Probleme masea pe care o 'tratez' de aproape un an de zile

30-03-2015
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Vreau sa va cer sfatul in legatura cu o masea pe care o 'tratez' de aproape 1 an de zile si care inca imi da batai de cap...
Istoric:
- 22 mai 2014: nu aveam dureri, insa dentistul mi-a recomandat sa refacem plomba caci era veche; a fost o plomba mare, s-a facut reconstituire
- din mai pana in decembrie am avut tot felul de manifestari la acea masea: dureri cand mancam, s-a umflat gingia - insa erau doar periode relativ scurte si pe urma eram ok, fara dureri/neplaceri
- in dec. 2014 - mi-a aplicat ceva gel pentru ca zicea ca zona e mai sensibila si de aceea ma doare; nu am mai avut probleme mari dupa aceasta aplicare, poate doar mici neplaceri dupa ce mancam
- ian. 2015 - a inceput sa ma doara foarte rau maseaua cam din senin - am ajuns la urgente la alt medic - erau niste dureri insuportabile care nu treceau deloc cu absolut nici un antiinflamator (si le-am incercat pe toate...)
- in 2 sedinte mi s-a lucrat la canale - curatare; a lucrat curat, cu diga si cu apex-finder; a lucrat per total in cele 2 sedinte cred ca ~ 2 h 30 min; mi s-au facut si vreo 3 filme: inainte, in timpul si dupa
- in 24 febr. mi s-a pus plomba; de atunci am mai avut neplaceri: parca presiune pe acea masea, iar mai nou dureri undeva dupa acea masea + si o mica durere cand mestec alimente mai tari

Dentistul a zis ca e posibil sa fie o sinuzita si ca o sa mai urmarim evolutia, insa eu simt ca ceva nu e in regula cu acea masea, ca ceva nu a fost bine facut acolo si mi-e frica sa nu se ajunga la ceva si mai rau - gen sa trebuiasca operatie daca mai stau asa. Ce mi-i foarte ciuda e ca deja am platit pt. acea masea peste 700 de lei pana acum, iar acum dentistului ii e parca frica sa zica ca a gresit - pentru ca eu asta simt - ca ceva nu s-a facut bine acolo.

Intrebarea mea este: cam ce complicatii e posibil sa am avand in vedere cele expuse mai sus? Ce e posibil sa se fi gresit ?

Multumesc frumos.
7 comentarii
0
30-03-2015, ora 15:38
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
Daca radiografia de după tratament a fost ok manoperele au fost corecte...puteţi lua ceva antiinflamator si vedeţi cum reacţionează...după tratamentul de canal exista posibilitatea sa existe manifestările pe care le aveţi dvs. dar trebuie sa cedeze in timp.
0
01-04-2015, ora 01:42
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Buna seara,
Desi cel mai probabil maseaua a fost tratata corespunzator, puteti sa postati o radiografie de control.
In rest, nu are rost sa ne dam cu parerea in legatura cu ce e gresit sau nu.
Sensibilitatea dureroasa poate sa persiste mai multe saptamani chiar si dupa un tratament endodontic realizat corect.
0
02-04-2015, ora 21:50
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
@doctorul705: Au trecut 2 luni de cand s-a terminat curatarea canalelor, de aceea mi se pare ciudat ca inca ma doare; stiam ca e normal sa doara usor o perioada scurta de timp, insa nu dupa 2 luni...
Eu ma intrebam daca oare nu cumva radiografia finala nu a fost ok, insa medicului i-ar fi fost rusine sa recunoasca ca a gresit - caci sunt sigur ca 99, 99% din medici nu recunosc atunci cand gresesc (asta si din cauza ca pacientul nu are de unde sa stie ca de fapt medicul a gresit).


@DrSanditaDan: nu am inteles exact daca mi-ati cerut sa postez aici radiografia facuta dupa curatarea canalelor (care nu am primit-o - a ramas la cabinet) sau sa cer sa mi se faca alta... - asta insa ma asteptam sa zica medicul atunci cand i-am zis ca inca ma doare..
0
06-04-2015, ora 00:56
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Ma refeream la o radiografie facuta dupa ce a fost efectuat tratamentul de canal.
0
09-04-2015, ora 00:26
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
S-a facut acea radiografie, insa a ramas la cabinet - eu nu am vazut-o niciodata.
0
13-04-2015, ora 16:48
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
Asa cum a spus si colegul.fara rx de control vorbim ca sa ne aflam in treaba...mergeţi la medicul care v-a efectuat tratamentul si hotărâţi împreună ce veţi face...
0
14-04-2015, ora 09:40
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Probabil ca nu m-am facut inteles inca de la inceput. Medicul sustine ca totul este in regula, de aceea intrebam cam ce complicatii ar putea sa apara. Sunt constient ca nu se poate pune un diagnostic online, insa nici nu doresc asta - doresc sa stiu ce ar fi putut sa nu mearga bine si din cauza aia sa ma doara. Ce am observat e ca cred ca ma doare de fapt gingia - intra mancare acolo si daca ramane acolo incepe sa ma doara - problema e ca nu o pot scoate nicicum mancarea de acolo: nici cu atat dentara, nici cu periuta de dinti, nici cu nimic... nu stiu ce s-a modificat acolo caci plomba nu e pana la gingie, insa ceva nu e in regula acolo caci ma doare...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •