Probleme sexuale in viata de cuplu

30-11-2016
Alina0
Nu este medic/terapeut
Alina0
Buna! Am 28 de ani, eu si sotul meu suntem impreuna de 8 ani si casatoriti de 3 ani. Viata noastra sexuala in ultimii ani a fost aproape inexistenta. Am avut nenumarate discutii pe acest subiect, de fiecare data s au terminat cu promisiuni de genul " o sa rezolvam
Problema, eu te iubesc, tu ma iubesti..." din pacate nu s a rezolvat nimic. Stiu ca foarte multe cupluri se confrunta cu astfel de probleme, am citit tot felul de povesti de genul, dar ar fi interesant de stiut care au fost solutiile, cum au putut rezolva problema asta sau mai bine spus daca exista rezolvare.
3 comentarii
0
30-11-2016, ora 16:15
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, solutia intr-o astfel de situatie este terapia sexuala de cuplu.
0
30-11-2016, ora 22:10
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Va recomand psihoterapie de cuplu. In cadrul sedintelor de cuplu ajut cuplurile cu care lucrez sa inteleaga mai bine problema problema/ problemele cu care se confrunta, sa inteleaga cauza si sa gaseasca solutii reale si pe termen lung. Daca doriti mai multe informatii sau dorti sa stabilim o programare ma puteti contacta in privat.
0
03-03-2017, ora 10:20
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Dupa cum spun si colegii mei, un prim ar fi sa recunoasteti impreuna ca exista aceasta problema si sa va adresati unui terapeut de cuplu specializat in depasirea obstacolelor de natura sexuala.

Cum e posibil ca diminuarea dorintei sexuale sa nu tina doar de aspectele psihologice, e destul de probabil sa fiti indrumati si catre un consult medical de specialitate. Sexualitatea e deosebit de complexa si ca atare necesita o abordare integrata, bio-psiho-sociala.

Dr Rares Ignat
psihoterapeut de cuplu - psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O viața sexuală activă ne ajută să fim mai sănătoși și mai performanți la locul de muncă
  • Apetitul sexual scade de două ori mai mult la femei decât la bărbați, în relațiile pe termen lung
  • În așteptarea ajutorului de specialitate, cuplurile nu își vor îmbunătății semnificativ relația, arată un studiu
  •