Probleme de cuplu

10-07-2012
Isabella Marian
Nu este medic/terapeut
Isabella Marian
Buna ziua
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat. Sunt casatorita de 7 ani si am un baietel de 4 ani. De cateva luni am descoperit ca sotul meu isi suna colega de serviciu de 5-6 ori pe zi. Am cerut desfasuratorul la telefon si intr-o luna avea 80 de apeluri catre ea. Am discutat cu el si mi-a zis ca totul este in imaginatia mea, el o suna doar cu probleme de serviciu. Ea este casatorita are copii si este cu 10 ani mai mare decat sotul meu.Am ascultat o convorbire telefonica intre ei. El ii facea declaratii de genul ca este cea mai frumoasa femeie pe care a cunoscut-o, ca vrea sa-i ofere toata dragostea si lucruri de genul acesta... Cand l-am intrebat mi-a zis ca si-a dat seama ca este ascultat si ca vrea sa ma faca geloasa. Ce pot face? Nu stiu de unde sa incep. Nu lipseste noptile de acasa, nu intarzie dupa program si nu o suna in weekend. E normala aceasta idila? Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
7 comentarii
0
10-07-2012, ora 08:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua,
NU- nu este normala
si NU stiu CUM as reactiona-eu.
SIGUR- nu-i ziceam ca mi-am dat seama-, asa CUM ai facut-o tu.
CE faceam?
- mergeam s-o cunosc (poate o SI stii)
- vb cu alti colegi-pareri etc
- as suna-o acasa.
sau
DACA mai ai "putere"...
- as lua tel in mana (de cate ori) intra in camera sau pe unde esti
si m-as face ca inchid"bine, ne auzim mai tarziu..."-fara sa suni pe cineva.
p.s.
asta e CU 2 taisuri, s-ar putea (odata) sa-ti reproseze ca,
TU esti cea infidela.
p.s.2.
Nu o suna in weekwnd pt ca-probabil- ii vine sotul acasa.
poate-i prin delegatii sau lucreaza si ALA-mult.
afla mai multe si detaliaza.
cele bune,
NU-I mai zice nimic, prefa-te deocamdata ca totu-i ok.
CUM se poarta-in rest- cu tine? cu coplilul?
-poate o schimbare de job.?!
0
10-07-2012, ora 09:52
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu-ti dau sfaturi, dar iti spun cum as fi procedat daca eram in locul tau.Dupa cererea desfasuratorului, eram la tribunal pentru a depune cerere de divort.
Oamenii sunt croiti diferiti, exista multe femnei care spun ca ar trece peste o aventura daca sotul ar renunta la amanta si si-ar relua atributiile de sot.Eu cred ca daca o data a calcat pe bec, o va face la infinit si daca intr-o relatie se ajunge la asa ceva, e clar ca undeva nu functioneaza si nu m-as chiui s-o repar.
Totul e la latitudinea ta.Orice alegere ai face, fa-l sa regrete!!!
0
10-07-2012, ora 13:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ipoteza cu "vroiam să te fac geloasă" nu prea ţine, mai întâi fiindcă se pare că eraţi deja geloasă, deci obiectivul ar fi fost îndeplinit. Mai apoi, fiindcă asta se face într-o anumită perioadă, să-i spunem de prematuritate, într-un cuplu. Deci, ca să o spun pe şleau: pare a fi vorba de o idilă reală. Pe de altă parte, sunt semne că nu au ajuns prea departe. Cred că cea mai bună tactică este să-i cereţi să vă promită că nu o va mai suna niciodată pe colega respectivă. Aveţi acest drept, ca soţie. Folosiţi-l!
0
10-07-2012, ora 15:31
Isabella Marian
Nu este medic/terapeut
Isabella Marian
Multumesc pentru sfaturi. Am pus aceasta problema. Sa nu o mai sune. Dar mi-a zis ca nu am dreptul pe telefonul lui sa-i dictez cu cine sa vorbeasca.
0
10-07-2012, ora 16:17
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Daca-ti raspunde asa, e clar cine-i seful in casa.Daca are un astfel de comportament, e clar ca nu-i pasa de parerea ta si e convins ca orice ar face il ierti si te poate juca pe degete dupa bunul lui plac.Atentiiieeeee mareeee!!!!
1
11-07-2012, ora 11:01
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Cum as proceda eu (in teorie pentru ca in practica nu pot sti, nu am trecut prin asa ceva): m-as duce direct la doamna respectiva, as incerca sa am o conversatie normala cu ea si sa aflu ce se petrece. Daca el vine acasa spunand "de ce te-ai dus la ea?" clar e o problema, altfel de ce l-ar interesa ca te bagi intre ei? In secunda doi i-as face bagajele si i le-as lasa la usa si mi-as suna familia si i-as pune la curent cu situatia (macar sa am ceva aliati).
0
11-07-2012, ora 22:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
issabella:
ceece a scris Necunoscuta e super fain...teoretic-cum SI scrie
CE te faci DACA,
"In secunda doi i-ar face bagajele si i le-ar lasa la usa si i-ar suna familia si i-ar pune la curent cu situatia "
asa, cu "varianta".lui.?????
intrebare:
- e ap. amandurora SAU doar al lui?;
- ai unde sa mergi cu copilul? ;
- are vreo "influenta"?!...nu-ti va lua copilul..?
detaliaza
si ABIA atunci mai vb virtual
iti doresc sa-ti fie bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul