Probleme hernie inghinala!

19-08-2011
abytza221
Nu este medic/terapeut
abytza221
Buna ziua,

In urma cu doua zile am simtit o durere in partea dreapta jos a abdomenului, un fel de tinere, de apasare.
Am zis sa merg imediat la medicul de familie.
Zis si facut, ajuns la medicul de familie, imi spune ca trebuie sa merg la dermatolog pentru un consult, sa fac un ecograf si apoi la un chirurg.
La derma mi s-a spus ca nu tine de ei problema mea.
Apoi am facut ecografie, unde mi s-a spus ca nu se vad urme de hernie, dar ca se "simte" o umflatura.
In cele din urma am mers la chirurg, care prin palparea zonei, mi-a spus ca am un inceput de hernie inghinala, sa nu imi fac griji ca nu e nimic grav, ca "nu sunt de operatie" pentru ca nu s-a rupt inca muschiul si sa ma duc acasa si sa revin peste doua luni la consultatie, intre timp sa intaresc muschii abdominali prin sport si sa slabesc 5-6 kg.

1. Nu intelg de ce nu ma opereaza acum, cand boala este in stadiu incipient si trebuie sa astept sa se agraveze, avand in vedere faptul ca hernia inghinala nu se trateaza si ca odata inceput procesul, nu se poate rezolva decat prin interventie chirurgicala.

2. Cum sa fac sport daca pe mine ma doare hernia la cea mai mica miscare a corpului?

3. Va rog sa imi recomandati un doctor sau o clinica din Bucuresti care sa ma poata ajuta !

Intre timp, beau patru ceaiuri de cretisoara / zi si masez zona cu tinctura de traista ciobanului, este o metoda naturista pe care am descoperit-o pe internet, sper sa aiba rezultate si sa tina boala in loc pana ajung la un medic care sa ma poata ajuta.
3 comentarii
0
26-08-2011, ora 22:10
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ceaiurile si tinctura sunt degeaba, hernia inseamna ca s-a rupt praporele. Acesta trebuie cusut, nu ai ce vindeca acolo.
la Spitalul Militar stiam ca a facut cineva din familie o operatie de hernie inghinala dar nu stiu sigur cum il cheama pe doctor. Cred ca era Lt. col. dr. Răzvan Petrescu,
Dar sa stii ca, dupa operatie, daca faci efort, ridici ceva mai greu, se va rupe in partea cealalta si atunci nu se mai poate rezolva decat sa-ti puna plasa.Trebuie sa te protejezi de acum in colo.Probabil ca din acest motiv nu se grabeste doctorul sa te opereze. Daca ruptura este mica, nu prezinta o urgenta medicala, dar daca te derajaza rau, consulta alt doctor.
0
27-08-2011, ora 20:21
abytza221
Nu este medic/terapeut
abytza221
Multumesc pentru raspuns !

Am fost si la alt medic, care mi-a spus ca am un inceput de hernie inghinala, praporele nefiind inca rupt si ca nu necesita operatie in momemtul actual, mi-a recomandat ca sa slabesc 7-8 kg si sa incerc sa intaresc muschii in acea zona (sfat pe care nu cred ca il voi urma deoarece mi-e frica sa nu se rupa praporele in timpul exercitiilor fizice).

Mi-a spus ca am sanse sa scap de operatie, daca slabesc, scap de inflamatie si intaresc muschii.
Urmez in continuare tratamentul cu ceaiuri si pot spune ca am observat mici imbunatatiri.
0
27-08-2011, ora 20:33
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, e bine ca nu s-a rupt praporele dar daca te ustura inseamna ca oricum s-a intamplat ceva pe acolo.
Daca slabesti putin cate putin, o sa scada si presiunea si intr-adevar, e cam riscant sa faci exercitii. Evita sa ridici greutati si mai ales cauta sa nu te balonezi ca sa nu faci presiune pe prapore. Tine o dieta. In timp, nu o sa te mai usture decat asa ca avertizare ca se irita ceva acolo si atunci trebuie sa te odihnesti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: