Probleme gat + inghitire :(

21-02-2011
pufosme
Nu este medic/terapeut
pufosme
Buna ziua, am si eu o problema destul de enervant. Nu pot sa mai inghit normal, mananc doar supe si mai nou nu mai pot sa beau bine nici apa deoarece simt ca imi oboseste foarte rau gatul. sunt momente in care simt o iritatie in gat (acolo unde limba racaie omuletul).

M-am inecat de 100 de ori incercand sa mananc si deja m'am obisnuit si nu prea ma sperie inecatul. Eu ma chinui sa inghit iar in momentul in care bag ceva in gura sa mananc simt ca tot gatul face febra musculara si inghit in reluare. (Mi-a luat 2 ore sa mananc un piure - iar paine nu pot inghiti sub nici o forma pentru ca gatul simt ca nu ma lasa sa inghit).

Stiu ca inghititul e un act involuntar dar si cand incerc sa nu ma gandesc, cand vreau sa inghit nu pot ma opresc brusc si o mestec de 100000 de ori.
Personal cred ca am si ceva la gat.

Este posibil sa fie si o problema cu gatul pentru care nu pot inghiti ?
Ce sfaturi imi recomandati pentru ca mai am un pic si mor de foame (am nevoie de carbohidrati si nu pot manca ppaine si nimic ce e tare).

O zi buna
5 comentarii
0
21-02-2011, ora 23:23
Dr. Orl
Identitate neconfirmată
Dr. Orl
Prezentare de urgenta la medic ptr consult!!! Orice zi pierduta aiurea, este in defavoarea dvs!
0
21-02-2011, ora 23:27
pufosme
Nu este medic/terapeut
pufosme
la ORL nu ? Mentionez ca de vreo 5 zile se intampla asa, iar inainte puteam sa beau apa fara nici o problema dar nu puteam manca.. acum si apa imi intra cu "galci".

Si acum 3 zile am mancat fara nici o problema carne, salam, kaiser, ciorba, oasele de la friptura.. si a 2-a zi iar nu am mai putut manca. De cat odata s-a intamplat sa pot sa mananc asa bine in 5 zile. Acum ma chinui sa mananc o banana :(...
0
22-02-2011, ora 12:12
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ca sa poti afla cauza, te sfatui sa te adresezi si unui gastroenterolog sa vada daca nu ai ceva la esofag.Daca e o problema acolo, se poate rezolva.
0
22-02-2011, ora 12:14
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Am recitit mesajul si inteleg ca marea pb. e gitul.Consulta si un endocrinolog, nu-ti dauneaza cu nimic sa te vada si gastroenterologul
0
22-02-2011, ora 20:33
pufosme
Nu este medic/terapeut
pufosme
Multumesc mult de raspunsuri.. o sa incerc sa vad ce pot face. :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: