probleme dupa administarea postinor 2

08-07-2008
elena80
Nu este medic/terapeut
elena80
Buna ziua. Am avut un contact sexual neprotejat cam la 2 zile de la incheierea menstruatiei. A doua zi, am luat postinor 2 (circa 14 ore). Dupa 7 zile de la administrare, mi-a venit ciclul. A fost cat se poate de normal, probabil efectul postinorului, iar acum dupa aproximativ 5 zile, am pete maronii pe chilot in fiecare seara. Initial am crezut ca e din nou menstruatia, dar nu e, doar pete maronii, nu stiu daca e sangerare sau nu. Mi-e frica sa nu fiu insarcinata si am impresia ca ma dor sanii, capul, oboseala( poate e doar autosugestie). Spuneti-mi va rog, petele maronii, sunt semn ca e o sarcina sau poate fi si altceva? Va multumesc!
20 comentarii
0
10-07-2008, ora 00:00
electra
Nu este medic/terapeut
electra
am o situatie similara. tot am astfel de singerari(care s-au prelungit deja pe 10 zile), tot sinii ma dor(oboseala si dureri de cap nu am numai)... astept si eu un raspuns insa nu -l da nimeni...
0
10-07-2008, ora 00:00
elena80
Nu este medic/terapeut
elena80
dupa 5-6 zile de sangerari, azi mi-a venit menstruatia(dupa circa o sapt jumate fata de precedenta) cu niste dureri de ovare de nesuportat(nu am mai avut asemenea dureri niciodata). banuiesc ca sarcina nu e, m-am mai linistit. Sper ca acestea sa fie doar efectele postinorului.Oricum, postinor eu nu mai iau.
0
15-05-2010, ora 19:22
bijutza
Nu este medic/terapeut
bijutza
luna trecuta am avut un contact sexual neprotejat si creca s-a terminat in mine a doua zi am luat postinor iar dupa o saptamana mia venit ciclu dar de culoare maroniu si foarte putin...iar dupa 2 saptamani iar mia venit ciclu tot maroniu si foarte putin.este posibil sa fiu insarcinata?sau este din cauza de la postinor
0
18-05-2010, ora 20:01
electra
Nu este medic/terapeut
electra
la mine a fost tot normal dupa acele singerari.. a inceput ciclul tot de o culoare cam stranie dar a 2a luna deja tot era normal...
0
29-06-2012, ora 11:32
carmen alisa
Nu este medic/terapeut
carmen alisa
buna ziua!vreau sa mentionez k am luat postinor pe data de 21 iunie iar pe data de 27 iunie mi-a vnt un fel de menstruatie de culoare maro apoi rosie dar foarte redusa decat de obicei.Nu stiu ce ar putea fi, dak e cu adevarat ciclul menstrual sau acea sangerare dupa postinor(dar sa fi vnt la o saptamana dupa administrare?!).Am citi pe net si mi-e sa nu fie vreo sarcina extrauterina:(.va rog ajutati-ma.Am uitat sa mentionez k in momentul contactului sexual, prietenul meu a ejaculat afara, nu si-a dat oarecum seama si a zis sa nu fi ramas si cv inauntrul meu.Va rog ajutati-ma!
0
03-07-2012, ora 01:25
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
fetelor stati linistite nu am auzit de cazurri de sarcina dupa administrarea postinor. asta e efectul acestor pastile creaza deechilibre foarte mari in organism este normal cee ace vi se intampla, am patit si eu. am luat in urma cu 4 ani de 2 ori postinor si de atunci iau ac ca m am invatat minte. e f nociv acest medicament asupra organismului insa nu vreti o sarcina...nu?? e bine ca ati luat si v-ati protejat insa abia dupa prima menstruatie dupa aceea fala simptomele dispar, cel putin asa a fost la mine
0
19-07-2012, ora 18:06
nonamegirl
Nu este medic/terapeut
nonamegirl
mie la cateva zile dupa pastila mia venit ciclul, si acuma a doua luna inca nu mia venit. sa ma ingrijorez? sau e efectul postinorului, deoarece dupa pastile mia venit.doar luna urmatoare[aceasta] nu mia venit inca
0
19-07-2012, ora 18:13
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
e mai mult ca sigur o dereglare, totul depinde de organismul fiecareia dintre noi, eu zic sa te linistesti, de obicei urmatorul ciclu menstrual poate veni dupa 35 de zile. cand ar f trebuit sa iti vina?? sa vad daca te pot ajuta cu un sfat
0
19-07-2012, ora 18:16
nonamegirl
Nu este medic/terapeut
nonamegirl
citeste subiectul meu nou deschis si asta te a ajuta http://forum.romedic.ro/prod/POSTINOR_2_SI_INTARZIEREA_MENSTRUATIEI_A_2_luna_dupa_ce_in_prima_luna_a_venit_070040.html
poate asa imi vei putea da sfaturi. Dupa sangerarea de privatie care a inceput in 9 iunie, in 13 iunie mia venit ciclul si ma tinut pana in 19 iunie. dar acuma suntem deja in 19 iulie si nu a venit.
0
19-07-2012, ora 18:22
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
asa si mai ai inca 5 zile un ciclu menstraul e cuprins intre 26(28) zile-35
mai ai ink 5 zile, pe urma poate f considerata o problema
0
19-07-2012, ora 18:24
nonamegirl
Nu este medic/terapeut
nonamegirl
am citit cazuri in care unor fete lea venit prima luna, dupa ce luasera pastila, si dupa aceea 3 luni, in cazul celeilate fete, 2 luni, nu lea venit menstruatia.Oare sunt sanse sa fiu gravida?
0
19-07-2012, ora 18:27
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
linisteste te, nu ai simptome de femeie gravida, ok? e efectul postinor, citeste pe prospect acolo scrie, eu am luat de 2 ori postinor si nu am ramas insarcinata, mai ai inca 5 zile ca ciclul sa fie normal ti am zis 35 de zile e normal, daca pe urma nu apare inseamna ca te ai dereglat rau de la pastiula, si trebuie sa mergi la medic, dar te asigur ca nu esti insarcinata.
0
19-07-2012, ora 18:30
nonamegirl
Nu este medic/terapeut
nonamegirl
nu am simptome deloc de femeia gravida. la mine asta e a doua oara cand iau postinor, am mai luat anul trecut in octombrie. dar atunci nu am patit asa, a doua luna, ci mia venit. in fine si eu cred ca sunt dereglata rau din cauza pastilei. oare sa fac un test? nu are rost asai?
0
19-07-2012, ora 18:32
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
si eu am luat asa postinor, un an dupa altul de 2 ori, si de atunci am inceput sa folosesc anti bebe ca nah stai mereu cu grija. nu cred ca ai vreo sansa sa fii deoarece ai rrespectat prospectul, mai asteapata putin, insa deoarece esti stresata, e normal, mergi la farma si cumpara un test te asigur ca va iesi negativ ins ate va ajuta sa te linistesti, , te pooop
0
19-07-2012, ora 18:33
nonamegirl
Nu este medic/terapeut
nonamegirl
multumesc mult. sa stii ca m-ai ajutat sa ma linistesc. testul o sa il fac pentru linistea mea. si astept sa vina ciclul si eu te pooop.
0
19-07-2012, ora 18:36
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
daca mai ai intrebari cauta ma poti sa mi trimiti un mesaj privt sau sa postezi ceva pt mn sa mi dua eu seama, ai grija de tine:D
0
19-07-2012, ora 18:39
nonamegirl
Nu este medic/terapeut
nonamegirl
cu siguranta :*:* mersi, si tu sa ai.
0
02-08-2012, ora 13:44
nonamegirl
Nu este medic/terapeut
nonamegirl
Am facut un test de sarcina in 20 iulie la ora 2 dupa masa, si a iesit negativ, iar in 22 iulie mia venit menstruatia cu dureri mari. Mai trebuie sa ma ingrijorez ca as fi gravida?
0
03-08-2012, ora 09:43
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
NU
0
23-08-2012, ora 16:05
nonamegirl
Nu este medic/terapeut
nonamegirl
poate fi un ciclu mai scurt din cauza postinorului? ex: mi-a venit in 22 iulie, a durat normal, iar in 13 august, seara, din nou.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •