probleme serioase cu auzul.

28-05-2010
clau_14
Nu este medic/terapeut
clau_14
Buna ziua!As dorii daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.Am fost diagosnicata in urma cu 4 ani cu hiperacuzie de perceptie ureche dreapta instalata brusc(in timpul somnului), nu am avut niciun simptom(durere) doar auzeam infundat cu o urecehe si parca si tonalitatea era alta si tot felul de sunete ciudate, inainte de a se intampla aveam si ameteli, dar atat.Am facut tratament perfuzabul cu Hemi, B-urile si Sermion 10 zile-am recuperat ceva pe tonalitatile inalte, pe joase nu.Dupa cateva luni am patit acelasi lucru cu cealalta ureche(doar noaptea mi se intampla), am utmat tratament medicamentos de data aceea si iarasi am recuperat ceva.Dupa 2 ani.am iarasi o cadere cu urechea dar de data aceasta e ireversibila, am facut iarasi 10 zile de tratament perfuzabil dar fara rezultat de data aceasta.precizez ca prima data cand s-a intamplat am facut si RMN-care era ok-doar chist maxilar stang si consult cardiologic pt ca o perioada de caiva ani inainte sa inceapa problemele cu auzul am avut probleme cu palpitatiile.Acum 2 luni am facut iarasi, consult neurologic, cardiologic+Holder-fara tratament pt ca nu era cazul, RNM-iarasi e ok doar ca a mai aparut un chist si pe celalalt maxilar si am urmat iarasi o cura de 10 zile de perfuzii preventiv, fara nicio schimbare de auz.Acum 2 saptamani am facut si analizele de anticorpi, pe care nimeni nu mi le-a cerut pana acum, mi-a iesit CMV IG pozitiv-82, 49 si IM negativ-0, 245, precizez ca analizele din pachetul de baza au fost facut anual sau de 2 ori pe an si valorile erau in limitele normale.Problema mea este ca si la cealalta aureche auzul imi scade pe timp ce creste cu toate ca urmez tratament cu Tanakan-dimineata si seara si Sermion la pranz.Singura explicatie-cauza(pt ca asta nu se stie ) ar fi CVM care se activeaza constant nu se stie pe ce fond.Spune-ti, va rog, exista un tratament asociat cu Tanakanul si Sermionul care sa-mi intareasca imunitatea?Precizez ca acum cateva zile am terminat un set de 3 zile de 2 fiole/zi de polidin.Va multumesc!
5 comentarii
0
28-05-2010, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se mai poate adauga Cerebrolizin injectabil cate 10-15 zile la 3 luni.
Trebuie investigat ficatul..
0
28-05-2010, ora 11:35
clau_14
Nu este medic/terapeut
clau_14
Multumesc mult!
0
28-05-2010, ora 11:46
clau_14
Nu este medic/terapeut
clau_14
Dupa ce am primit raspunsul d-voastra m-am uitat pe net ce contine CEREBROLYSIN-ul.Trebuie sa va spun ca l-am facut anul trecut in cura cea de 10 zile de perfuzii(uitasem dar mi-am amintit pt ca am cumparat de la farmacie solutia din creier e porc) din.Ser+CEREBROLYSIN si Ser+cocteil de vitamine in doua perfuzii separate binenteles.Adica faceam prima data o perfuzie de 250 ml si apoi imediat mi-o punea pe cealalta ser 250 ml+ CEREBROLYSIN.Cam in total stataea la perfuzii in jur de 6-6, 5 ore.Fara rezultat din pacate!Adevarat ca ficatul nu a fost investigat ci doar glanda tiroida acum ceva ani.Precizez ca de marea majoritatea a oriilor mi-e greata la cateva ore dupa mancarurile grele(sarmale, snitele, chiftele, etc)
0
28-05-2010, ora 11:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vascozitatea sangelui.. si grosimea vaselor ( depuneri de colesterol).. conteaza enorm pentru o circulatie sangvina normala.
ar fi trebuit sa renuntati la tot ce este gras( smantana, cascaval, mezeluri, carne porc)
sa faceti cure cu Omega 3 cate 3 luni si sa consumati multe legume
sa va hidratati bine...si multe alte lucruri care sa mentina un sange curat si fluid...
0
28-05-2010, ora 12:02
clau_14
Nu este medic/terapeut
clau_14
Multumesc mult ptr promptitudinea rasunsului! Sunt o persoana slabuta, asa am fost tot timpul-1, 18 cm - 63 kg, nu am probleme cu colesterolul.Singura problema/viciu pe care-l am sunt tigariile, sucurile acidilate(aici intra si Cola, Pepsi, Energizante) si cafeaua.Lucrez acum la acest viciu, trebuiesc lasate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: