Probleme ginecologice?

13-01-2010
merisor
Nu este medic/terapeut
merisor
Am efectuat de curand un consult ginecologic in Bucuresti pentru a ne putea asigura ca totul e OK pentru o eventuala sarcina. Din pacate in rapoartele primite nu s-a mentionat clasa la citodiagnostic Babes-Papanicolau, as dori daca se poate sa-mi explicati ce probleme sunt si ce pot face mai exact intrucat vrem sa mai facem un copil. Eu fiind din Galati nu mai pot ajunge curand la Bucuresti si am primit o reteta pe e-mail dar fara diagnostic:
Augmentin 625 mg 1cp/6ore+partener(7zile), Ampicilina 250mg, Metronidazol 500mg, Nistatina 500.000ui, Vit.A 30.000UI, Hidrocortizon acetat, F as m XX, Dsi vag.-1ml/zi, Betadina aplicatii locale partener 1data /zi (7zile).
Mentionez ca nu am efectuat inca tratamentul, nici eu, nici sotul, si as dori sa stiu daca in analize e precizat ceva si de existenta candidei si daca trebuie sa fac si o fungigrama inainte de a lua tratamentul.

S-a prelevat secretie pentru CITOLOGIE BP-SG, Examen microscopic
FP: COL CU ZONA ROSIE PERIOFICIALA
AAJSC tip I, MIC ECTROPION PERIOFICIAL CU ASPECT POLIPOID
TL: mica zona negativ contur flou perioficial
Calitate frotiu satisfacatoare, celule endocervicale prezente
DIAGNOSTIC CITOLOGIC DESCRIPTIV FSV+EXOCOL:
Celule superficiale si intermediare(CS+CI), polimorfonucleare +, histocite+, limfocite+, citoliza +, hematii+, parakeratoza+, hiperkeratoza+, rare CI cu ASC-US, lactobacili, flora bacteriana cocobacilara.
ENDOCOL - Fond fibrino-mucoid, polimorfenucleare +, histiocite+, hematii+, Celule endocervicale aspect normal fiziologic/usor hiperplazic. Rar nuclei mariti de volum CI. Rare celule metaplaziate aspect matur, metabolic activ. Flora idem.
Interpretare frotiu actual: MODIFICARI REACTIVE NON-NEOPLAZICE ASOCIATE CU INFLAMATIE
Evaluare hormonala: Pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza.
Rezulatat final: FROTIU INTENS INFLAMATOR.
SECRETIE COL UTERIN
Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente, izolate si in gramezi plicaturate si distruse in proportie de 65%.
Celule epiteliale rotunde - rare.
Celule cu aspect de "clue cell" - absente.
Leucocite -relativ frecvente.
Hematii - absente.
Trichomonas vaginallis - absent.
Levuri - absente.
Flora microbiana: bacil Gram pozitiv, polimorfi(probabil Doderlain)
Va multumesc mult.
2 comentarii
0
13-01-2010, ora 15:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dupa parerea laboratorului, nu aveti Candida. Randul al treilea de jos in sus, unde scrie "levuri absente". Candida face parte dintre levuri.
0
11-11-2011, ora 22:51
aur24
Nu este medic/terapeut
aur24
Buna seara acum o luna am facut niste analize de rutina la ginecolog fara sa am vreun simptom, la cultura de coll mi-a iesit un enterobacter spp, iar testulBabes Pananicolau mi-a iesit perfect, nici macar o inflamtie, nimic, facute in acelasi laborator, si in aceeasi zi. Am facut tratament cu augmentin la asta era sensibil si ovule klion, dupa am mers sa repet acum o sapt secretia de col, de data asta mai grav imi iese klebsiella spp si streptococ grupa B, Analiza am facuto la o saptamana dupa ce am incheiat tratamentul cu antibiotci, nu am avut nici un contact sexual nici in timpul tratamentului nici dupa, am o relatie stabila, sunt casatorita, Iar klebsiella spp din cate vad este sesibila la augmentin, cum de a aparut in sapt in care eu am incheiat tratamentul, ce parere aveti este posibil asa ceva, sau este o eroare a laboratorului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.