Probleme in viata sexuala

05-08-2014
Alexandru94444
Nu este medic/terapeut
Alexandru94444
Buna tuturor am o problema si nu stiu cum sa procedez sau ce sa fac am o relatie de 2 ani si am probleme cu ejacularea durata este de 5 6 minute ma preocum pt partenera mea deoarece este logic ca ar vrea mai mult chiar daca neaga chestia asta. Am fost la medic mi-a prescris medicamente intradevar situatia s-a schimbat dar am citit reactiile adverse pe un forum si am incetat sa le iau. Am doar 20 de ani si nu mi se pare normal (as vrea sa pot sa-i ofer partenerei mele adevaratele placeri ale sexului )
4 comentarii
0
05-08-2014, ora 22:54
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Pentru inceput as vrea sa-ti spun Alexandru ca timpul mediu de latenta ejaculatorie vaginala (IELT) obtinut in cadrul unor studii multinationale recente a fost de 5, 4 minute asa ca esti in media generala (bineinteles ca acest timp mediu difera de la o tara la alta si de la un individ la altul)

Uneori sunt de folos exercitiile de intarire a planseului pelvian - insa e necesar sa te tii de ele pe parcursul a cel putin 3 luni.
In mod clasic pentru a intari musculatura planseului pelvian se recomanda contractarea (strangere) musculaturii din jurul rectului ca si cand ai vrei sa retii gazele intestinale. Musculatura planseului pelvian se va contracta automat si este insotita si de o contractie si ridicare a bazei penisului. La inceput este utila contractia timp de 5 secunde, urmata de relaxarea timp de alte cateva secunde si repetarea de 10 ori a exercitiului. Pe masura ce te obisnuiesti poti sa cresti numarul de secunde in care musculatura e contractata si sa cresti si numarul de contractii la mai mult de 10 intr-o sesiune. Un alt exercitiu urmareste succesiunea rapida a acestor contractii musculare ale planseului pelvian - contractie, relaxare, contractie, relaxare de 10 ori in ritm rapid. 30-40 de astfel de exercitii intr-o perioada de 3-4 luni pot aduce beneficii musculaturii pelvine

Nu in ultimul rand se poate apela si la psihoterapie pentru aceasta problema
0
05-08-2014, ora 23:55
Alexandru94444
Nu este medic/terapeut
Alexandru94444
Va multumesc pentru ajutor am sa incerc. Daca imi mai puteti da si alte sfaturi va multumesc anticipat.
0
06-08-2014, ora 00:06
Alexandru94444
Nu este medic/terapeut
Alexandru94444
Daca imi puteti recomanda geluri sau creme pentru a da randament mai bun fata de partenera mea ( un orgasm mai rapid pentru o excitare etc) este una din femeiele ginioniste sa spun asa. Informativ intreb deoarece nu as dori complicati. Multumesc anticipat
0
06-08-2014, ora 00:27
Alexandru94444
Nu este medic/terapeut
Alexandru94444
Am vazut ca se vorbea de climaxcontrol pe forum imi puteti spune ceva despre ele efectul ramane dupa tratament etc multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: