Probleme respiratorii si sau gastro-enterologice???!

31-10-2015
Stelian21
Nu este medic/terapeut
Stelian21
Va salut! Am si eu reflux gastro plus o gastro duodenita dar corelate cu alte probleme de care nu pot sa le dau de capat. In primul rand v-as intreba daca din cauza problemelor digestive pot avea dificultati de respiratie destul de severe? Intreb pt ca desi la pneumolog mi s-a spus ca as avea un astm cu obstructionare medie la alveolele mici, dupa ce folosesc symbicort 160 si/sau ventolin respiratia dificila nu se amelioreaza f tare!!? In plus am in gat un mucus consistent vascos albicios sau rar, transparent. Intr-adevar am si o hipertrofie a cornetelor dupa o rinita alergica la care iau tratament, dar eu simt ca mucusul din gat imi vine din partea inferioara... stomac sau bronhii. Cand fac miscare obosesc si transpir f tare, iar dupa alergarea de ieri de aprox 5-6 km nu pot sa imi revin nicicum... respir destul de greu, am dormit f putin azinoapte si am senzatie de disconfort in zona pieptului (pe o arie mai mare)... simt ca nu ma pot relaxa. Din cauza mai multor probleme am luat si tratament psihiatric cu frontin, piracetam, paxetin s.a. dar le-am intrerupt de ceva vreme pt ca dau o dependenta urata, iar eu vreau sa incerc variante alternative... miscare, tratamente naturiste, regim usor, credinta... Oricum, ce am mai observat este ca in timpul miscarii am senzatii de ragaieli plus cateodata simt ca se ridica acidul sau mancarea in gat desi mananc cu mult inainte sa ma apuc de sport. Sunt nedumerit... Va rog sa ma ajutsti cu csteva sfaturi. Este obligatorie o endoscopie digestiva sup? Mucusul vascos din gat este 100% din bronhii? Sa fac o examinare speciala la Pneumologie la TM cu un aparat care masoara parametrii plamanilor si a inimii in regim de miscare progresiv accentuata sau nu are rost si problemele sunt in alta parte? Cu ce sa incep?? Va multumesc si vs doresc sanatate maxima!!!
15 comentarii
0
31-10-2015, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 incepi cu regimul corect alimentar
aici gasesti informatiile
http://www.expunere.com/pr-dr-pavel-chirila-cateva-greseli-grave-in-alimentatie-care-ne-costa-foarte-scump.html
2 nu ai scris cate Kg, Varsta, inaltime, tensiune arteriala... ai,
ca sa intelegem de unde este oboseala
0
01-11-2015, ora 02:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cred ca stiti ca problemele cu pieptul, oboseala, respiratia dificila, senzatia ca nu va puteti relaxa sunt somatizari de anxietate.
Frontin luat mai mult de 3 luni da dependenta.
Piracetam si paxetin, nu.
Tratamentul pentru anxietate cu un antidepresiv gen paxetin care NU da dependenta, se face minim 6 luni. Apoi daca totul e ok se scad dozele dupa o schema data de doctor. Niciodata nu le intrerupeti brusc ca intrati in sevraj.
Pe langa problema cu refluxul aveti si o anxietate mica pe care trebuie sa o tratati.
0
07-11-2015, ora 09:50
Stelian21
Nu este medic/terapeut
Stelian21
Imi cer scuze... Acum am vazut razpunsurile dvs, pt care va multumesc.
Domnule doctor Flueraru, am 35 de ani, h 178 cm, 78 kg. Tensiunea este undeva la 110 cu 80, cu pulsul undeva la 60 batai / min, dar mai nou am remarcat ca e mai mare... aprox 80/min. Eu tot timpul am avut puls f mic... multa vreme era sub 60...55/min. Completez ca de multi ani incoace am colesterolul depasit, nu foarte mare dar peste limita in conditiile in care fac miscare si nu mananc prostii... am inteles ca e pe baza de stres, sau nu domnule doctor??
Mentionez ca am facut la Tm un test de efort cardio-pneumologic si a iesit ok, cu astmul acela existent dar fara alte interdictii... desi cand am terminat testul, facut la capacitate maxima, simteam ca imi explodeaza pieptul si abia respiram pe gura. Oricum, ce pot sa fac cu mucusul acela albicios sau transparent extrem de lipicios care ma chinuie extrem de mult?? La clinica la Tm mi s-a spus sa iau Bronchipret. Toate bune d-nule doctor!!!

clara_p, multumesc pt interventie... e complicat cu partea aceasta. Frontin iau de ani de zile dar, asa, haotic. Cred si eu in ceea ce spui, mai ales ca la Piracetam si Paxetin am renuntat de buna voie dar poate am fost neinspirat.. incerc / vreau sa renunt si la celelalte dar constat ca e extrem de greu... corpul meu ma pedepseste f tare, desi incerc sa fiu activ, sa ma focusez pe ceea ce e important dar nu reusesc pt ca totdeauna nu gasesc explicatii logice la ce se intampla... de ex, daca e pe fond doar psihic, de ce ma trezesc noaptea sau dimineata cu disconfort in piept, mucus in gat, dificultati de respiratie in conditiile in care iau 1 buc Frontin de 0.5 seara... nu tot timpul, mai rar, dar ca ex!!? In plus mai iau si Nitrazepam ca sa pot dormi... sunt momente cand nu ma pot linisti de nici un fel. :(( Apoi, de ce cand fac miscare, toate astea nu dispar, in conditiile in care, prin miscare, ar trebui ca organismul sa se relaxeze si sa elimine din energia negativa acumulata!!?... Multe intrebari... putine explicatii si probabil sunt eu o fire prea sensibila, desi nu par si maschez toate acestea, le car singur asupra mea... nu vreau sa afectez pe nimeni din jurul meu si mai ales familia mea!! E greu, dar nu ma plang si imi duc crucea asa cum pot!! Te salut cu drag!!
0
07-11-2015, ora 09:52
Stelian21
Nu este medic/terapeut
Stelian21
... Colesterolul, d-nule doctor este undeva intre 220 si 260!!
0
07-11-2015, ora 19:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pt ca aveti somatizari de anxietate. Cititi pe net articole despre anxietate si vizionati pe Youtube filme despre neurotransmitatori neurotransmitters in engleza si anxietate. Astfel va veti intelege boala si veti intelege de de trebuie facut un tratament zilnic cu un antidepresiv minim 6 luni.
0
07-11-2015, ora 23:53
Stelian21
Nu este medic/terapeut
Stelian21
ok, clara_p. am sa incerc sa urmez o perioada sfaturile tale sa vad cum reactionez. sa inteleg ca ar fi ideal daca as lua un paxetin zilnic plus un piracetam si frontin la nevoie. am tot evitat deoarece nu am vrut sa-mi bat joc de stomacul meu, si asa in pioneze. multumesc inca o data. sanatate!!
0
08-11-2015, ora 11:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ti-au afectat vreodata pastilele de anxietate stomacul ? Astea nu afecteaza stomacul.
0
08-11-2015, ora 12:20
Stelian21
Nu este medic/terapeut
Stelian21
Oricum, nici nu cred ca sunt foarte indicate in cazul problemelor de stomac... Fiind un mediu acid acolo nu cred ca e nevoie de alte chimicale... zic eu.
0
08-11-2015, ora 12:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dintre toate paxetinul ar trebui sa il iei zilnic minim 6 luni. Celelalte 2 poti sa nu le iei.
Apoi daca ti-au trecut starile de oboseala, sufocare, transpiratii, disconfort in zona pieptului rogi medicul sa iti faca o schema de reducere a Paxetinului. Medicamentele astea nu se reduc dintr-o data, ci se reduc numai treptat.

Nu exista tratament sa iei sa iti vindece stomacul ?

Medicamentele antidepresive nu afecteaza stomacul. Pot avea alte efecte secundare dar nu la stomac. Sunt medicamente pentru alte categorii de boli care afecteaza stomacul.

Parerea mea e sa incerci sa iti reiei tratamentul cu Paxetine, vezi cum merge, vezi daca iti da ceva la stomac si in paralel sa mergi la medicul gastroenterolog care sa iti trateze stomacul.

Ai 2 boli, tratezi 2 boli, nu ai ce sa faci. Altii au 10.
0
09-11-2015, ora 14:33
Stelian21
Nu este medic/terapeut
Stelian21
da, clara... e logic ce spui, dar in primul rand tu stii ca nu asa de usor sa accepti si sa intelegi aceasta situatie (am mai citit din comentariile tale pe forum), plus ca nu sunt doar 2 boli din pacate... sunt mai multe, printre care si un astm care nu imi da pace, cornetele nazale sunt hipertrofiate iar respiratia pe nas e greoaie, lucru care nu ajuta deloc anumitor situatii si stari, iar mucusul acela super vascos din gat de care ii scriam d-nului doctor Flueraru, este extrem de suparator. asa ca idee sa intelegi ce mai duc in spinare, mai am si o sponiloza cervicala, 2 vertebre deplasate in zona lombara care necesita operatie sau mers zilnic la inot plus alte proceduri, sunt o fire foarte alergica, am un consum mare de minerale din organism... periodic trebuie sa iau suplimente de calciu, magneziu si altele. dar cu toate acestea, iubesc viata si incerc sa nu ma plang. cred ca esti prima careia i-am insirat toate suferintele mele. sanatate maxima si minte lucida!!
0
25-10-2017, ora 10:15
XandraX
Nu este medic/terapeut
XandraX
Buna ziua! Am astm, spondiloza si, mai nou, am mari dificultati de inghitire a solidelor si lichidelor. Am avut si eu productie excesiva de mucus care m-a dus numai la urgente dar acum este controlata, de fapt, era din cauza astmului necontrolat. Am 38 ani. Daca mai este valabil, putem impartasi experientele sau poate ati gasit vreo solutie. Sanatate!
0
25-10-2017, ora 19:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 astm, alergii..fac doar persoanele cu probleme de digestie, intestine intoxicate !!!!
daca se exclud absolut toate alimentele Alergene, se fac tratamente naturiste pentru curatarea intestinelor si eliminarea toxinelor si alergenilor din corp, se modifica complet starea organismului
2. problemele la inghitre.. normal ca se datoareaza tot problemelor digestive...
un reflux gastro-esofagian este de vina...fiindca acidul gastric urca, noaptea, in somn..
si irita si inflameaza tot in sus, esofag, faringe...
3 Pe google gasiti
alimente alergene, alimente producatoare de Mucus, alimente care intretin inflamatia
le exludeti complet pe toate pana la vindecare..dupa se poate consuma cate putin, de pofta, ziua
niciodata seara la cina
0
25-10-2017, ora 20:10
XandraX
Nu este medic/terapeut
XandraX
Am facut in urma cu o saptamana teste subcutanate, nu sunt alergica la nimic= diagnostic astm non-alergic. Mentionez ca nu am avut niciodata probleme de digestie. Mucusul excesiv se producea in perioadele reci si mai ales la raceli cand efectiv, nu am mai putut expectora. M-am tratat pe langa Symbicort cu Montelukast si Luivac pt imunitate. A functionat. In schimb, pt problemele de inghitire (reflexul de inghitire nu mai este involuntar), mi s-a recomandat un EMG. Nu am ajuns sa-l fac. La Orl si neurolog, nimic.
1
25-10-2017, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1., dupa ce o sa citesti despre alimentele producatoare de mucus
o sa gasesti legatura acutizarilor..nu numai cu raceala..ci si cu alimentatia !
2. citese despre INTOLERANTA alimentelor care este total diferit de Alergie si nu apare la analize.. insa corpul.. NU digera si nu tolereaza anumite alimente
3 reacatiile chimice in celula si functionalitatea organismului..sunt mult mai subtile decat poate investiga medicina moderna
0
27-10-2017, ora 11:33
XandraX
Nu este medic/terapeut
XandraX
Multumesc frumos pentru sfaturi. Ma voi documenta. Revin cu rezultate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.