebui sa tin un regim pt. o sapt si sa iau cateva pastile.Nu pot spune ca am tinut exact regimul potrivit, am mai mancat prostii dar am redus si am incercat sa mananc mai sanatos.Doctorul nu a fost prea explicit cu ce aveam voie sa mananc.Pastilele erau mai mult suplimente...Nu mi-a trecut deloc si peste o saptamana cred..am mers la doctorul de familie.Mi-a dat un altfel de regim si pastile printre care si antibiotice.Cum am luat pastilele, cum am simtit ca imi trec durerile.Am incercat sa tin regimul cateva zile si l-am respectat cel putin primele 3 zile foarte bine. Nu mai aveam dureri de burta, dar mereu simt ca dupa ce merg la baie tot am nevoie si tot nu elimin si mereu simt senzatii ciudate si ca imi vine sa merg la baie. Cateva zile imi mai trecuse, am luat tratamentul apoi am inceput sa mananc iar fast food si dulciuri, am baut si putin suc.Nu imi mai era rau ca inainte, desi tot ce mancam trebuia sa elimin apoi, mergeam la baie de cateva ori pe zi iar eu inainte nu eram asa. Cum mancam ceva, simteam nevoia sa merg la baie.Apoi a inceput iar sa imi faca stomacul ciudat, dar mai putin si am mai luat pastile pt digestie.Am uitat sa mentionez am mancat si tarate cu iaurt, la recomandarea medicului. Mereu am luat pastile gen furazolidon pt ca simteam mereu ca am nevoie la baie chiar daca deja mersasem. Mi-am facut analizele saptamana asta, dar deabia luni le iau.Stau foarte mult timp in baie..elimin tot, desi nu prea mananc.Azi cred ca am fost de 6 ori si inca ma simt rau desi nu am mai mancat de dimineata.Stiu ca o sa vina analizele..dar ce credeti ca ar putea fi?Am citit si pe net si ma gandesc ca poate colon iritabil? Multumesc.
1 comentarii
0
30-08-2016, ora 00:45
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Din descrierea dumneavoastră pare sa fie o malabsorbție. Aveți nevoie de analize si o endoscopie digestivă superioară.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.