probleme de cuplu

12-12-2011
nyk_275
Nu este medic/terapeut
nyk_275
buna.am certuri cu sotia di cauza parintilor ei.cand ne-am casatorit asta vara tatal ei mi-a cerut o suma de bani inainte de nunta promitandu-mi solemn ca mii va restitui treptat in fiecare luna.a trecut timpul dar nu am mai primit niciun ban inapoiin vara am lucrat la casa iar socrul meu nici nu a venit sa vada ce facem.in octombrie am plecat din tara la munca iar socrul meu a inceput s-i a amintit iar de noi.mai mult de sotia mea.merge la ea numai cand are nevoie de ajutor iar eu i-am reprosat asta sotiei dar ea mereu ii tine partea si ajungem si la certuri.va rog invatatima cum sa reactionez incontinuare.nu il pot ierta pe socrul meu pentru ca m-a mintit dar imi iubesc sotia si nu vreau sa ne mai certam.astept sfaturi va rog
4 comentarii
0
12-12-2011, ora 12:31
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna,
In primul rand imi pare rau pentru ceea ce ti se intampla, este clar ca nu exista o relatie buna intre tine si socrii tai dar nu trebuie sa uiti ca sotia ta nu poate gandi la rece totul asa cum o faci tu, intrucat este vorba de tatal ei. Este corect cum gandesti tu si anume ca sotia ta ar trebui sa fie de partea ta, ci nu a tatalui ei insa tinand cont de legatura de rudenie ce exista intre ei, ea nu poate aplica aceleasi regului in privinta relatiei ei cu tatal ca cele pe care le poti aplica tu in relatia cu socrul.
Sfatul meu este ca tu sa nu o pui in situatia de a alege intre voi ori sa se certe cu tatal ei pe considerente financiare, si ea stie cum stau lucrurile insa nu poate rupe legatura cu el doar din cauza unor bani oricare ar fi acea suma. Ai putea foarte bine sa il ignori pe socrul tau atata timp cat are aceeasi atitudine fata de tine, si sa discuti cu sotia despre cum vezi tu lucrurile insa fara a isca o cearta. Oricine isi iubeste parintii, oricum ar fi ei.
0
12-12-2011, ora 19:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Pentru ce vine mereu dupa ajutor?
- daca pt. mancare, chelt. dif...mai treaca-merge...
DAR, nu cumva pt. tigari si/sau bautura??
...in acest caz, NU mai accepta deloc sa-i dea bani...

Doar TU... stii pt. ce?!?

(i-ai dat banii- imprumut zici- si NU a restituit.. )..poate ca, sotia ta, o fi zis tatalui ca NU-I nevoie sa-i restituie...te-ai gandit la asta????ai intrebat-o?????

Intrebare:
- te are "cu ceva la mana"??
- ti-a oferit loc de casa?
- v-a facut nunta si iata crede ca nu mai trebuie sa-ti restituie banii?
- soacra NU ai?..de ea nu zici nimic...si daca ai, dansa cum vede aceste probleme?!?
- ce PARERE are sotia ta la toate cele ce te deranjeaza pe tine.si mai ales CUM iti justifica ca, odata casatorita, cu familie "trebuie musai sa-i ajute"...cu riscul certurilor dintre voi?
- i-a platit scoala? facultatea?...si acum ii cere banii?

...sunt "n" intrebari la care, DACA vrei si poti sa ne raspunzi...poate mai vb..
Cele bune,
0
12-12-2011, ora 20:24
nyk_275
Nu este medic/terapeut
nyk_275
nu ma are cu nimic la mana.din contra.tot ce trebuia el sa faca la nunta am suportat eu.toti banii ce i-a inchinat familia lui la nunta au fost de la mine.toata cheltuiala nuntii a fost suportata de mine.asta nu ma deranjeaza dar m-a mintit si eu nu suport cand cineva incearca sa profite de mine.mai ales cat am fost acasa nici nu i-a pasat de noi iar imediat dupa ce am plecat in strainatate a si inceput sa o caute pe sotia mea.eu asta vreau sa o lamuresc pe sotia mea ca tatal ei isi urmareste numai interesele lui.dar ea nu prea accepta si ne-am certat de cateva ori din cauza asta.nici pe ea nu o are cu nimic la mana dar nu vrea odata sa se indeparteze de ai ei.nu ii cer sa se indeparteze de tot dar sa ramanem la o relatie ca o femeie maritata si parintii ei.nu vreau sa fiu tratat de ea pe locul doi
0
12-12-2011, ora 21:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
acum, ca ai detaliat,
...o parere..
NU ei sunt "baiul"..ar fi si culmea sa refuze ceeace sotia ta le DA...
EA este "problema"...DOAR cu EA trebuie sa rezolvi..asta daca, Nu te minte (vb in fata iti zice da..da..) si apoi face cum vrea ea...
nu-i ok..cum procedeaza EA.
Iti doresc sa-ti fie bine!...asa cum doresti..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul