Probleme Hpv

23-10-2012
orhidee alba
Nu este medic/terapeut
orhidee alba
Buna ziua, poate ma puteti ajuta cu niste nelamuriri, si anume:in 2007 am facut genotipare hpv si mi-a iesit asa :
-tulpini cu risc oncogen scazut:0, 12 negativ S/CO valori normale 0-1 negativ,
-tulpini cu risc oncogen crescut :60, 63 pozitiv S/CO valori normale 0-1 negativ
In 2008 am suferit un erad din cauza unei rani pe col, inclusiv condiloame in regiunea vulvara iar in 2010 am facut din nou o genotipare hpv, rezultatul fiind hpv nedetectabil, insa cand mi-a facut doctora si o colposcopie in acea perioada, dand cu acid acetic mi-a spus ca s-a albit zona ceea ce indica prezenta virusului.
Acum am fost la un nou medic care mi-a indicat sa fac o noua genotipare, si nu stiu pe care sa o fac, este un ADN si una ARN, care e mai complexa?sau mai are totusi rost sa o fac din moment ce a iesit negativ insa s-a putut vedea totusi prezenta virusului colposcopic?nu mai inteleg nimic, practic analiza a iesit negativa in trecut, dar de fapt el este prezent.Mentionez ca am facut Pap (inclusiv chlamydia, etc)saptamana trecuta si totul a iesit foarte bine, fara nimic anormal.Ce ma sfatuiti?Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
23-10-2012, ora 17:22
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
recomand sa efectuati un nou test HPV -rolul lui este de a depista infecţia cu HPV şi genotipul HPV prezent. il puteti face la orice clinica, asa se numeste test HPV. papanicolau detecteaza o modificare a celulelor nu si prezenta HPV/ chlamydia este o alta infectie cu transmitere sexuala, nu are legatura cu virusul HPV
0
24-10-2012, ora 10:57
orhidee alba
Nu este medic/terapeut
orhidee alba
Va multumesc pt. raspuns, insa uitandu-ma la o clinica pe site am vazut 2 tipuri de analiza Hpv si anume
Genotipare HPV si HPV E6/E7 ARNM.Care trebuie sa o fac?daca fac analiza poate sa-mi ofere mai multe informatii decat pozitiv sau negativ cu tulpinile aferente?pt ca stiu ca am virusul care iese doar cand vrea el, si sa platesc o analiza doar ca sa iasa pozitiv (daca vrea) fara nici o alta informatie, cu ce ma ajuta?pt ca eu deja am facut si vaccinul Gardasil.
Va multumesc.
0
24-10-2012, ora 11:02
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
genotipare hpv
0
24-10-2012, ora 11:04
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
acum fiecare clinica/laborator, cu protocol diferit- intreaba la receptie ce anume pp analiza. mentionati ca vreti si rezultatul+ tulpina.
0
16-08-2022, ora 14:50
Alyhutz
Nu este medic/terapeut
Alyhutz
Buna ziua, am ajuns la medic pentru un control de rutina iar la testul papanicolau mi-au iesit celule scuamoase atipice de natura nedeterminata, insa nu am nici un fel de simtom, ulterior am facut test HPV si a iesit pozitiva tulplina 82 urmeaza sa fac o colposcopie, as vrea sa stiu cam cat de grav este acest rezultat? Mentionez ca imi doresc un copil, oare voi avea probleme daca voi ramane insarcinata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •