probleme de sanatate

21-02-2016
grigoriu
Nu este medic/terapeut
grigoriu
an urma cu doi ani cand lucram an franta am racit la plamani dupa ce am baut o bere rece imediat am luat antibiotic dar nimic aveam o tuse seaca o senzatie de naduf si oboseam putin am mai facut anca doua cure cu antibiotic dar nimic imediat mam antors an tara si am facut raze la plamani unde mia iesit hituri putin marite si bronhile tot putin marite doctorita de familie mia dat biseptol cu sirop de tuse 10 zile dar tot nimic am mai facut o tura si tot nimic dar am anceput sa am o arsura an gat ce fapt mam cam speriat putin imediat mam dus la pneumolog unde mia gasit ciuperca pe limba de la prea mult antibiotic si la plamani mia spus ca am numai niste sechele si mia dat eurospal si sirop si pentru ciuperca niste pastile antradevar a avut efect tratamentul putin dar de acum a anceput calvarul antro dimineata mam trezit speriat am anceput sa am o stare generala proasta dureri de tample un tauit an cap si o stare de greata si dupa o saptamana slabisem 8 kg mam dus la doctorita de familie care ma pus sa fac analize care au iesit bune doar coresterolu putin marit si mia dat lipantil 140 si mia spus ca as ok si eu ma simteam rau imediat mam hotarat sa ma investighez singur am facu ct cap a iesit bun rmn cap bun ct gat plamani bun am fost si la urgente unde mi sa facut si la inima bun deci totul era bun eu rau am fost si la pshiolog am facut tratament pentru anxietate dar tot asa veam o stare de rau generala deci pe parcusul a anca un an am facut din 3 an trei luni raze la plamani si analize la sange hepatite si tot ce se putea unde a iesit ca tot mia urcat coresterolu si trigliceridele am facut tratament lipantil 160 si sortis 3 luni au scazut dar au anceput saurce valorile la ficat ggt 400 si am luat esentiale forte 6 luni dupa toate astea eu tot aveam o stare proasta dureri de tample si tauit vazand ca nu gasesc nici un raspuns mam dus la o doctorita generalista particulara care din discuti ma antrebat daca am caini si pisici si am ma pus sa fac o analiza toxocara canin care a iesit negativ 0 4 pentru tauit mia dat betaserc de 24 de doua ori pe zi care a avut efect tauitul si durerile de tample au mai trecut an intensitate pentru toxocara mia dat zentel 4 gr 1o ml 5 zile de doua ori le zi antrebarea mea este se poate sa ai toxocara cu ezofilele normale mai multe luni ca la mine toate analizele au iesit bune numai la ultima analiza acum 2 luni ezoofilele au iesit marite oare toate problemele mele sa fie de la toxocara si simtomele dureaza mai mult timp dupa tratament cat timp ai ia organismului sa se refaca an prezent am o stare de astenie mica tauitul foarte putin durerile de tample mai putin ciuperca pe limba o mai am si simt o presiune an partea dreapta sub coaste ca am uitat sa va spun ca la ultimul ecograf mia iesit ficat gras si un lob marit alcool nu consum decat foarte rar si tin si regim
4 comentarii
0
23-02-2016, ora 18:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Un examen coproparazitologic si coprobacteriologic al scaunului ai facut?Poti avea toxocara cu eozinofile normale.dar poti avea si alte parazitoze ( de exemplu giardiaza sau lambliaza) care-ti pot creea problemele descrise de tine.Cum eliminarea parazitilor este intermitenta in infectiile cronice trebuie sa faci examene de scaun repetate.O alta analiza este testul ELISA pentru detectarea antigenului parazitar in scaun, dar este mai costisitoare. Tratamentul doar cu Zentel nu e suficient.Fa primele examene scrise de mine la inceput si ai sa ne comunici rezultatul.
0
23-02-2016, ora 22:04
grigoriu
Nu este medic/terapeut
grigoriu
multumesc de raspuns am sa fac analiza si am sa va comunic rezultatul
0
23-02-2016, ora 23:31
grigoriu
Nu este medic/terapeut
grigoriu
scuzatima ca am scris an loc de pozitiv negativ rezultatul toxocara a iesit pozitiv
0
23-07-2016, ora 02:10
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
Analiza de Ig M toxocara pozitiva indica ca am in prezent acest parazit? Sau sunt necesare si alte analize? Daca Ig G e pozitiv si analizele la sange sunt bune înseamnă ca am acest parazit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.