Probleme legate de anxietate si atacuri de panica...va rog pareri | Forumul Medical ROmedic

Probleme legate de anxietate si atacuri de panica...va rog pareri

01-09-2012
mona83
Nu este medic/terapeut
mona83
Buna ziua.
Va urmaresc de mult timp. Citesc impresiile si gandurile voastre si sa stiti ca m-ati facut mai puternica.
Am sa va scriu acum povestea mea. Sunt un om simplu, ca voi toti..cu un loc de munca stresant si o multime de ganduri..atat de multe ganduri incat credeam ca eu sunt in stare de orice. Sunt genul de om, sau cel putin inainte eram genul de om care facea totul..se gandea la toate, intorcea problemele pe toate fetele si nici nu imi puneam problema vreodata ca nu voi reusi. Pe scurt..trageam de mine ca de fiare, nu m-am gandit niciodata ca si eu sunt om..munceam de dimineata pana seara, ma odihneam prost in utlima vreme, dar nu am vazut 'semnele'.Uneori mai imi ziceam ca sunt obosita dar nu bagam in seama asta. Eram prea ocupata sa vad..Inca ceva..beam cafea multa (in special ness) si fumam ca un turc.
Toate astea pana intr-o zi, cand m-am intors de la serviciu si asa din senin, dupa ce am mancat a inceput sa imi bata inima foarte tare. Am ajuns laurgenta..aveam pulsul 140. Acolo mi s-a administrat betablocant, perfuzie magneziu intravenos. Au fost vreo cateva episoade acolo in care pulsul imi urca asa din senin, desi ekg era normal
In fine, m-au trimis acasa spunand ca inima e ok, ca a fost o cadere de magneziu (intr-adevar aveam Mg sub limita, asa a reiesit din analize) si ca sunt obosita, sa ma odihnesc..
Episoadele au continuat in saptamana urmatoare si s-au terminat tot la urgente. Din nou nimic alarmat la inima..Mi s-a montat si un holter..din nou nimic.Doar o extrasistola, care e normala cica. Mi s-a dat tratament cu Magnerot si proponalol, insa palpitatiile au continuat. M-am dus la un cardiolog la o clinica privata. Ea mi-a schimbat tratamentul cu betalok zok si mi-a prescris Anxiar dar a spus ca neaparat sa continui cu Magnerot-ul. La fel, mi-a spus ca e din cauza oboselii. Diagnosticul pus de ea a fost distonie neuro-vegetativa.
In acele prime saptamani cand aveam palpitatiile corpul meu era schimbat: mergeam foarte des la baie, aproape dupa fiecare masa, slabisem, ma deranjau mirosurile ingrozitor, eram hipersensibila la mirosuri (toata lumea ma intreba daca nu sunt insarcinata -nu eram), transpiram foarte usor, aveam picioarele si palmele reci si intepaturi ca de arici prin tot corpul.
Am continuat cercetarile.. La ecograf mi s-a descoperit un nodul tiroidian vascularizat, dar edocrinoloaga zice ca nu de la el am starile astea ( cand eram la urgente un medic de acolo, cardiolog mi-a spus ca ea suspecteaza ca as avea ceva la tiroida si de aceea am palpitatii). Edocrinoloaga mi-a prescris eutirox si m-a trimis la psihiatru :)
Ei fratilor..atatea analize (apropo, analizele de tiroida au iesit bune, adika in parametrii normali) atatia medici cati m-au vazut..dintre care unul m-a mai si trimis la chirurg ca nodulul acela imi face toate problemele - si eu va intreb se poate asa ceva?? Eu m-am imbolnavit in tot acest timp..imi vedeam moartea in fata..am avut nopti la rand cand aveam impresia ca o sa mor..groaznic. A fost groaznic pentru ca nu stiam ce e cu mine. Colac peste pupaza a decedat un prieten foarte bun de-al meu din copilarie..m-a lovit in plen chestia asta..era de o varsta apropiata cu mine..groaznic din nou..
In fine.. intr-o zi, din disperare..ca aveam certitudinea clara ca o sa mor si nu mai puteam suporta, am iesit din casa si am mers in oras si m-am oprit la un cabinet de pshoterapie. Am intrat...si dupa o lunga conversatie mi s-a spus clar: Astea sunt atacuri de panica si anxietate..
Nu stiu daca sunt cuvinte care sa exprime toata suferinta acestei perioade...Dumnezeu stie prin ce am trecut..cert este ca de cand merg la psiholog lucrurile s-au mai imbunatatit. Am continuat tratamentul prescris de cardiolog si pot spune ca de cand am luat betalok nu am mai avut nicio palpitatie. Acum doza e injumatatita si ma simt tot asa de ok. Sensibilitatea la mirosuri a disparut..ce pot spune e ca mai am intepaturi prin corp, mai ales prin cap..dar daca nu ma mai gandesc la ele parca trec..nu mai sunt.
Frica teribila erodeaza sufletul..cum am incercat sa o inving: in acele momente imi zic ce daca o sa mor? foarte bine! ia sa vedem! daca mor mor si gata ce atata stres! In mod ciudat frica devine din ce in ce mai slaba...
Ce am luat eu pana acum: Magnerot, Selen Zinc cu Viatmina A, C, E, Stresclin, Ceai de sanziene (asta foarte rar ca nu sunt fan ceaiuri), coenzima Q10 si cam atat. Anxiar-ul nu l-am luat niciodata pentru ca m-a ingrozit prospectul... Asa si foarte important: acum beau doar o cafea si asta naturala si dimineata si..NU MAI FUMEZ!!! nu mai fumez din ziua in care mi-a fost rau...de doua luni si jumatate.
Ce probleme mai am... mi-i frica uneori..dar incerc sa-i retez nasul acestei frici :) mi-e frica de moarte..asta e obsesia mea...cumva a ramas ideea asta in umbra si inca ma sacaie...ceva de genul ca poti muri in orice clipa. Sunt constienta ca si inainte puteam muri in orice clipa...dar nu stiu cred ca eram mai ocupata atunci ca nu ma gandeam la moarte...aici poate ma ajutati voi -unii poate simtiti la fel sau ati depasit deja situatia si as vrea sa pot si eu.
Ce ma mai sacaie sunt aricii aceia prin cap..v-am zis uneori..voi ati patit careva la fel? E normal?
Salutari tuturor si multa multa sanatate!
5 comentarii
0
02-09-2012, ora 15:05
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
E bine ca ai facut acele investigatii medicale. Continua sedintele la psiholog si cu multa rabdare, vei depasi totul. Nu intrerupe sedintele pentru ca fiecare dintre ele are un obiectiv bine stabilit.
0
02-09-2012, ora 18:08
mona83
Nu este medic/terapeut
mona83
Nici nu ma gandesc sa intrerup sedintele de psihoterapie...ma ajuta enorm!
Le voi spune tuturor ce mult ajuta psihoterapia! Trebuie doar sa o accepti!
Voiam sa stiu daca aceste dureri de cap..daca le pot numi asa (e o zona anume unde ma doare- in crestetul capului si uneori in partea dreapta, mai sus de tampla) sunt manifestari vegetative ale anxietatii?
Va multumesc mult mult pentru incurajari. In astfel de momente nici nu stiti ce mult conteaza!!
In fiecare zi cer putere de la Dumnezeu sa pot sa trec peste asta! Niciodata nu mi-am putut inchipui ca
aceast creier uman e in stare de asa ceva! E absolut teribil ce se intampla! Si totul din cauza modului in care ai gandit!
Multa sanatate tuturor!
0
03-09-2012, ora 14:50
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Raspunsul la aceasta intrebare in aveti chiar dv.: "Niciodata nu mi-am putut inchipui ca acest creier uman e in stare de asa ceva", "Si totul din cauza modului in care ai gandit! ". Asadar, da, durerile de cap pot avea ca si cauza atacurile de panica sau pot fi chiar reactii vegetative ale incercarii de a le controla.
0
17-09-2012, ora 21:33
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
buna, va rog din suflet ajutati-maaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! de ceva tinp, adica de vreo 3 luni de zile sufar de aceste atacuri de panica...le fac aproape zilnic..evident ca am ajuns de mai multe ori la urgenta..am facut ekg si eco la inima plus endocrinologie, neurologie..toti medicii mi-au spus ca sunt perfect sanatoasa doar ca eu simt o durere in piept in zona inimii, acum de vreo saptamana a inceput sa ma doara si mana..ca am auzit eu ca durerile de inima iti rapund in spate si te doare mana stanga :((...nu stiu ce sa mai fac..cand am fost la endocrinolog mi-a dat un tratament cu ansilan..sa iau o pastiluta pe zi doar ca am luat o singura zi si noaptea am ajuns la urgenta cu o cadere de calcul foarte agresiva, mi-au pus perfuzie si mai m-am linistit. endocrinologul mai mi-a dat si o reteta cu xanax si mi-a spus sa iau o pastiluta in caz de nevoie urgenta..adica in momentul atacului doar ca eu am inceput sa am atacuri aproapte toata ziua. ce sa va mai zic si de faptul ca nici la munca nu ma mai pot concentra si la munca nu pot lua xanax sau nici un fel de tratament care imi da stari de sonolenta pt ca mai si conduc :(((..si parca asta nu-mi era de ajuns..acum doua saptamani mi-a murit un coleg, a facut atac de cord si a murit..de atunci tot am impresia ca am ceva la inima. nu stiu ce sa fac..am o frica permanenta de moarte...va rog din suflet ajutati-ma!!!!!!!!!
CRED CA AM SCRIS PE LA MAJORITATEA COMMENTURILOR PT CA NU STIU CE SA MAI FAC...NICI ACUM NU MA POT STAPANI..DOAMNE ESTE INGROZITOR...NU SUNT INCA FERM CONVINSA CA ESTE DOAR ATAC DE PANICA SAU AM CEVA CU INIMA...CA SI TINE, MONA83, IMI ESTE O FRICA TERIBILA DE MOARTE..AM INCERCAT SI EU SA GANDESC ASA CA TINE..OK SI DACA MOR CE..DAR NU A MERS...NU STIU CE SA FAC..ACUM SUNT LA MUNCA SI SIMT CA INNEBUNESC DE DRACI CA AM STAREA ASTA..NU STIU CU CINE SA VORBESC, SUNT DE-A DREPTUL DISPERATA..NU STIU INCOTRO SA MA INDREPT :((( AJUTOR
0
17-10-2012, ora 12:12
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna ziua! Poate raspunsul meu vine ceva cam tarziu dar acum cateva saptamani am descoperit site-ul acesta, parerea mea este sa mergeti la un psihiatru intr-o prima faza, sa vi se prescrie un tratament bun, pentru linistire, apoi, daca va permite buzunarul, faceti ceva sedinte de psihoterapie, care va vor ajuta cu siguranta.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul