Probleme in familie -el nu ma mai respecta

14-01-2012
mikimihaela28
Nu este medic/terapeut
mikimihaela28
Am apelat la acest forum pentru ca nu gasesc nici o solutie pentru problema mea de familie.Sunt impreuna cu sotul meu de 8 ani, casatoriti de 2 ani si o fetita de 2 ani si o luna.Problema mea incepe de cand s-a nascut ea, pe masa de nastere pentru ca am avut durerei groaznice si am nascut greu am jurat ca nu mai stau V pentru el ca sa nu mai am si alta data durerile acelea.Dupa ce am iesit din spital el a plecat la munca in strainatate si am ramas singura cu fetita mea.Mi-a fost greu pentru ca au fost atatea de care trebuia sa am grija si de care sa raspund.Mentionez ca noi stam la casa intr-un sat si aveam treburi si cu oamenii la camp si solarii in curte.Cu timpul relatia sexuala dintre noi s-a racit dramatic, eu tot timpul ma ocup de fetita, de casa, de tot ce trebuie facut in casa de o femeie si tot timpul ma gandesc ca ceea ce fac nu fac bine pentru ca el tot timpul m-a criticat ca ceea ce fac nu fac bine, ca nu am fost pregatita de mama pentru viata de familie.Nu mai am dispozitia necesara si pentru sex. Tot timpul ma gandesc ca daca am facut un anumit lucru oare l-am facut bn ? De mine nu mai am timpul fizic necesar sa ma aranjez, sa citesc o carte.Ma uit la el si vad cum ma priveste, cu sila si cu ura.Mi-a spus ca el nu ma mai respecta pentru ca de 2 ani de zile eu am ridicat un zid in jurul meu si ca el nu poate sa-l sparga.De discutat cu el nu prea se poate pentru ca este o fire dificila, e sagetator si are impresia ca el le stie pe toate ca el e mai destept si cuvantul lui si ceea ce spune e bine, restul nu.Au fost momente in care am fost si jignita verbal atat in public cat si in particular.El mai are o fata din prima casnicie de 13 ani si ma umplu de nervi cand vine la noi in vizite sau vacanta pentru ca vad cum se uita la ea cu atata drag si nu este un copil model si cu care vai Doamne sa te mandresti -la clasa a sasea e corijenta la o materie, ii cam fug ochii dupa baieti, nu face nimic toata ziua si sta in oglinda ca i-au intrat figurile in cap ca e frumoasa.Ma enervez pentru ca la mine se uita cu sila si nervi si eu stau langa el toata ziua si fac treaba si am grija de copil si pe ea o priveste zici ca se uita la o icoana si e cum e.Cum poate sa fie asa ? Si eu sunt om si eu imi doresc multe, imi doresc sa fac scoala de soferi, sa fac un curs de contabilitate pentru mine dar nu am timpul necesar sa invat.Aici unde stam nu am prieteni cu care sa vorbesc, nu am viata sociala, nu am pe nimeni cu cine sa ma sfatuiesc.Parintilor imi este jena sa le spun, tot timpul am zambit si am dat impresia ca la noi totul este in regula si e bn dar nimeni nu stie ce este in sufletul meu.Va rog ajutati-ma cu un sfat.A spus la ultima cearta ca v-a pleca la munca in strainatate si nu se mai intoarce pentru ca nu are la ce, ca eu ca mama sunt de nota 20 dar ca sotie si nevasta sunt varza.Ce pot sa fac in aceasta situatie.Va rog ajutati-ma !!
6 comentarii
1
14-01-2012, ora 10:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
..voi incepe cu cele afirmate de tine la sfarsit: "Ce pot sa fac in aceasta situatie"..pai cam asa este..?!?
- te-a iubit la inceput, ..a devenit o obisnuinta, si POATE asa-i firea lui...sa aiba MEREU si MEREU..ceva "NOU"..zic asta pt. ca, iata mai are o fetita..?!?
ce NU trebuia sa faci ATUNCI, acum 2 ani...
- sa te casatoresti cu el..sunt SIGURA ca asa s-a purtat cu tine si-n ultimii 3-4 ani..devenisesi "ceva normal" sa afle acasa cand vine..de asta...
intrebare:
- fetita este dintr-o casatorie anterioara?
- ai intervenit TU in acea casatorie, te-a avut ca amanta (iertare..intreb) ?
- fetita este dintr-o relatie pasagera a lui?
- cati ani are fetita?
- mama ei este in aceeasi localitate cu voi?
- ii plateste pensie alimentara?
- parintii tai sunt in localitate cu voi? sau pe aproape?
propunere:
- du fetita la parintii tai (asta DACA te va lasa...sau asteapta pana pleaca..DA..lasa-l sa plece si CAT mai repede...);
- poarta-te frumos pana pleaca, NU-L mai cicali;
- inscrie-te apoi la un curs de contabilitate- asa cum iti doresti;
- fa si scoala de soferi...si apoi poti sa-ti iei fetita acasa..
- cauta sa NU te mai implici atat de mult in toate si MULTELE probleme cu campul, cu solarul..motiveaza ca fetita are nevoie de tine.
- INCA CEVA important: NU-i mai zi nimic de cealalta fiica, asta-l va enerva si mai mult..las-o in pace, daca-i asa, va creste, se va marita si iata vei scapa de ea..cauta s-o apropii, vei vedea ca si el, te va aprecia pt. asta;
concluzie:
fa cursul si scoala de soferi...NU te mai tot amana, DACA nu mai revine din strainatate..iata ai ce si cum sa te descurci si singura.
Sfaturi..nu-ti pot da, poate DACA raspunzi la aceste intrebari...asa NU prea stiu multe...CUM a stat situatia-inainte de casatorie...
O zi faina!
p.s.
daca vrei si poti- raspunde la intrebari si...mai vb..
0
14-01-2012, ora 18:51
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mikimihaela28, pai sotul tau iti spune clar ceea ce vrea, si anume sa te ocupi si de el, nu doar de celelalte lucruri.
Si nu inteleg de ce te compari cu fetita lui din prima casnicie?Ca e doar un copil totusi...si pe deasupra copilul lui! Dar cu fetita pe care o aveti impreuna nu se comporta la fel de frumos??
Eu zic sa incerci sa ai mai multa grija de tine si sa ii acorzi mai multa atentie sotului, pt ca altfel va fi prea tarziu si nu vei mai putea rezolva nimic. Si mai lasa treburile cu campul, ca aceea este o munca pentru barbati, nu pt femei!
0
17-01-2012, ora 14:06
mikimihaela28
Nu este medic/terapeut
mikimihaela28
In primul rand vreau sa va multumesc pentru ca in farsit cineva m-a ascultat si pe mine.O iau cu inceputul.Fetita lui este din alta casatorie, nu am fost eu cea care i-a despartit parintii si ea sta cu mama ei recasatorita in alt judet, parintii mei stau la bloc la oras dar fetita mea cea mica nu poate sa stea cu altcineva in afara de mine pentru ca de mica numai si numai eu am stat cel mai mult langa ea.Fata lui cea mare are 13 ani si are anumite perioade cand vine la noi doar asa cand are nevoie de bani si alte cele ca a si afirmat ca ea vine la noi de nevoie si nu de placere.Si de treburile la camp asa este nu sunt de femei dar atunci cand pleaca imi spune ca ma lasa om de baza si ca raspund de tot ce este de facut si intotdeauna imi da indicatiile la calculator parca eu nu as stii ce sa fac si cand vine acasa are pretentia sa le gaseasca pe toate la locul lor si bine facute..Pe mine ma deranjeaza atitudinea lui fata de mine, eu sunt cea care sunt alaturi de el si muncesc cat pot eu pentru puterile mele si ea cand vine vai Doamne.Ei nu-i spune nici date mai incolo pe motiv ca sa nu se supere si sa nu mai vina niciodata la el si la mine se uita ca la ultimul om.Iar cu cea mica fetita noastra se poarta super bine.El iubeste copii si mai ales pe ai lui.Va multumesc pentru sfaturi, parca nu ma mai simt asa singura, as vrea sa pot vb si cu el asa cum vorbesc aici cu voi dar nu se poate, nu are rabdare sa ma asculte, considera ca astea sunt porcarii si nu are timp de piedut cu asa ceva.Inca o data multumesc si mai vb...
0
18-01-2012, ora 20:44
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mikimihaela28, nu stiu de ce am impresia ca sotul tau simte ca tu nu o agreezi pe fetita lui din prima casnicie... Parerea mea este sa incerci sa-ti schimbi comportamentul fata de fetita, pt ca asa cum ai spus mai sus, sotul tau iubeste copiii, mai ales pe ai lui! Deci automat daca "lovesti" in copil, il lovesti pe el! Nu mai conteaza pt ce si de ce vine fetita lui, este a lui si cu asta basta, nu ai ce sa ii faci, ori o accepti, ori situatia ta va fi mai grava. Tu esti un pic geloasa pe fetita si cred ca lucrul asta l-a observat si sotul tau... Ia incearca sa te porti frumos cu ea, dar si cu el si vezi ce rezultate vei obtine. :)
0
21-01-2012, ora 08:51
mikimihaela28
Nu este medic/terapeut
mikimihaela28
Multumesc frumos de sfat Jaquelinne, voi incerca sa fac si asa.
0
14-02-2017, ora 21:45
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
E tarziu pentru mesajul asta, dar tot ti-l voi da. pentru sotul tau, nu esti decat forta de munca, ii tii casa in ordine, muncesti la camp, ai grija de familie si copil si atat. El atat vrea de la tine. E mai lejer si mai ieftin decat sa plateasca pe cineva sa le faca in locul tau. Dar iubire nu mai exista din partea lui..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul