probleme cu tenul

18-06-2010
mary1701
Nu este medic/terapeut
mary1701
bun gasit! am 31 de ani si ma adresez d-voastra in speranta ca ma puteti ajuta. de cativa ani am folosit cu o frecventa de 1-2 ori pe saptamana fluocinolon, ultralan sau nidoflor (alternativ) pe fata pt ca altfel imi apareau umflaturi mici rosii care imi dadeau o puternica senzatie de mancarime. in urma cu cateva zile am fost la dermatolog, care s-a suparat foarte tare pe mine (avea si de ce) pt ca am folosit atata timp produse pe baza de cortizon (desi stiam ca nu e indicat) si mi-a interzis total sa mai aplic asa ceva pe fata, mi-a dat in schimb metroruboril-gel de aplicat seara, clean-ac de la avene pt aplicat dimineata si spray cu apa termala de la avene. in plus, mi-a dat couvrance-fond de ten (pt ca oricum foloseam alte marci). problema e ca acum, dupa cateva zile fara cortizon parca sunt o masca, am umflaturi mici si rosii pe fata care, dincolo de aspect, ma mananca ingrozitor. dupa o luna trebuie sa merg la control, dar nu stiu cum sa fac sa scap de senzatia de mancarime si de aspectul ingrosat al pielii. produsele recomandate de dl doctor marius corbeanu costa destul de mult, nu cred ca mi le voi permite permanent. exista vreo solutie naturala care sa ma ajute? si, mai ales, exista vreo sansa ca tenul meu sa isi revina, sa se refaca la un moment dat? va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.