probleme genunchi

13-11-2009
dolce.ada
Nu este medic/terapeut
dolce.ada
Va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati. De jumatate de an am o durere in spatele genunchilor in special cand fac efort. Trebuie sa mentionez ca am facut anul trecut dans sportiv de performanta, m-am lasat, dupa 2 luni am incercat sa merg la sala de 5 ori iar dupa o luna au aparut durerile incet incet. In acelas timp cu durerile ma trezesc noaptea din somn din cauza picoarelor reci, trebuie sa mentionez ca n-am mai patit de atunci asa rau.
Am fost la multi doctori, dar nimeni nu stie ce am. Am fos la fizioterapeut care mi-a zis ca am chisturi dupa care am fost la un ortoped care prin palpare m-a linistit k nu am chisturi.Durerile continuau... Am fost dupaia la un reomatolog care mi-a facut ecografie si mi-a zis k n0am nimic, nici la tendoane sau ligamente si nici articulatii. Dupa care mi-a confiramt ca e posibil sa fie de la reumatism(am avut valoarea ASLO 800, dar dupa tratamente a revenit la 200) si m-a trimis sa imi fac analizele, iar daca acestea iasa bine inseamna ca sunt sanatoasa.Noah...analizele sunt ok. Terbuie sa imi fac si radiografie???? sau alteceva ??? VA rog daca stiti cazuri similare sa imi scrieti. Cel mai rau e ca incepe sa ma doara si cand stau fara sa fac efort. Am povestit detaliat ca sa nu existe dubii. Sunt fata si am 22 de ani. Multumesc
4 comentarii
0
14-11-2009, ora 15:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Prezenta bilaterala (de ambele parti) a durerilor ne indica mai mult o problema de tip reumatologic. Poate exista si o problema vasculara, arteriala sau venoasa.
Incepeti cu un consult la reumatolog si tineti-ma la curent cu evolutia. Refuzati orice adminsitrare intra-articulara (infiltratie) de produse cortizonice (de tip Diprophos), fiind periculoasa si perfect inutila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-11-2009, ora 17:10
dolce.ada
Nu este medic/terapeut
dolce.ada
Multumesc pentru sfat.Urmeaza sa merg la reumatolog sa ii duc analizele (desi acestea au iesit bune). Am primit in urma primulu consult CELEBREX si ZALDIAR in cauzul durerii, desi nu prea ma ajuta (doar psihic:). O sa va tin la curent.
Numai bine
0
14-11-2009, ora 18:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Analizele reprezinta doar o parte dintr-un examen reumatologic, si aceasta din simpul motiv ca exista afectiuni importante ce evolueaza mult timp cu analize perfect normale, de unde importanta deosebita a competentei reumatologului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-11-2009, ora 18:55
ulitia
Nu este medic/terapeut
ulitia
Buna ziua,

De cateva saptamani am o durere in spatele genunchiului drept...este o durere puternica, ascutita, insa apare sporadic si nu este zilnica.Faptul ca durerea persista, a inceput sa ma ingrijoreze, mentionez ca la acelasi picior apar uneori dureri in partea exterioara a tibiei.Mai vreau sa adaug faptul ca am 39 de ani, 1, 62 cm si 74 kg. Sa merg cat mai curand la medic pentru un consult?M-am speriat rau citind despre embolia pulmonara ca urmare a flebitei profunde.Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Ana Maria
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: