probleme picior

13-12-2009
jalique
Nu este medic/terapeut
jalique
buna seara dle doctor uscatu,
mama are ceva probleme la piciorul drept: banuiesc ca dupa un traumatism - destul de usor de altfel- i s-a fracturat degetul 2, am vazut tarziu, am incercat o imobilizare simbolica, asa ca acum pare a fi o consolidare cu calus vicios si ca atare articulatia interfalangiana ( proximala) deformata destul de rau, si piciorul e un pic inflamat-cronic deja. credeti ca se poate rezolva?
multumesc,
dr.gabriela iliescu
8 comentarii
0
13-12-2009, ora 02:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Colega,
Totul este posibil, in functie de situatia locala ce trebuie examinata clinic (consultatie).
Nu mi-ati precizat daca doamna are si monturi (hallux-valgus). Pentru ca in acest caz, cu mare probabiltate, este vorba despre o grifa digitala secundara hallux valgus-ului (ca si complicatie inerenta).
Astept raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-12-2009, ora 17:58
jalique
Nu este medic/terapeut
jalique
asa este: are si montul de rigoare. mai adaugam si o batatura uriasa intre degetele 3-4, dar pe asta cred ca o putem rezolva si aici- adica in spital de stat. asadar, probabil ca in ianuarie, o trimit la dvs., cu speranta ca se rezolva rapid si elegant. sa-i fac si o rx ptr.siguranta?
0
13-12-2009, ora 18:02
jalique
Nu este medic/terapeut
jalique
ma intind, scuze: si eu am o problema, cred ca mai mult o excrescenta osoasa decit mont, dar pe marginea plantara externa. pina acum citeva luni, nu ma deranja, dar acum, daca merg mult pe jos, am o durere surda, deranjanta mult timp dupa aceea, practic parca tot piciorul mi-e amortit. sa ma bag in seama, sau mai aman?
0
13-12-2009, ora 18:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Colega,
Ceea ce descrieti D-voastra se incadreaza perfect in complicatiile evolutiei naturale a monturilor (hallux-valgus), respectiv metatarsalgii (acea "batatura" pe care o descrieti), grifa digitala (degetul incovoiat, "in ciocan"), tailor bunion ("montul croitorului").
Nu trebuie absolut deloc de intervenit asupra acelei "bataturi" prin mijloace cosmetice, de pedicurie sau dermatologice. Fiind expresia unei supraincarcari mecanice a antepiciorului cauzata de monturi, solutia este doar una chirurgicala, respectiv corectia monturilor in cadrul unei chirurgii globale a antepiciorului.
Nu efectuati radiografii decat dupa protocolul preoperator strict al antepiciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-12-2009, ora 10:52
jalique
Nu este medic/terapeut
jalique
mda, am inteles. tot chirurgical ma gindeam si eu, pt. batatura, dupa ce am trecut prin diverse greseli cosmetice, dar ziceam s-o rezolv izolat, la colegii mei de aici. in fine, vedem in ianuarie, cum o conving sa vina. are o putere de indure orice numai sa nu mearga la spital...ceea ce e de inteles, pe undeva. oricum, multumesc mult, sinteti deosebit de amabil si prompt, o sa va contactez atunci pentru detalii "organizatorice".
cu aceeasi stima,
dr. gabriela iliescu
0
14-12-2009, ora 13:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Colega,
Voi reveni, pentru a ma face mai bine inteles: nu este cazul de inlaturat hiperkeratoza ("batatura") prin mijloace chirurgicale sau dermatologice, indiferent de natura acestora (excizie, criocoagulare, laser etc).
Aceasta hiperkeratoza va disparea spontan, in 2-3 luni, dupa chirurgia globala a antepiciorului, care se adreseaza doar indirect acestei hiperkeratoze, si nu prin inlaturarea ei directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-12-2009, ora 19:03
jalique
Nu este medic/terapeut
jalique
ok. sarbatori fericite!
0
18-12-2009, ora 02:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Multumesc, asemenea!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.