Probleme in zona gleznei

27-12-2012
cineva04
Nu este medic/terapeut
cineva04
buna ziua! peroneul mi se misca dintr'o parte intr'alta...este vorba de o fractura sau e ceva normal..nu ma doare si nici nu sunt vanata in jurul gleznei.
8 comentarii
0
27-12-2012, ora 15:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate, nu am inteles tocmai detaliile esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Ati avut vreun traumatism important, vechi sau recent, la nivelul gleznei?? Practicati sporturi dce solicita glezna??
Ce intelegeti prin """""peroneul mi se misca dintr'o parte intr'alta""""". Poate fi o entorsa, o fractura, o instabilitate datorata unui traumatism mai vechi sau alte nenumarate posibilitati.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-12-2012, ora 17:14
cineva04
Nu este medic/terapeut
cineva04
am 23 ani, 48kg si 1.6 inaltime, antecedente traumatice nu am avut dar fac sport acasa..fittness si cred ca m'am suprasolicitat.cand indoi piciorul imi iese osul de la glezna in afara(e ca o umflatura iar osul se misca) si am observat k sunt si vanata la unul dintre picioare langa glezna
0
27-12-2012, ora 17:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Poate fi vorba despre o entorsa mai severa, ce a determinat instabilitate cronica, dar poate fi si o fractura a maleolei fibulare, o leziune a complexului ligamentar medial, o leziune a complexului ligamentar sub-talian, o leziune cartilaginoasa, un sindrom de impingement anterior sau posterior, o fractura a apofizei laterale sau a celei posterioare a talusului, o luxatie a fibularilor, poate fi o entorsa tibio-fibulara (diastazis), poate fi o problema a tibialului posterior, tibialului anterior sau alte zeci de posibilitati diferite, toate cauzate de suprasolicitarea de tip sportiv a gleznei. In acelasi timp, putem discuta despre normalitatea gleznei sau de existenta unei hiper-laxitati congenitale articulare globale, ambele situatii find la fel de probabile.
O examinare directa poate decela originea problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-12-2012, ora 17:45
cineva04
Nu este medic/terapeut
cineva04
ok.multumesc frumos!
0
02-02-2013, ora 22:04
c_d1968
Nu este medic/terapeut
c_d1968
Acum 25 ani, cand aveam 20 ani, am fost intr-o excursie in Retezat si am facut imprudenta sa alerg pe niste stanci, si mi-am sucit glezna in exterior, am simtit o durere si un fel de ruptura. Cu toate acestea, am continuat sa merg, dar a doua zi dimineata s-a umflat glezna si ma durea cand ma sprijineam pe picior. Nu am fost la medic si mi s-a dezumflat dupa cateva zile, dar am observat ca la glezna, pe interior, se vede prin piele un os putin iesit in afara, iar daca indoi glezna iese si mai mult. De atunci am uneori probleme cu piciorul, ma doare putin daca il suprasolicit, uneori ma doare talpa, s-a intamplat ceva acolo. Am fost si la ski de cateva ori si doresc sa mai merg. Credeti ca este riscant? Se poate face ceva acum, dupa 25 ani? Ar putea sa evolueze deplasarea osului sau ce este acolo?
0
02-02-2013, ora 23:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Despre de " os iesit in afara este vorba"'???? Este maleola fibulara, maleola tibiala, sustentaculum tali, tuberculul navicularului, articulatia cuneo-metatarsiana 2, articulatia cuboido-metatarsiana 5, tuberculul fibularilor, apofiza laterala a talusului, despre ce este vorba????
Cum am putea aprecia gravitatea situatiei cand nici macar nu stim despre ce este vorba?? Aveti dureri in sinus tarsi, laxitate antero-posterioara, impingement antero-lateral sau postero-medial, conflict antero-medial, laxitate in valgus, sindrom de "carrefour posterior" etc etc????
Asteptam detalii relevante, in vederea elaborarii unui potential diagnostic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-02-2013, ora 12:41
c_d1968
Nu este medic/terapeut
c_d1968
Multumesc pentru raspuns, d-le doctor. Intrucat nu ma pricep la termeni tehnici, v-as ruga daca puteti sa va uitati putin la niste poze ale gleznei daca se poate, le pot trimite undeva pe email?
0
03-02-2013, ora 13:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sigur ca le puteti trimite, aveti datele mele de contact cand faceti "click"pe fotografia mea aici, pe site.
Este insa evident ca doar examinarea clinica locala poate clarifica situatia actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: