probleme la ochi

15-05-2008
diane
Nu este medic/terapeut
diane
Buna ziua...am si eu nevoie de o explicatie, daca se poate.In jurul ochilor pielea mi se irita, se inroseste si cateodata se manifesta si cu mancarimi si exfolieri...imi puteti spune, va rog, din ce cauza si ce imi puteti recomanda?Deja am folosit un unguent cam scump pe baza de musetel, dar fara rezultat...precum si crema de galbenele, dar tot asa.Va multumesc anticipat!
10 comentarii
0
15-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cred ca este vorba despre o eczema palpebrala( etiologia poate fi alergica, bacteriana, virala, fungica); Mergeti la un oftalmolog pentru un diagnostic exact si pentru a exclude o blefarita;o sugestie terapeutica: folositi pentru igiena locala un sampon pentru bebelusi( este neiritant), dimineata si seara, local, nidoflor 1 aplicatie de 3 ori pe zi timp de 7 zile, strict pe tegumentul pleoapelor( sa nu ajunga in ochi );dupa acest tratament, folositi o crema hidratanta hipoalergenica, eventual pe baza de sulf, dimineata si seara, a la longue;Produsele cosmetice sa fie hipoalergenice, testate oftalmologic;Numai bine
0
15-05-2008, ora 00:00
diane
Nu este medic/terapeut
diane
Va multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra prompt!
0
07-03-2009, ora 19:21
balasa
Nu este medic/terapeut
balasa
Buna ziua!
Problema mea e una mai delicata... in sensul ca lucrez afara ca sofer pe tir de cartiva ani iar cand vine momentul cu examenul medical incep sa ma "imbolnavesc" pentru ca am o problema cu mozaicul, nu pot vedea literele sau cifrele din mozaic. Intrebarea mea ar fi..
As putea face exercitii ceva, se poate remedia exista vreun aparat sau sunt o cauza pierduta si nu pot fi sofer..?
0
25-02-2010, ora 15:28
cycy
Nu este medic/terapeut
cycy
buna ziua!fiica mea(23 de ani)are urmatoare probleme legata de ochi;lacrimeaza, o ustura si sunt inrositi cand sta la calculator si nu numai.a fost la medic si i-a dat ochelari desi ea vede bine.ochelarii nu-i sunt de folos si problema persista.ce putem face daca parerea medicului nu-i este de folos.eu cred ca ia dat ochelari intr-un mod neprofesionist ca sa-si vanda ochelarii.mentionez ca i-a dat cu lentile de protectie pt calculato dar ameteste cand ii poarta.ce-i de facut?
0
15-03-2010, ora 19:14
orchid
Nu este medic/terapeut
orchid
Buna seara! Am 45 de ani si am si eu o problema cu ochiul stang. De 4- 5 zile in campul vizual al ochiului imi apare o pata cafenie, proiectia fidela a irisului - exact forma acestuia toroidala. In acelasi timp, ochiul stang percepe realitatea inconjuratoare cu o nuanta mai inchisa decat cel drept. Nu am fost inca la medic, mi-am propus sa o fac saptamana viitoare. Stie cineva despre ce este vorba. Trebuie sa adaug ca acuitatea vizuala a ochiului stang este mai scazuta decat a dreptului, imagiea este incetosata si, asa cum am mentionat mai sus un pic mai inchisa la culoare.
Multumesc pentru ajutor
0
13-04-2010, ora 22:31
ramona.roman
Nu este medic/terapeut
ramona.roman
Buna, sunr Ramona si am 30 de ani, cam de 6 luni am o problema la nivelul ochilor...mi sa intamplat cam de 6 ori sa sa nu vad bine, aveam ameteala, vedeam totul in ceata si parca ceva imi reflecta in ochii, exact ca atunci cand te duci la mare, te uiti in apa si soarele iti reflecta in ochii.dar mai nou cam de o luna de foarte multe ori pe zi simt furnicaturi in ochii, ba in ochiul stang, ba in ochiul drept.nu stiu ce sa fac, sunt disperata, imi e frica sa nu am vre-o tumoare la cap.va rog mult sa-mi raspundeti daca stiti ce trebuie sa fac si unde sa ma duc.Problema e ca nici nu sunt in tara sunt in Italia...va multumesc mult. -*

(*modificat de administrator)
0
15-05-2010, ora 20:52
MaraGeorge
Nu este medic/terapeut
MaraGeorge
Buna seara.Am si eu o problema.Cateodata de exemplu acum ma doare capul si ochii putin.Cred ca este din cauza statului in fata monitorului, dar problema e ca eu nu prea stau la calculator.Capul si ochii ma mai dor si cand ma uit la TV sau cand citesc ceva ce este scris mic.Ce pot face sa scap de durere?Este necesar sa port ochelari?
0
05-10-2010, ora 22:45
clauuu
Nu este medic/terapeut
clauuu
Buna ziua! am si eu o problema cu ochiu drept.Cred ca am tras curent cand am mers cu trenul acum 3 zile si in aceasta perioada la ochiul drept parca as avea ceva la pleoapa in interior parca ar fi praf dar m-am uitat si nu este nimika si defiecare data cand inchid ochi sau clipesc ma jeneaza...si dupa un timp devine cam dureros si intepator imi puteti spune ce paote fi?
0
17-08-2011, ora 13:40
rem27us
Nu este medic/terapeut
rem27us
buna ziua, am 31 de ani si am o problema cu ochii, cand i-au contact cu un obiect mai apropiat la unul dintre ochi ( egal care ) ochiul respectiv mi se duce in partea dreapta, ce trebuie facut? este ceva grav?
0
26-05-2014, ora 15:27
berca alin
Nu este medic/terapeut
berca alin
Am si eu o intrebare de ce ma tot doare capul in fiecare zi multe persoane mi au spus ca posibil sa fie de la ochi posibil asa sa fie pentru ca aproape in fiecare zi nu vad la distanta dati mi un sfat..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •