probleme digestive la copil de 1 an

28-05-2009
frasina
Nu este medic/terapeut
frasina
buna ziua!
ma numesc cecilia si sunt noua pe forum
am un baietel de 2 ani cu care am probleme de la varsta de 1 an si 2 luni. am avut 5 internari in spital, de atunci a luat
in fiecare luna antibiotice, culminand cu luna aprilie cand a luat 3 cure de antibiotic consecutive. imunitatea sa e foarte scazuta, la fel si flora intestinala distrusa. acum ii miroase foarte puternic gurita, i-am facut 3 teste coproparazitologice si au iesit negative. spuneti-mi va rog daca e posibil sa fie o cauza a candidozei intestinale sau bucale.
astept sambata rezultatul unei coproculturi, iar pana atunci incerc sa aflu ceva. va multumesc
3 comentarii
0
29-05-2009, ora 09:42
raalluu
Nu este medic/terapeut
raalluu
Buna cecilia. Este fioarte posibil ca baietelul tau sa fi facut candidoza mai ales daca pe langa antibiotice nu i-a fost administrat si un complex de vitamina b care protejeaza tractul intestinal de candida.Un tratament exact nu as putea sa-ti dau pentru ca sincer nu stiu ce se poate da la copii pentru asta. Dar mergi la medicul lui pediatru si cu siguranta iti va da un tratament. Succes
0
31-05-2009, ora 10:08
frasina
Nu este medic/terapeut
frasina
buna raalluu. aseara ti-am scris un mesaj, dar cred ca ceva s-a intamplat, caci nu l-am vazut pe forum.voiam sa iti multumesc printre altele pentru sfat si pentru ca ti-ai facut timp sa-mi scrii.coprocultura a iesit negativa.fiecare tratament a fost insotit de protector intestinal, respectiv biotics, enterol, enterolactis. acum e la regim, primeste enterolactissi parca usor, usor, incepe sa isi revina. am observat ca gingiile sunt rosii in zona caninilor, e posibil sa fie cumva si de la dinti.iti urez o zi buna si multa sanatate tie si familiei tale!
0
13-03-2010, ora 09:48
frasina
Nu este medic/terapeut
frasina
Buna ziua !
Ma numesc Cecilia si as dori sa rog un medic sa imi spuna ce inseamna urmatoarele valori ale unor analize pentru un copil de aproximativ 3 ani :
numar leucocite 5.67
limfocit 2.66
monocit 13.4
sideremie 128.021
URINA SEDIMENT rare celule epiteliale scuamatoase -
rare leucocite
prezent mucus
Celelalte analize din pachetul de baza sunt in limite.
La medicul de familie merg abia luni. Pana atunci nu ma pot linisti.
Va rog, dati-mi o idee ce ar putea fi.Eu banuiesc o anemie puternica si o infectie urinara
Multumesc din suflet !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici