probleme in respiratie!

27-07-2007
yo_un_baiat
Nu este medic/terapeut
yo_un_baiat
Buna ziua! Am si eu o problema. De luni am inceput sa iau, la indicatiile doctorului Rowatinex intrucat s-a descoperit ca am nisip la rinichi. Tot de luni dar dupa amiaza am inceput sa am probleme cu respiratia. In ce consta problema: oftez foarte des si simt ca nu imi ajunge cantitatea de are care o respir in mod normal. Am mai observat si ca am o usoara durere de cap dar nu in parte frontala in mod deosebit ci la spate. Mai amintesc faptul ca in paralel cu Rowatinex ( care e sub forma de capsule) iau si Lamictal pentru o alta problema de-a mea. Asadar, nelamurirea mea este : de ce oftez ? si acest oftat are vre-o legatura cu faptul ca am inceput sa iau Rowatinex? multumesc!
17 comentarii
0
07-08-2007, ora 00:00
yo_un_baiat
Nu este medic/terapeut
yo_un_baiat
Am nevoie si eu daca se poate putin mai repde de unr aspun la subiectul meu. Mai adaug faptul ca am intrerupt tratamentul cu Rowatinex si inca mai continui sa oftez si simt ca nici atunci cand casc nu aduc aportul suficient de aer. De asemenea mai simt si ceafa mai incordata dar nu mult. Problema e ca simt mereu nevoia sa oftez si simt canu imi ajunge aerul respirat. Va rog frumos, dati-mi si mie un raspuns! Multumesc!
0
13-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Studiaza prospectul si vezi daca au vreo legatura, posibil sa fie doar o coincidenta sau sa ai o problema respiratorie de care nu stiai si acest tratament sa ti-o declanseze.Eu pot sa te ajut cu amandoua pe cale naturista fara sa strici nimic in alta parte
0
28-08-2007, ora 00:00
Ioana_buc
Nu este medic/terapeut
Ioana_buc
Fa urgent un exudat faringian, nazal si eventual raclaj lingual. Am avut aceleasi simptome, aprox, si se datorau unei infectii cu streptococi
0
01-09-2007, ora 00:00
yo_un_baiat
Nu este medic/terapeut
yo_un_baiat
Ok!Multumesc! Dar s-a maia daugat ceva in ultima vreme, a dica de cateva zile: simt un junghi in jurul inimii. Temsiunea e ok dar eu nu am avut niciodata probleme cu inima prin urmare nu stiu daca este vorba de durere de inima sau doar de o durere a muschilor pieptului. Cand mi-am luat tensiunea ea a fost buna. Oare sa fie vorba de o raceala ?
0
08-07-2008, ora 00:00
cristina nicoleta
Nu este medic/terapeut
cristina nicoleta
Si eu ma confrunt cu aceasta problema de cateva luni (senzatia ca nu i-mi ajunge aerul ca si cand se opreste undeva la jumatate). Din cate stiu nisip la rinichi am si eu(dar nu am urmat nici un tratamnet) am facut si o gramada de analize(calciu, magneziu, potasiu, VSH, raze la plamani) dar nu a iesit nimic in neregula dar problema persista iar toti spun ca este din cauza stresului (lucru pe care nu-l cred)
Mai nou am si o senzatie ca si cand am mancat ceva mentolat si ramai cu zenzatia aceea de raceala pe gat si nas. Eu mai am si probleme cu fierea asa ca ma gandesc sa nu fie de la ea.
Durerea de cap poate fi si de la o spondiloza
0
03-08-2008, ora 00:00
alinus71
Nu este medic/terapeut
alinus71
Buna! De aproximativ un an si eu ma confrunt cu starile asemanatoare (stari de ameteala, lipsa aerului, dureri de cap, mi se infunda nasul de parca as fi racita, am unele furnicaturi la buze, maini), dar de cateva luni parca s-au accentuat. Am inceput sa fac o serie de analize si mi s-a spus ca am spondiloza cervicala, am facut exudatul faringian si mi s-a descoperit un streptococ ( pe care l-am tratat cu o cura de antibiotice-penicilina injectabil), iar zilele astea trebuie sa refac exudatul faringian...am sa revin cu rezultate. Pentru spondiloza cervicala mi s-a prescris Bilobil de doua ori pe zi, dar nu simt niciun efect
0
05-03-2009, ora 15:33
flaviustdi
Nu este medic/terapeut
flaviustdi
senzatia lipsei de aer este mai mult ca sigur pe fond psihic.intri in panica si vrei mai mult aer dar el nu ajunge unde vrei tu.Dupa mai multe incercari odata simti ca a ajuns acolo, dar apoi problema reincepe.aceleasi prb le am si eu.prb ca trec cu timpul, nu stiu
0
06-10-2009, ora 21:09
deea23
Nu este medic/terapeut
deea23
Buna,

Aceleasi simptome le am si eu, dar de vreo 5 ani. Simt ca nu am aer indeajuns, la fel, pt a inspira o cantitate mai mare de aer casc sau oftez, am dureri de cap in zona tamplelor tot de atunci, am observat o scadere a puterii de concentrare si de atentie. Mi s-a zis ca e oboseala, stres, etc. De asemenea, nu pot respira pe nas, e aproape tot timpul infundat desi nu sunt racita.

Am fost la ORL si mi s-a zis ca nu am nimic, am facut o radiografie a sinusurilor si la fel, e totul in regula, nicio infectie, nimic. Am fost la alergologie, deoarece cu cativa ani in urma am fost gasita alergica la acarieni si par de pisica (la test cutanat) si acum la panel respirator am iesit negativ la toate. Am facut tratament pt alergii si nu s-a schimbat nimic. De curand m-am gandit ca problema de respiratie ar fi alta... eu port ochelari de mica iar ochelarii mi-au produs o deformare a nasului, impingandu-l in fata si creandu-i o foarte inestetica cocoasa. Am observat ca daca imi imping nasul in sus respir mai bine, deschizandu-se mai mult narile. Dupa ce am vazut postarile de aici m-am gandit totusi ca poate cauzele ar fi altele, simptomele fiind aceleasi. Daca cuiva i s-a depistat cauza starilor si dupa un tratament se simte mai bine, il/o rog sa posteze un raspuns, sa stiu si eu incotro sa ma indrept. Momentan singura directie este esteticianul, deoarece imi doresc mult sa scap de complex, si poate cu ocazia asta mi se va rezolva problema respiratorie. Ceea ce ma intriga pe mine insa este faptul ca cei ce ati postat aveti aceleasi simptome dar banuiesc ca nu aveti problema cu deformarea nasului. Deci, daca ati gasit o rezolvare a problemei, as aprecia un raspuns.
0
24-11-2009, ora 02:42
bmaria
Nu este medic/terapeut
bmaria
Bunala toata lumea,

Si eu am aceleasi probleme de respirati incepand de anul acesta. Este ingrozitor, nu pot sa-mi duc inspiratia pana la capat. Ma fortez de 2-3 ori pana rausesc. Mai intai a inceput cu durere de cap la spate si usoare ameteli. Eu am si astma care se manifesta prin tuse in conditii de frig, mizerie, sobe cu lemne etc... Dar am observat ca aceasta se intampla toamna cand este umiditatea mare. Asa ca am plecat intr-o zona unde este aerul uscat si am vazut ca respiram mult mai bine si puteam sa dorm. Asa ca va sfatuiesc sa schimbati pentru o saptamana cel putin locul unde locuiti si sa vedeti daca va simtiti mai bine. M-am intors acasa unde este umiditate si iarasi am problele de respiratie. Nu stiu ce sa fac.
0
23-02-2010, ora 16:54
cips
Nu este medic/terapeut
cips
daca se poate sa ma ajute cnv.am o problema.de aproape 2 ani..oftez foarte des...deoarece am impresia ca nu imi ajunge aerul...iar in timpul efortului indelungat...trebuie sa oftez sau casc fara sa fiu obosit..altfel nu fac fata...sunt sportiv de performanta si problema asta ma tine in loc.imi fac griji sa nu fie ceva serios.la inceput...am fost pe la diversi medici din constanta.si au zis ca ar putea fi de vina inima.am facut ecografie...nici o problema.apoi doctor homeopat...niste pastilute..."si sa mai asteptam sa se mai dezvolte cuitia toracica"...dar nu a incetat.acum...imi incerc norocul pe net. -*...pls...


(*modificat de administrator)
0
09-03-2010, ora 18:58
nistoreasca
Nu este medic/terapeut
nistoreasca
aceeasi problma o am si eu:am momente cand nu pot respira um trebuie, am o asa zisa senzatie k nu imi ajunge aerul in plamani, simt k se blocheaza undeva.oftez, casc, si dupa aprox 8, 9 incercari, reusesc s respir o data cum trebuie.starea aceasta ma oboseste ft repede, si ametesc atunci cand nu pot respira.de la ce s fie?probleme cu calciu am de mik, nu asimilez oricate pastile as lua.va multumesc!
0
17-07-2010, ora 12:47
Anda.a
Nu este medic/terapeut
Anda.a
cips

Si eu am aproximativ aceleasi simptome.
Simt ca nu pot sa-mi umplu plamanii de aer la capacitatea lor si cand ajung la inhalarea maxima de aer maxima simt ca pur si simplu nu mai au unde sa se extinda plamanii. Si atunci cand casc mi se taie cascatul pe la jumatate pentru ca nu mai intra aer in plamani. Problema este ca am incontinuu sentimentul ca trebuie sa respir adanc iar cand incerc nu pot si iar imi vine sa fac asta 5 minute mai tarziu.
Starea asta se manifesta de 2 sau 3 ori pe an de aproximativ 3 ani. Am facut raze la plamani, am fost la 2 medici cardiologi din constanta si mi s-a spus ca nu am nicio problema din punct de vedere fizic si ca totul este in subconstient. Nu pot sa cred asta de aceea vreau sa stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva. Multumesc
0
17-07-2010, ora 13:03
deea23
Nu este medic/terapeut
deea23
In urma cu 3 luni m-am operat si de deviatie de sept insa respiratia nu s-a schimbat deloc. Doctorul a zis ca am mucoasa inflamata si am fost din nou la ORL unde am fost diagnosticata (din nou) cu rinita vasomotorie, echivalentul rinitei alergice diagnosticate de alergolog, adica mizeria din aer imi afecteaza mucoasa si respiratia. Mi s-au dat iar niste pastilute si un spray nazal, si mi s-a spus ca este o stare permanenta, nu se poate vindeca, doar ameliora. MI s-a recomandat ca de fiecare data cand am simptomele sa folosesc acel tratament, ceea ce inseamna pt mine in permanenta. Nu cred ca voi respira vreodata mai bine, poate numai daca ma mut undeva cu aer curat.
Ce va recomand, mergeti la ORL sau alergolog, s-ar putea sa aveti o alergie la praf, polen... nu amanati, poate veti gasi raspunsuri. Nu lasati netratate posibile alergii pt ca se pot agrava si pot duce la astm. Si cereti mai multe pareri.
Sanatate multa!
0
15-09-2010, ora 04:10
deepika
Nu este medic/terapeut
deepika
aceleasi probleme cu respiratia le am si eu.s-au declansat la 1 zi dupa inmormantarea bunicii. m am pus in pat sa dorm si am simtit ca trebuie sa casc...numai k nu am putut. a trebuit sa fac eforturi...m am speriat.medicul de familie mi a spus ca am o depresie mascata ceea ce tind sa cred si eu. eu am terminat si facultatea de psihologie si ca mai stiu despre ce e vorba, m am documentat.problema este ca eu sufeream si de atacuri de panica dar minore insa de cand cu moartea bunicii s au accentuat am noroc ca ma pot controla si nu am ajuns la urgente pana acum.cand dorm nu am absolut nimic dar cand ma trezesc incepe cosmarul.plus ca imi mimeaza probleme cardiace...ceea ce nu am.peste 1 saptamana voi merge la psihoterapie.faceti va analize sa eliminati cauzele organice pt linistea voastra si cautati un psihoterapeut bun. avem nevoie de igiena mentala, de somatoterapie.pt ca practic are loc o conversie-un proces inconstient de transformare a unui proces psihic si a anxietatii in simptom somatic. depresia ai anxietatea provocate de o solicitare psihica se pot exprima prin localizarea in orice zona a corpului.sanatate multa!
0
27-10-2010, ora 07:51
uroco
Nu este medic/terapeut
uroco
problema mea este urmatoarea doar inainte de a atipi si in timp ce dorm simt ca inspir aer rece trebuie neaparat sa fac in camera peste 26 de grade celsius tot timpul am cite o nara infundata simt cel mai mic curent de aer cum imi intra pe nas dupa ce fac dus aburul din baie nu imi face bine transpir dupa aceea si ma tot scimb de multe ori si noaptea cred ca din cauza ca fac asa de cald ma schimb de 6-8ori nu suport praful vechi cred ma zgirie groaznic pe git am patit de citeva ori in tramvai.Ajutatima va rog. Sanatate.
0
27-10-2010, ora 17:55
deepika
Nu este medic/terapeut
deepika
si eu am aceleasi simptome.acum s-au mai diminuat dupa ce am facut terapie cognitiv-comportamentala. setea de aer, oftatul si cascatul sunt simptome ale anxietatii deci totul este o reactie la stres. va recomand terapia cognitiv-comportamentala daca v-ati facut toate analizele si s-au eliminat cauzele fiziologice. sanatate multa!
0
12-04-2011, ora 20:11
rusualisa
Nu este medic/terapeut
rusualisa
daca poate ajuta pe cineva raspunsul meu ar fi bine, ca in ziua de azi nu te lamureste nici un medic de nimic.in urma cu un an am avut si eu aceeasi problema.insuficienta respiratorie, cascat, dureri in capul pieptului si altele.am luat toate cabinetele si medicii la rand de la pneumologie, orl, cardiologie, interne pana si psihiatrie.ba chiar m am internat si intr o clinica privata unde am facut iar toate analizele si testele si nimic.m am chinuit timp de 6 luni asa pana cand cineva mi a zis sa ma duc la gastroenterologie.stiu o sa vi se pare ciudat si o sa intrebati ce treaba are respiratia cu stomacul.are pt ca am fost diagnosticata cu reflux gastroesofagian.adica sucul gastric urca pe esofag arzandu l si de aici apar toate problemele.nu spun ca aveti aceeasi problema dar merita incercat.ce mai conteaza un cabinet in plus?multa bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: