Probleme cu tensiunea (cred)

07-01-2009
Sordelus
Nu este medic/terapeut
Sordelus
In mai anul trecut (2008) am incercat sa ma las de fumat si am urmat sfatul unei doamne farmaciste sa incerc guma nicorette (2 mg). De fiecare data cand incepeam sa mestec o guma se declansa sughitatul destul de puternic si concomitent incepeam sa am arsuri de la stomac pana pe gat.

Am lasat dupa 5 zile guma si... am reluat tigarile dar numai dupa cateva zile am facut o criza de durere ce pleca din capul pieptului pana in gat cu palpitatii puternice tensiune 15 cu 10 si puls 112 si simteam ca ma pierd sa ceva de genul asta. Tot acest tavalug a durat max 5 minute, am chemat salvarea care ma controlat si pentru linistea mea m-a dus la Municipal unde am facut un EKG si un consult si am inteles ca nu prea am nimic la inima dar sa incerc cu vitamine, etc.

Am inceput sa tin regim (am 1, 90 m iar la data respectiva aveam 110 kg) am scazut intr-o luna la 100 ÷ 102 kg dar de atunci mai am momente cand simt ca imi vine rau si imi simt inima ca imi bate in maini, picioare, cap (nu am dureri de cap, doar imi zvacneste).

Aceasta stare este continua dupa craciunul din decembriei si o asociez cu o anumita fierbere in stomac sau inainte sa am un scaun.

Am observat ca in ultimul timp am probleme muschii de la maini (bicepsi in special) si cu pectoralii care ma dor la cel mai mic efort.

Intrebare: Ce pot sa fac sa imi treaca aceste stari care imi dau o frica imensa de fiecare data. Adica orice reactie sau durere a corpului prima data ma sperie si dupa aceea o controlez in amanunt sa vad dac nu cumva vine de la inima/cap etc.

Am facut analiza de sange in vara si singura problema a fost valoare trigliceridelor 367 unitati. Dupa 3 luni cu mancare fara grasimi si mai multe frucete au scazut la 264.

Multumesc frumos
5 comentarii
0
07-01-2009, ora 14:59
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
E important de stiut si care e virsta ta
Pe de alta parte, in ce imprejurari a aparut criza din 2008?Cumva dupa efort?Stress?Ai facut atunci si o proba de efort?
Nu ar strica si o monitorizare EKG Holter care sa lamureasca problema episoadelor de palpitatii.
Cam cite tigari/ zi si de cit timp?
0
07-01-2009, ora 16:07
Sordelus
Nu este medic/terapeut
Sordelus
varsta: 38
tigari: de la 20 de ani iar in ultimii 2 -3 ani ~1 pachet/2 zi
Vis-a-vis de efort odata in vara dupa criza respectiva imi era rau, in semnsul ca simteam ca ma pierd si am fost la o policlinica cu plata unde le-am spus ca imi este rau si mi-au facut un EKG iar d-na doctor de boli interne mi-a luat tensiunea de la o mana, de la alta, de la cealalta, si tot asa pe parcursul a 10 min dupa care mi-a spus ca tinand seama ca sunt in acea criza de rau iar tensiunea se situa la valoarea de 10 cu 7 stanga si 11, 7 dreapta, iar EKG nu prezenta vreo particularitate care sa indice o problema la inima daca mai am astfel de crize sa ma caut in alta parte posibil la stomac & ficat iar cu problema cu palpitatiile sa ma duc la psiholog ca pare a fi un atac de panica.
In rest cred ca nu fac cine stie ce efort.
Problema mea este ca am ramas cu aceste palpitatii de atunci care imi revin din cand in cand iar dupa ultimul Craciun am si aceste palpitatii la cap adica ba la ceafa, ba la tample iar de aceasta data nu dispar nici pe perioada noptii. Adica ma scol noaptea si am frisoane si acele papitatii tot in "capul meu sunt" intradevar fara dureri dar sunt acolo si ma sperie ingrozitor.


Multumesc mult
0
07-01-2009, ora 16:47
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
O problema cardiaca (cardiopatie ischemica/anginapectorala) apare in primul rind la efort.Proba de efort (bicicleta, covor rulant) consta in monitorizari ale anumitor parametri cardiaci(puls, tensiune sa ) pe parcursul unui efort gradat crescator.Aparitia durerii precordiale la un efot anumit, colaborata cu aparitia modificarilor pe EKG permite diagnosticarea unei suferinte cardiace ascunse.
Proba Holter consta in fixarea unui EKG mobil pe pacient peparcursul a 24 ore.Se inregistreaza continuu electrocardiograma in format digital(apoi e decodata la PC).In momentul cind simte ceva(palpitatii, durere) pacientul apasa un buton si momentul e automat marcat pe EKG si vizualizat la decodare
Ti-am descris aceste teste ptt. ca consider ca ar fi bine sa le faci.Fie si pentru a fi sigur ca totul e OK.Daca duci cu bine proba de efort pina la pragul maximal iar la Holter se gaseste ca episoadele de palpitatii sint corespunzatoare unor trasee EKG de tahicardie sinusalla, totul e normal, fiind totusi bine sa reduci macar (daca nu sa renunti) tigarile si cafeaua, care favorizeaza aparitia tahicardiei sinusale.
Iar daca totul e normal cardiologic iar aceste atacuri de panica persista, in caz ca nu reusesti sa te linistesti gindindu-te ca nu ai nimic, poti sa iei un calmant usor, gn distonocalm, calmepan.Dar numai cind simti ca nu poti controla panica
0
08-01-2009, ora 09:49
Sordelus
Nu este medic/terapeut
Sordelus
Mii de multumiri
0
26-04-2009, ora 12:53
andreeadj
Nu este medic/terapeut
andreeadj
buna de ceva vreme ma ingrijoreaza anumite simtome, dar ai mei nu cred ca e necesar neaparat sa vad un medic de fapt vreau sa stiu daca e vreun motiv sa ma ingrijorez cu adevarat.La pastaele asta dimineatza am luat un supradin si am alergat ma rog... nu am facut efort foarte mare, de fapt e doar o banuilala ca a fost de la supradin adica incerc sa gasesc un motiv, oboseala stres nu incape in discutie era dimineatza, dintr-o data mi s'a facut ameteala si simteam ca trag aer in piept degeaba pana aproape de lesin, senzatia de insuficienta respiratorie a tinut 1 minut dupa am inceput sa simt ca am oxigen dar tot eram ametita, , m-am asezat pe un scaun, inima imi batea ca si cum mi-ar fii iesit din piept, steam linistita respiratia era normala dar in continoare inima imi batea nebuneste, nici dupa efort inima nu imi bate asa, m-am ridicat (nici pe picioare nu ma tineam prea bine ) si m-am asezat intinsa in pat, am stat cred ca cel putin 30 de minute intinsa si inima imi batea de parca eram la maraton...acum rad, ai mei se speriasera putin, au crezut ca mi-a scazut tensiunea si mi s'au dilatat vasele si mi-au dat apa cu zahar, am incercat sa adorm dar nu puteam, imi pusau si venele de la inima se vedea pulsul pe gat si la incheieturi cum se zbate desi nu e o legatura prea mare intre puls si bataile inimi.In fine a trecut slava domnului, sperietura si senzatia inca ma sperie si acum, Ah si ca ultima informatie la mine in familie tatal meu e cardiac si eu am fost nascuta cu suflu sistolic daca are vreo importanta.se mai intampla si acum fara nici un efort sa imi bata inima foarte repede si tare. sa ma ingrijorez ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dependenta de nicotina
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Hipertensiunea
  • Hipotensiunea
  • Arsurile la stomac
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  •