Probleme la mana stanga: bubite cu lichid care se usuca si apoi pielea se crapa

17-10-2005
dannyver77
Nu este medic/terapeut
dannyver77
Buna ziua,

De circa 4 luni mi-au aparut la mana stanga niste bubite (ca niste cosuri).

Aceste bubite nu sunt mari, sunt foarte mici in diametru si au in interiorul lor un lichid incolor, apos. Dupa ceva timp aceste bubite se usuca, pielea unde au fost se ingalbeneste si apoi cade. Uneori dupa ce se cade pielea, pielea se crapa "pana la carne" si va inchipuiti cat de mult ustura. Din cand in timp aceste bubite ma mananca, iar daca ma scarpin am o senzatie de mancarime si usturime in acelasi timp.

Prima data bubitele mi-au aparut intre degetul mijlociu si inelar, apoi au aparut la toate degetele, iar acum, de cateva zile, au aparut si pe dosul palmei. Aceste bubite pur si simplu se muta de la un deget la altul; nu apuca se se vindece la un deget ca imediat imi apar la altul.

In urma cu o luna si jumatate am consultat un medic dermatolog care mi-a spus ca s-ar putea sa fie o iritatie a pielii si ca aceste bubite or sa dispara cu timpul. Nu am urmat nici un fel de tratament, doar m-am uns, din cand in cand, cu niste crema cu galbenele. Ingrijorarea mea mare a aparut cand am observat ca am si pe dosul palmei.
Fac mentiunea ca nu lucrez cu nici un fel de substante sau cu alte lucruri care mi-ar putea provoca vreo iritatie (lucrez la birou si folosec foarte mult timp din programul de lucru computerul).

In speranta ca am fost destul de explicit in expunerea problemei mele de sanatate si ca ati inteles depre ce este vorba, va multumesc anticipat pentru ajutorul pe care sper ca o sa mi-l dati.

Cu stima, Daniel.
5 comentarii
0
22-10-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Stimate domn, ceea ce descrieti dumneavoastra pare sa fie o "dishidroza palmara" sau eventual o "micoza".Ideal ar fi sa va vada un dermatolog.
Daca nu aveti posibilitatea va recomand sa va spalati pe miini cu sapun lichid BETADINE si sa va ungeti cu CLOTRIMAZOL si TRIMACINOLON ACETONID crema de doua ori pe zi timp de zece zile.NU FOLOSITI MEDICAMENTELE MAI MULT DE ZECE
ZILE< NU LE DATI ALTCUIVA CARE PARE SA AIBA ACEIASI BOALA CU DUMNEAVOSTRA!!!
Daca leziunile nu dispar cautati un dermatolog din zona dumneavoastra.Daca este o "DISHIDROZA" s-ar putea sa mai aveti probleme cu ea in timp deoarece este o stare de sensibilizare a pielii din zona palmo-plantara.

Cu consideratie profesor doctor Anca Zbranca
0
24-10-2005, ora 00:00
dannyver77
Nu este medic/terapeut
dannyver77
Va multumesc mult Doamna Doctor! Sper din tot sufletul sa-mi fie de folos indicatiile dumneavoastra.

Cu stima, Daniel.
0
20-05-2009, ora 22:50
Seawolf
Nu este medic/terapeut
Seawolf
Stiu ca e vechi subiectul dar cum si eu am avut aceeasi problema consider ca ar fi bine sa dau si eu 2 nume pe aici !
Din cate am inteles de la doctora mea de familie este o reactie provocata de un detergent (de ex. eu am alergia asta la un sapun lichid) si poate fi tratata cu Fluocinolon sau Medacter (dermatological cream)
0
24-05-2009, ora 12:41
madaliciu
Nu este medic/terapeut
madaliciu
buna
de vre'o sapt mi-au aparut niste bubite mici...multe...una langa alta pe mana stanga, picioru stang si pe gat...eu am alergie la ou, dar alea sunt mari si dureroase si nu am mai mancat d vre'o luna...pe cand astea sunt mici si nu am nici o problema cu ele...stie cineva cu c as putea s m dau sa-mi treaca?
0
26-05-2009, ora 15:10
utan
Nu este medic/terapeut
utan
am ace-ias problema si eu tot la mana stanga, si am facut un examen micotic direct iar rezultatul a fost, fialamente miceliene prezente.ce tratament sa folosesc sa scap de ele.mentionez ca le am de 6 luni?astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: