probleme fara raspuns

28-04-2008
lichi19
Nu este medic/terapeut
lichi19
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o informatie. Problemele au inceput cu ceva timp in urma, aproximativ 3 ani, cu niste dureri in zona toracica si am fost la pneumologie unde mi s-au facut spirometria si radiografie si s-a ajuns la concluzia ca e o nevralgie intercostala. Acum un an din senin am avut senzatia ca nu pot respira, transpiram, ca ma sufoc si ca lesin si aceasta stare a durat aproximativ o zi si ea s-a repetat de vreo 3 ori pe parcursul acestui an. Intr-o asemenea criza am fost la spital la urgente si mi s-a facut EkG si o ascultatie si mi-au pus diagnostic de atac de panica si mi s-au dat remotiv. Pe langa acestea am facut zilele urmatoare inca inca un EKG radiografie cord pulmon teste sange si ecograf. Am uitat sa mentionez ca atunci cand am ajuns la urgente aveam puls 127min si tensiune 14090 desi in situatii normale am puls aproximativ 90 si tensiune 12060. De o luna senzatia de sufocare este aproape permanenta (desi am luat remotiv apoi extraveral si acum iau sedativ PC), am senzatie de neliniste, doua saptamani nu am avut pofta de mancare, dureri toracice destul de intense in special in zona adiacenta sternului in special partea stanga, in zona scapulara si o senzatie de "tinere sub mamelon", imi tauie urechile, senzatia de frison desi temperatura e in jur de 37*C, ameteala, tremuraturi ale mainilor destul de evidente deseori, si am momente cand nici hainele nu le suport pe torace pt ca imi creaza senzatia de sufocare. Am fost la 3 medici dar nu am primit nici un raspuns si nu stiu ce sa fac in continuare(pneumologie, cardiologie, spihiatrie). va multumesc
2 comentarii
0
02-05-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Pulsul 127 /min inseamna tahicardie sinusala(max fiziologic fiind 100/min).Simptomatologia pe care o relatati pare mai degraba legata de un atac de panica, iar in timpul acestuia cresterea pulsului si o usoara variatie a tensiunii arteriale este absolut fireasca.Investigatiile pe care le-ati facut in sfera cardiologica sunt complexe si suficiente pentru a trage concluzia unui diagnostic clinic.Inteleg ca diagnosticul clinic cardiologic a fost infirmat pe baza testelor efectuate.
Evitati stresul.
In ceea-ce priveste administrarea de sedatif PC 2cpx3/zi este o solutie buna, mai ales ca acest medicament este lipsit de efecte secundare.
0
03-10-2008, ora 00:00
djsebastyan1
Nu este medic/terapeut
djsebastyan1
Probleme de genul asta am avut si eu Dupa luni de umblat prin cabinete, spitale si analize singurul raspus a fost ca sunt "nebun" mai bine spus din cauza stresului si a problemelor care apar in fiecare zii
Iti recomand un psiholog cu siguranta e autosugestia
Alte variante (pana sa ajung la un psiholog am facut aceste analize )
1- e posibil o lipsa mare de caliu ( fa un test pt caliu ionic)
2- glanda tiroida (ecografie )
3- Tuberculoza (test)
4- Stomac
Daca consumi bauturi alcolice , cafea, cola, tigari incearca sa o lasi mai moale in cazul meu a mers
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici