probleme de cardiologie

28-01-2013
diana florentina
Nu este medic/terapeut
diana florentina
buna ziua!!!sunt sotul dianei si am si eu o intrebare catre cei care ma pot ajuta!!!de cateva zile am o durere in stanga deasupra inimii(aproape de scapula(dc ma exprim cum trebuie!!).problema care ma framanta este urmatoarea!!!odata cu aparitia acestei dureri suportabile am o stare gerala de rau, ma mai inteapa din cand in cand inima, TA-intre 12.6 si 14.8 cateodata urca si la 15.9, 16.9.bataile inimii(60-90).in urma cu 2 ani am avut un atac de panica si aveam cam aceleasi simptome.'nu ma doare nimic dar ma simt rau'.ceea ce vroiam sa stiu daca este din cauza starii de anxietate sau sa fie altceva???? are legatura si cu raceala sau curentul(tuse, nas infundat, urechi infundate, sinuzita)????pot aparea aceste simptome de la ceea ce tine de raceala???in ultimul timp am cam racit intr-una!!!!sper ca cineva din cei care citesc acest subiect sa il inteleaga si sa ma ajute si pe mine cu niste informatii utile!!imi este cam frica de spital sa merg la control.in luna decembrie am facut medicina muncii si am facut EKG care a iesit ok, TA-13/7, glicemie90...etc.multumesc mult si aastept ajutor din partea dvs.
3 comentarii
0
28-01-2013, ora 22:01
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
Buna ziua, da, poate avea legatura cu raceala: poate sa fie un junghi intercostal cauzat de pozitie contractata din cauza frigului, in somn, curent. Va recomand sa cititi despre angina pectorala, ca sa vedeti daca ceea ce simtiti se potriveste descrierii. Daca da, un EKG, un consult simplu si un test de efort ar putea elucida problema. Banuiesc totusi ca sunteti tanar si ca nu este cazul de asemenea probleme, insa pentru elucidarea completa a situatiei puteti face o coronarografie - investigatie complexa, cu internare de 24 de ore, scumpa - 3-4000 lei. daca va fi nevoie vreodata - cred ca acum nu este cazul, poate doar un nou atac de panica - dar daca va fi cazul, cel mai experimentat e dr Dan Deleanu de la fundeni
0
29-01-2013, ora 13:26
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
cum naibi sa dea 3-4000 ron ptr o banuiala ?pai RMN-ul e mult mai ieftin...dar nu este nevoie nici de asa ceva..un EKG de efort+ecocardiograma..hai maxim si un holter sunt arhi suficiente..ce poate sa fie(daca este afectiune cardiovasculara).pai poate sa fie aritmie(se vedea pe EKG si se vede pe holter)...poate sa fie afectiune fizica a inimii(se vede la ecocardio)...sau cardiopatie ischemica(se vede pe Ekg de efort)...

insa sunt 100% sigur ca nu este nimic..si eu am simptome asemanatoare..si toate investigatiile au fost bune...

si probleme au aparut fix dupa o pneumonie usoara+rinita+gastrita usoara+niste mal de la bila...desi mi s-a spus ca singura afectiune reala a fost pneumonia+rinita..restul sunt afectiune psihosomatice..adica pe fond nervos..

eu te sfatuiesc sa mergi la un cardiolog ptr linistea ta(strict ptr asta)..sau daca nu poti chema salvarea...iti spui sa-ti faca un EKG(au aparat mobil) si le dai si lor acolo 100-150 ron si gata..

hai sa-ti mai zic ceva..daca era ceva real si aveai durerea de mai mult de 15 min era infarct si nu mai scriai aici...

totusi daca zici ca ai fost racit ar trebui sa te duci si la un pneumolog..cum se manifesta durerea ?se intensifica atunci cand respiri ?

toata durerea poate fi si din cauza ca te incordezi si esti stresat..si daca tii muschii intr-o stare permanenta de contractie e normal sa te doara..se acumuleaza acid lactic...
0
23-10-2014, ora 14:11
cmoldovan
Nu este medic/terapeut
cmoldovan
cred ca a vrut sa spuna 3-4oo de lei. Cam atata e.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici