Probleme digestive

08-11-2016
Healing
Nu este medic/terapeut
Healing
Buna ziua,

Problema este o halena de care nu reusesc sa scap. Pe langa aceasta, am balonare aproape continuu, indiferent de ceea ce mananc, avand un discomfort abdominal continuu.
Va rog ajuti ma cu un sfat. Chiar imi doresc sa rezolv aceste doua simptome care cred ca sunt legate.
Doresc sa precizez ca am o dantura sanatoasa si curata, iar alimentatia este una lacto- vegetariana, si cu toate acestea nu scap de halena.
Ce credeti ca poate fi? Este posibil sa fie H.Pylori?
Va multumesc
2 comentarii
0
08-11-2016, ora 21:44
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna seara, problemele pe care le relatati pot fi legate de un reflux gastroesofagian, dar totusi este necesar sa va programati si un consult ORL pentru a exclude alte cauze. Balonarea poate fi aparea prin mai multe mecanisme, de la peristaltismul exacerbat pana la aerofagie, malabsorbtie sau chiar sindrom de suprapopulare bacteriana intestinala, insa pentru a elucida etiologia acesteia precum si pentru a analiza corect simptomele pe care le acuzati este necesar si un consult gastroenterologic. Incercati pentru inceput sa reduceti temporar consumul de alimente bogate in fibre alimentare (fructe, legume) si distantati-le de mesele principale la macar 2 ore. Produsele lactate pot fi digerate uneori greu, mai ales in cazul unor afectiuni intercurente ce vizeaza tubul digestiv, deci pentru moment intreruperea acestora ar putea fi benefica. De asemenea va recomand sa dormiti cu trunchiul usor ridicat, precum si sa evitati mesele bogate seara, la mai putin de doua ore de momentul in care va culcati.
0
09-11-2016, ora 17:55
Healing
Nu este medic/terapeut
Healing
Va multumesc frumos.
Am sa sa scot lactatele din alimentatie.
La ORL nu m am gandit tinand cont ca am nasu infundat mai tot timpul.
Insa totusi cred ca halena tine de gastroeterologie.si asa cum spuneti dvs., trebuie sa fac un control.

De unde cred ca halena in cazul meu este de natura gastroenterologica? Deoarece cand am luat probiotice sau calpsule de pelin, halena a disparut total timp de o saptamana. Dupa aceea a reaparut din nou...
Examenul coproparazitologic mi a iesit negativ.ce sa fie oare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru a scăpa de respirația urât mirositoare
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • De ce stomacul meu ramane plin atat de mult timp?
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  •