Probleme de respiratie

18-10-2012
cayus
Nu este medic/terapeut
cayus
Am o problema ce ma framanta de o luna de zile...pur si simplu nu simt aerul cand il respir, nici pe gura nici pe nas..ii ca si cum ti-ai tine respiratie..alte simptome sunt, uneori gust dulce in gura sau alteori amar.Inainte sa am problema asta a inceput cu dureri in pipt dar doar noaptea cateva nopti, dupa aia a trecut cam o saptamana pana sa apara problemele(nu stiu daca ii vreo legatura), am facut ekg de aproximatix 4 ori si totul e bine.Totul a inceput cand am ajuns acasa de la lucru, m-am pus in pat la tv si dintr-o data nu mai simteam aerul cum intra si nici cand iasa.Am facut analize la plamani, pentru astm si nimic.Majoritatea medicilor au spus ca n-au mai auzit asta, sa nu simt aerul dar totusi unul dintre ei mi-au spus ca am gastrita(nu ma doare stomacul deloc doar ca ragai cam des, nu stiu daca e de la tratamentul pentru gastrita sau altceva).Am fost la endocrinolog, acolo mi-au gasit un chist micut la tiroida.Nu stiu ce sa mai fac
5 comentarii
0
21-10-2012, ora 12:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Respiratia de repaos [ ai spus ca nu mai simti respiratia cand te-ai pus in pat la TV ] se realizeaza cu un efort minim, linistit, , cu ritm incetinit, , si nu ai cum sa o simti dacat daca iti indrepti atentia asupra ei voit, te concentrezi sa o simti ; in mod normal, nu se simte cand expiram si inspiram, e un act spontan.Ne concentram asupra lucrurilor si evenimentelor din jurul nostru si nu ne simtim deloc ritmii respiratori care decurg de la sine. Nu te mai gandi la acest lucru si ai sa vezi ca totusi respiri in continuare normal fara sa se intample nimic...Ai probleme de la gastrita [ modificare gust, ragaiala, dureri in piept..] -sa faci o ecografie abdominala si un test pentru Helicobacter pylori ; iar daca s-a evidentiat un chist tiroidin ar fi utila si o dozare a hormonilor tiroidieni.
0
21-10-2012, ora 20:17
cayus
Nu este medic/terapeut
cayus
Am facut un test la scaun si nu a iesit nimic.La endocrinolog mi s-a spus sa fac niste analize la sange dar nu prea stau bine cu banii..legat de respiratie, de o luna de cand n-am mai simtit aerul doar la respiratie ma gandesc si imi zboara mintea la ce as putea avea.Va multumesc frumos pentru raspuns
0
21-10-2012, ora 21:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cauta sa nu te mai gandesti la respiratie...Ce tratament iei pentru gastrita ?
0
22-10-2012, ora 11:50
cayus
Nu este medic/terapeut
cayus
O sa incerc sa nu ma mai gandesc.Pentru gastrita mi-a dat sa iau ortanol pentru 14 zile, mai am 7 zile de luat.
0
04-03-2014, ora 13:21
mariiaanna
Nu este medic/terapeut
mariiaanna
Buna ziua! am si eu o intrebare pentru dumneavoastra. prietenului meu de mai bine de un an i s-a depistat un chist la plamani, un fel de punga cu apa. De la spital nu i sa dat nici un tratament. respira uneori foarte greu si respiratia lui este cu 4 la suta mai mica fata de un om normal, uneori il doare pieptul si oboseste foarte repede. Chiar ne exista nici un tratament? Si singura solutie este operatia? Se poate intampla ceva grav daca nu se opereaza? va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: