Probleme digestive

15-03-2017
rizica
Nu este medic/terapeut
rizica
Sunt diagnosticata cu gastrita antrala, mica hernie hiatala si BRGE.Nu stiu, daca episodul pe care l am trait are vreo legatura cu acest diagnostic. Pe scurt: in timpul masticatiei am simtit o senzatie de usoara tumefiere in spatele mandibulei insotita de reactie de tip ergic( lacrimare si secretii nazele), peristaltism intestinal yrmat de scaun diareic si senzatia de ghem in stomac. Nu pot manca nimic solid ptr ca revin simptomele. In urma cu 3ani am mai avut un astfel de episod. Atunci, in afara de ce mentionate cand inghiteam ceva solud aveam cateva secunde palpitatii si 1000 de ace in buricele degetelor mainii. Totul trecea f repede. O fi ceva vagal? Poate ma ajutati cu un rasp sa stiu macar catre ce specialitate medicala sa ma indrept. Multumesc
1 comentarii
0
03-04-2017, ora 14:39
Elena Ciuperca
Nu este medic/terapeut
Elena Ciuperca
Simptomele pe care le descrieti sunt cu apartenenta digestiva variata ( tulburari de deglutitie, de tranzit si dureri de stomac ), iar anterior ati avut si acuze extradigestive (palpitatiile si senzatia de amorteala). Este posibil ca toate aceste probleme sa fie in contextul unei oboseli sau suprasolicitari. Probabil ca ati efectuat o endoscopie in baza careia s-au stabilit diagnosticele pe care le-ati mentionat, ele nu explica in totalitate ce simtiti. Este bine sa faceti si un consult ORL avand in vedere ca asociati totul cu inghitirea alimentelor solide.

Elena Ciuperca
Medic Primar Gastroenterologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Tratament gastrită
  •