Probleme ortodontice

24-09-2018
afdEma
Nu este medic/terapeut
afdEma
Este normal ca de 3 luni ortodontul sa nu mi schimbe arcul la partea inferioara?
Daca am o masea tratata pe canal este optim sa o scot si sa mi o aduca pe cea de minte in locul ei sau mai bine o las pe aceasta ?
7 comentarii
0
25-09-2018, ora 08:00
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Medicul dvs conduce planul de tratament si el decide ce are de facut.
De obicei se extrag molarii de minte in cadrul tratamentului ortodontic.
0
03-11-2018, ora 17:00
Florin_44
Nu este medic/terapeut
Florin_44
Am 16 ani.
De 1 an port aparat dentar fix pe arcada superioara. Este indicat sa pun aparat dentar si pe arcada inferioara? Din radiografie se vede ca maselele de minte de jos, care nu au strapuns gingia, pun presiune pe dinti si deja s-a rotit un canin. Ce pot sa fac? Sa apelez la un chirurg pt extractia lor desi nu au dat si apoi sa-mi pun aparat dentar si jos, sau sa pun aparat dentar si apoi sa-i extrag sau sa nu mai imi pun deloc aparat dentar pe arcada inferioara.
0
03-11-2018, ora 20:37
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
In mod normal aparatul dentar fix se monteaza pe ambele arcade in acelasi timp sau la distanta de 2-3 luni.
Molarii de minte care preseaza pe dintii vecini trebuie extrasi inainte de montarea aparatului.
0
05-11-2018, ora 14:58
Florin_44
Nu este medic/terapeut
Florin_44
Chiar daca nu au strapuns gingia?
0
05-11-2018, ora 15:58
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Molarii de minte se pot extrage chiar daca nu au aparut pe arcada.
0
08-11-2018, ora 12:18
Florin_44
Nu este medic/terapeut
Florin_44
Imi puteti da, va rog, o adresa de email pt a va putea trimite radiografia?Va multumesc!
0
08-11-2018, ora 13:14
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Nu avem voie sa punem date de contact aici dar dvs puteti trimite un mesaj privat medicului si acolo primiti datele de contact.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contenția după purtare aparat dentar
  •