Probleme in 'paradis'!

29-10-2012
MariaP90
Nu este medic/terapeut
MariaP90
Buna ziua!Am si eu o problema.Am o relatie de 5 ani de zile si nu sunt deloc multumita de viata noastra sexuala.Adica, am ajuns sa o facem o data de saptamana, duminica dupa-amiaza.Au fost perioade cand faceam sex si zilnic, dar de cele mai multe ori cam o data la doua zile.Eram super multumita, dar au fost si perioade cand nu o faceam decat o data pe saptamana sau chiar o data la 2 saptamani.Am incercat mai demult sa vorbesc cu el sa stiu ce s-a schimbat si de ce este asa, macar sa stiu si sa nu imi fac alte idei.Sa-si fi gasit pe alta este exclus, caci stiu tot timpul unde este si unde lucreaza si in reste peste tot ma ia cu el.Drept raspuns am primit ca as fi nimfomana si k eu vreau zilnic.Nu vreau zilnic, ca uneori mai am si eu altele pe cap, si mai sunt si obosita, nu ma simt bine, etc.Am facut-o aseara si asta la aluziile mele.El a incercat sa ma faca sa ma simt ok, insa nu a reusit.Nu am avut orgasm, si nici acum doua saptamani cand am facut.Si nu mereu am orgasm, si nu stiu de ce, pt ca ma excita destul de mult, dar nu stiu.Nu l-am inselat niciodata si nici nu vreau sa o fac.Am nevoie de niste sfaturi, de..nu stiu..Nu stiu ce sa mai fac si cum sa fac.Sunt sigura ca daca il intreb imi va spune ca vine obosit de la munca(el ajunge la 8 seara si pleaca dimineata la 7 jumatate)si ca nu are chef(plus ca data trecuta mi-a spus ca asa este el, nu are chef mai mereu), dar totusi se poate ca noi sa iesim la cafea seara de seara cu prietenii si sa ne intoarcem la 12 noaptea acasa.Nu inteleg, cum poate?Dati-mi niste sfaturi, spuneti-mi ceva.(Nici macar cu lenjerie sexy si lumanari nu merge)
Va multumesc anticipat!
13 comentarii
0
29-10-2012, ora 13:58
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Buna, ce varsta ai si ce diferente e intre voi?Si eu ma confrunt cu aceiasi problema si mi-am facut cont pt sfaturi, am discutat si eu cu el si nimic, asa e el am ajuns la concluzia, probabil asa ne "nimereste" natura..clar, ca si la noi la inceput a fost altfel, o faceam mult mai des..dar cu timpul..e exact asa ca si la tine ( poti citi subiectul deschis de mine, poate te ajuta sfaturile ce le-am primit, nu prea pozitive :( dar asta-i viata )

Si cu iesitul seara probabil asa se relaxeaza el iesind dupa servici cu tine si prietenii la suc, , , , Daca va intelegeti in rest si te respecta, afla ca nu le putem avea pe toate.daca vrei sa continui relatia si sa-ti intemeiezi o familie cu el invata sa te obisnuiesti asa cu el ori daca nu sa-l schimbi cu altul..si e posibil ca celalalt sa-ti ofere ce-ti lipseste dar in schimb sa lipseasca altceva..asa am ajuns eu la concluzia, poate nu am dreptate.Totusi daca accepta el incearca cu tratamente naturiste.este la farmaciile naturiste tot felul de produse naturale pt stimularea libidoului ( Branca Ursului care este la un pret acceptabil, natural, fara prescriptie ), sau o programarea la medicul homeopat ( asta daca accepta el ) si se pot rezolva suficiente...sunt bune medicamentele pe baza de plante, adica vei simti mici diferente ce te-ar putea face mai fericita :)..Numai bine, pa, pa
0
29-10-2012, ora 14:03
MariaP90
Nu este medic/terapeut
MariaP90
Am 22 ani si el 23.Imi face si mie placere sa ies seara cu el, insa mai vreau si altceva.E acelasi loc, aceleasi persoane, aceleasi pozitii de sex si aceleasi chestii.Nu m-am plictisit de el, il iubesc enorm si el pe mine, si ne intelegem bine.Nu stiu nici cum sa mai deschid subiectul asta cu el, caci imi va spune ca sunt disperata.Verisoara mea are o relatie de 3 ani de zile, si ei nu au intampinat niciodata probleme de genul asta, ba chiar mi se pare ca exagereaza uneori, adica fac sex zilnic, indiferent ce ora este si cat sunt de obositi, etc.
0
29-10-2012, ora 18:09
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DA- verisoara (poate te MAI influenteaza...negativ)
spunand ca :"fac sex zilnic, indiferent ce ora este si cat sunt de obositi"
1. s-ar putea SA SE LAUDE;
2. s-ar putea ASA sa fie, NU uita ca au ABIA 3 ani de relatie;
(aminteste-ti CUM a fost SI la voi- acum 2 ani, cand aveati 3 ani de relatie)
3. si, ca sa NU zica cel cu care esti intr-o relatie ca "esti disperata", ai putina rabdare si
NU mai repeta-zilnic aceasta expresie.

iti doresc sa-ti fie bine!
intrebare:
- daca era ASA cum ITI DORESTI (off.)., DAR era cam betiv, sau..afemeiat.sau NU mergea la serviciu.sau
cand NU gatesti iti mai SI tragea cate-o palma...sau simplu NU te mai iubea (iar TU observai-asta).
ERA MAI BINE!!?!??

Se spune ca- suma viciilor este constanta!
ceva-ceva...fiecare OM- are..
alege
si
daca NU rezisti, cauta-ti altul
desi ne-ai scris ca-l iubesti!
cele bune,
0
29-10-2012, ora 19:07
MariaP90
Nu este medic/terapeut
MariaP90
nu se lauda, chiar asa este.eu stau in bucuresti si stau cu chirie, cu prietenul meu si cu verisoara ei si prietenul ei.si se aude.la noi a fost ca si la verisoara mea aproape 1 an.apoi iar pauza, in sensul de o data la saptamana sau chiar doua..astea sunt perioade, dar acum dureaza de 1 an si ceva asta si se tot duce.avem planuri multe impreuna..avem 22-23 ani...daca nu acum sa ne bucuram de placerile vietii, atunci cand?cand vom avea copii?

apropo, am mai cautat pe net, niste cauze ale faptului ca eu de 1 luna nu mai am orgasm...si am gasit ca ar fi stresul de la muncal.mentionez ca ma o sefa tampita care urla la mine ca am facut o mica greseala si ea in secunda urmatoare face alta mult mai grava ca a mea.si ma cam da peste cap sefa asta a mea, pt ca pun la suflet si ma consum.si in putinele dati in care facem sex, prietenul meu mereu incearca sa ma faca sa ajung la orgasm, insa nu ajung si nu stiu de ce...se poate sa fie si stresul de la munca?


intradevar nu e violent, se duce la munca, nu bea, tine cu casa, mai ales cu mine si..nu stiu, consider ca suntem tineri..si daca nu acum, atunci cand?
0
31-10-2012, ora 23:12
maria52
Nu este medic/terapeut
maria52
Tare mi-e ca prietenul tau in pauza de pranz, face ce face si-si rezolva problema singur in 2-3 minute in baie, astfel ca atunci cand vine acasa, nu mai e interesat de ce ii poti oferi tu.
Mai mult, eu cred ca voi sunteti satui unul de altul la nivel subconstient. Pur si simplu e game over.
Acum, cred ca cea mai buna strategie este retragerea strategica (in care vei elabora o noua strategie) si contra-atacul. As mai adauga ca la faza de contra-atac ar fi bine sa aduci ceva nou, incat sa-l faci sa te vrea din nou.
0
01-11-2012, ora 19:23
MariaP90
Nu este medic/terapeut
MariaP90
ceva nou, cum ar fi?deci, habar nu am ce sa mai fac sau ce sa mai incerc.nu stiu daca am incercat de toate sau poate nu am incercat, si poate doar eu cred ca am incercat, nu mai stiu.dati-mi cateva sfaturi.nu stiu daca ne-am saturat unul de altul, poate la nivel subconstient, dar ne iubim, sentimente sunt destul de mari, dar pe partea asta scartaie.va multumesc anticipat!
0
02-11-2012, ora 07:19
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Din modul în care scrii se observă un grad crescut de insatisfacţie sexuală. Atunci când observi că partenerul tău nu este suficient de motivat să îţi ofere plăcere, devi stresată iar acest lucru scade şansele să fii din nou mulţumită.
0
02-11-2012, ora 07:20
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Uneori bărbaţii caută alte relaţii sau măcar alte atitudini pentru sex. Comunicarea despre diferite modalităţi prin care viaţa sexuală trebuie transformată vă va ajuta mult. Folosiţi-vă creativitatea, îmbogăţiţi mediul cu lucruri noi, căutaţi alte strategii pentru atracţie etc.
0
02-11-2012, ora 15:03
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
uf, nasol, nu m-am gandit ca e chiar atat de tanar.la 23 de ani ar trebui sa rupa patul cu tine :), la mine sotul are 39 de ani..deci probabil la mine e afectata relatia si de diferenta de ani, eu avand 27.nu stiu ce sa-ti zic.dar oricum nu stiu ce e cu maria 123 la ce sfaturi da.si app maria 123 ce ai stilul asta de scris obositor??, am mai citit postari in care ai scris si e de-a dreptul suparator, in fine.

Poti incerca cum scrie mai sus psihologul cristian, si sa incerci lucruri noi...eu oricum le-am incercat pe toate si asa e el, nu se poate schimba, dar probabil la tine e diferit fiind el mai tanar..totusi daca aveti posibilitatea ar putea incerca sa mearga la un consult endocrinolog sa vada cum sta, poate are un dezechilibru hormonal, detalii la medicul de familie, va sti sa va de-a o trimitere unde trebuie.Numai bine, pa
0
02-11-2012, ora 15:06
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Salut din nou, am gasit aici pe forum un set de analize ce ar putea sa si le faca, asta daca nu va vrea sa mearga la medic pt analize.

Pt. un barbat ar fi indicat sa faceti urmatoarele analize medicale:

- Cortisol seric ( ~ 29 RON);
- DHEA-S (dehidroepiandrosteron sulfat) ( ~ 29 RON);
- Estradiol ( ~ 29 RON);
- FSH (hormonul foliculostimulant) (~ 29 RON);
- LH (hormonul luteinizant) (~ 29 RON);
- Progesteron ( ~ 29 RON);
- PRL (prolactina) ( ~ 30 RON);
- SHBG (Sex Hormone Binding Globuline) ( ~ 37 RON);
- Testosteron total ( ~ 29 RON);
- Testosteron liber ( ~ 35 RON);
- T3 (Triodotironina) ( ~ 29 RON);
- FT3 (Triodotironina libera) ( ~ 29 RON);
- T4 (Tiroxina totala) ( ~ 28 RON);
- FT4 (Tiroxina libera) ( ~ 29 RON);
- TSH (tyrotropina) ( ~ 29 RON)
0
02-11-2012, ora 15:09
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Sau daca ti se pare costisitor zicea aici pe forum ca e in regula pt a-ti da seama cum stai si daca-ti faci doar:

Cele mai importante pt suprarenale sunt:

- Cortisol seric ( ~ 29 RON);
- DHEA-S (dehidroepiandrosteron sulfat) ( ~ 29 RON), dar faceti-va si:

- FSH (hormonul foliculostimulant) (~ 29 RON);
- LH (hormonul luteinizant) (~ 29 RON);
- Testosteron liber ( ~ 35 RON) pentru ca sunt cele mai importante pt a afla exact starea sistemului hormonal la un barbat.
0
02-11-2012, ora 16:53
MariaP90
Nu este medic/terapeut
MariaP90
da..devin stresata, caci incep sa ma gandesc daca nu cumva nu mai arat bine, cu toate ca am 50 kg si constitutie de clepsidra, ma gandesc ca poate m-am uratit, ma gandesc ca...multe...ma simt frustrata.am ajuns sa ma simt o femeie de 50 de ani, si am abia 22.daca as vrea sa incercam ceva nou, el nu va vrea.nu am mai vorbit despre relatia noastra sexuala de luni de zile, iar daca acum voi incerca sa discut cu el imii va spune ca sunt disperata si ca eu vreau zilnic, de nu stiu cate ori pe zi, cu toate ca el il intreb doar ce se intampla cu el si nu ii spun de ce nu o facem zilnic sau altceva.orice i-as propune nu este de acord
0
13-11-2012, ora 20:43
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Maria...ceva noutati?..ai mai discutat cu el?...sa ma ti la curent de micile schimbari din viata ta..te pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici