Probleme dupa operatie !

07-07-2017
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
Buna ziua domnule doctor, din nou deranjez. Am mai postat aici pe forum cum ca am o respiratie foarte urat mirositoare care imi chinuie viata, la orl mi s-a spus ca ar fi din cauza deviatiei de sept si sinuzitei.

Ok, acum 3 saptamani si 4 zile m-am operat de deviatie, totul a decurs ok si situatia parea sa se schimbe. Limba era foarte foarte rosie si normala, nu albicioasa ca inainte de frecam 2 ore sa iau tot de pe ea si se punea la loc in 5 minute, NU MAI AVEAM SECRETII in gat si respiratia parea sa fie ok...

Toate astea au durat aproximativ o saptamana, o saptamana jumate... secretiile au aparut din nou, nasul meu e tot timpul infundat, chiar daca dau cu creme, apa de mare, spalaturi nazale. LIMBA E FOARTE INCARCATA SI SE INCARCA MEREU datorita secretiilor si sa nu mai zic de miros care e infernal. Doctorul meu care m-a operat este in concediu, pana revine eu ce fac? nu respir ok, cand era aici dupa operatie si ma curata la 2 zile respiram ok cateva ore si apoi se acumula iar secretii in nas care il infundau.

CUM SCAP DE ACESTE SECRETII, CUM SCAP DE MIROSUL URAT DIN GURA SI CUM DESFUND NASUL?
12 comentarii
0
07-07-2017, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult.. nvestigatii si tratament a gastrologie
mare grja la alimentatie..si exlcuzi mute alimente, care nu fac bine la digestie
0
08-07-2017, ora 15:23
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
Am fost la gastrologie domnule doctor, mi au pus un set de intrebari despre simptome si chestii si nu am nimic... la mine secretiile in gat sunt de culoare galbena, un galben inchis...

Pe biletul de externare scrie : insuficienta respiratorie cronica, deviatie de sept, rinita cronica hipertrofica
Imi curge toata ziua in gat acele secretii si se pun si pe limba, de acolo si mirosul zic... mi a aratat pe radiografie inainte de operatie cum ca as avea sinuzita frontala, a zis doar sa pirt caciula iarna dar nu mi a dat tratament, am crezut ca secretiile se vor oprii dupa operatia de deviatie

Sfaturi ceva sa scap de ele ?
0
16-07-2017, ora 18:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aparat de aerosoli
inhalatii cu uleiuri volatile
citesti pe google dspre Alimente producatoare de MUCUS si le excluzi complet din alimentatie
0
24-07-2017, ora 16:16
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
Am inceput sa respir bine pe nas deci o problema e rezolvata, secretiile sau mai diminuat dar putin.

Limba se albeste in continuare si e singurul lucru care ma mai deranjeaza pentru ca daca rad albeata de pe ea miroase ingrozitor, alte probleme nu am...o curat dar se face la loc.
Limba alba poate fi cauzata de heliobacter pylori? am facut analize la scaun si a iesit pozitiv, interval biologic negativ ( asta nu stiu ce inseamna )
Daca tratez pylori, scap de aceasta problema? poate fi alba si de la secretii? in general secretiile le scuip, sau daca se duc se duc in gat... n-ar trebui sa fie si limba

Exudatele au iesit negative ( nazal si bucal ) analizele la sange sunt ok, doar aslo este 214 dar fac tratament cu moldamin, am facut vreo 5 pana acum
0
24-07-2017, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial ai zis ca la gastrologie nu sa gasit nimic
acum zici ca ai helicobacter.
DA e de tratament serios a gastrologie
0
24-07-2017, ora 22:11
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
Am fost la gastrologie cu analize la scaun si restu dar la momentul respectiv nu a iesit acest heliobacter, si il facusem de 2 ori chiar -negativ. L am facut acum cateva zile si ghici ce, pozitiv. Am repetat azi testul, maine astept sa vad daca ma pun pe tratament.

Se albeste limba de la asta ?
0
25-07-2017, ora 12:32
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
Au venit rezultatele la scaun, la 2 saptamani diferenta.

HP - NEGATIV, NU MAI INTELEG NIMIC...
Probleme dentare nu, deviatie de sept operata... limba alba ca dracu
0
25-07-2017, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista suficiente procese inflamatorii pe tractul digestiv
sau intoleranta la multe alimente.. care intretin acolo inflamatia si inclusiv limba albicioasa
Citeste pe google despre Alimente care intretin Inflamatia..si le excluzi
0
28-07-2017, ora 14:29
andrei2506
Nu este medic/terapeut
andrei2506
Bun gasit domnule doctor, va deranjez cu o problema, de câteva zile mi-au aparut in gura, mai exact, pe peretele interior al făclii, niste bubite albe de mărimea unui varf de ac dispuse pe o porțiune de vreo doi cm undeva pana pe buza superioara, ca un ciorchine.
Ce ar putea sa fie?
Va multumesc mult!
Cu stima
0
28-07-2017, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuei sa vada un stomatolog dantura si gingiile
dupa daca nu e nimic acolo trebuei facute analiza pentru ficat si tractul digestiv
0
28-07-2017, ora 20:23
andrei2506
Nu este medic/terapeut
andrei2506
Am o lucrare dentară cam veche, observ ca si gingiile sunt inate, credeti ca ar putea fi o formatiune tumorala?.Multumesc mult!
0
28-07-2017, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. doar o neglijenta
infectiile dentare dentare duc la complicatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  • Rinoreea cronică - cum oprești secrețiile nazale?
  • Mucii galbeni: semnalează o infecție?
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Îmi curge apă din nas
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •