Probleme la inima? Help

27-02-2016
Giu Lia
Nu este medic/terapeut
Giu Lia
Am 24 de ani...Simt o durere surda, un fel de amorteala in bratul stang... aseara m a sunat doctorul sa imi dea rezultatul unor analize pe care le asteptam de 2 saptamani si am intrat un pic in panica, schimbandu mi culoarea fetei si simtind inima pana in gat.. insa mi am revenit imediat. Dar dupa 2 minute am inceput sa tip la bunica ( in ultimul timp nu prea mai vrea sa manance si imi fac griji) si dupa 5 min m a sagetat usor pt cateva minute in brat... in trecut am suferit de anxietate asa ca imediat am inceput sa ma gandesc la ce e mai rau... nu Este o durere acuta, simt un deranj la brat, iar cand il misc simt ca si cum as avea o greutate pe el..( tin sa precizez ca ieri am facut curatenie toata ziua dar nu prea am folosit bratul stang) ar trebui sa ma ingrijorez? E ceva de la inima? Anul trecut am facut 4 ekg nu am avut nimic la inima... nu stiu daca acum durerea persista doar pt ca ma gandesc mereu sau chiar exista cu adevarat o problema... va rog frumos sa imi raspundeti pt ca numai la asta ma gandesc
3 comentarii
0
27-02-2016, ora 17:05
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Buna si eu am avut acele sintome stai linistita asa se intampla ai avut un atac de panica frica asta producce asta daca nu ai invatat inca cum sa o controleI cauta pe net cum sa elimini frica sii saitul o sa se numeasca Inima buna te invata totul am citit si eu si chiar am invatat mult din asta..Multa sanatate si bafta...
0
28-02-2016, ora 11:06
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Uite sau eu am scapat de anxietate in proportie de 90% cu gandul si nu tin doar pt mine vreau sa ajut si pe ati.
In primul pas xand ai facut un atac de panica sau esti anxios trb sa lasi corpu sa se manifeste ca cica corpul degaje adrenalina si asta provoaca din cate stiu si eu... lasa sa isi descarce adrenalina asta fac eu si merge
Pasul 2gandestete ca asta este normal deci asa trb sa se intample si nu degenera nu fa tantar armasar deci accepta situatia repetati in gand ca aa este bine asa trb sa se intample..accepta aceea situatie si nu iti fie frica..
Iar in a 3 situatie trb sa te relaxezi eu de ex ma intinnd in pat si ma gand lacce am de facut pt urmatoarea zi eu unul ma cam feresc sa trag aer adanc in piept finca mai imi provoca si mei cate o data o stare de agitatie dar tu faci cum vrei dar important este sa sti sa te relaxezi sa razi fortat sau cv de genu.sper ca tiam fost de ajutor asta fac si eu si ma simt un om bormal
0
28-02-2016, ora 13:06
sanat
Nu este medic/terapeut
sanat
Nu pot pune un diagnostic online. Inima femeilor trimite simptome subtile (cum ar fi durere aparuta din senin in bratul stang), ca sa anunte ca are probleme. Nu vreau sa te alarmez, dar pentru inceput e nevoie sa faci o ecacardiograma si un test de efort. Poate fi vorba de recidivarea anxietatii, poate fi o intindere, dar trebuie sa excluzi varianta cardiovasculara. De asemenea, ar fi recomandat sa faci si o inregistrare Holter pentru 48 de ore.
Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: