probleme mers baietel 1 an 9 luni | Forumul Medical ROmedic

probleme mers baietel 1 an 9 luni

06-06-2016
andrasavu
Nu este medic/terapeut
andrasavu
Buna ziua! Am un baietel de 1 an si 9 luni care de ceva timp calca cu piciorul stang spre interior. Astazi am fost la pediatru sa-i cer parerea in legatura cu ce am sesizat si mi-a recomandat sa il vada un ortoped. Eu m-am gandit ca in familie mai avem persoane care merg asa si poate a mostenit. Ma ajutati va rog cu un raspuns?
4 comentarii
0
06-06-2016, ora 18:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de elaborat un raspuns in absenta examinarii clinice directe.
Prin urmare, trebuie sa consultati un ortoped pediatru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-06-2016, ora 17:28
andrasavu
Nu este medic/terapeut
andrasavu
Buna ziua! Va multumesc pentru raspunsul promt. Am fost la ortoped si mi-a spus ca nu este nimic grav, se corecteaza. Mi-a recomandat sa poarte incaltaminte ortopedica si sa ii fac analize pentru dozarea vitaminei D3 si calciu.
0
12-06-2016, ora 12:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ati fost la un ortoped pediatru? Nu cumva problema se afla mai sus, la nivelul soldului?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-06-2016, ora 09:51
andrasavu
Nu este medic/terapeut
andrasavu
Buna ziua! Da, la medic ortoped pediatru am fost cu copilul.Nu mi-a spus nimic ca ar putea fi din sold, ci doar ca se corecteaza si ca nu este ceva grav. Intre timp a iesit si rezultatul analizelor. Medicul pediatru a considerat ca trebuie sa ii mai dau copilului vitamina d3, intrucat la analiza 25 oh-d3 i-a iesit 35.5, valoare putin cam mical. Am intrebat medicul pediatru si ortoped daca problema piciorusului poate fi din din cauza nivelului scazut de vitamina D3. Ambii mi-au raspuns ca da. M-am gandit ca poate sa mosteneasca pe cineva din familie, intrucat avem multe persoane care merg ca el sau mai rau. Poate ar fi bine sa mai consult un medic pediatru ortoped ca sa fiu sigura de ceea ce fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mersul desculÈ› poate ajuta la dezvoltarea abilităților motorii
  •