Probleme testicul si penis

27-11-2013
efix66
Nu este medic/terapeut
efix66
Buna seara!. Sunt un tanar de 25 de ani abia casatorit. De aproximativ o luna jumatate am niste dureri la testiculul drept care se lasa in in picior pe partea testiculului pana la genunchi. Aceasta durere am mai avut.o acum un an jumatate in urma unei masturbari dar a trecut de la sine(atunci durerea era doar in testicul). Pe masura ce timpul a trecut durerea s-a accentuat dar nu a devenit insuportabila. De cele mai multe ori aparea cand tineam laptopul pe picioare, ma durea testiculul si piciorul cum am explicat mai sus. Dupa o perioada durerea disparut complet. Acum a reaparut si nu mai trece. Au aparut si alte simptome cum ar fi prezenta unor vene gen capilare care au capatat o culoare mov- purpurie. Acestea sunt prezente pe penis cat si pe partea dreapta a scrotului. Aceste vene(capilare) tind a se accentuta de la saptamana la saptamana. La nivelul testicului nu am sesizat modificari de volum(acesta a fost intodeauna putin mai mare decat cel stang dar nu foarte mult), totusi simt venele sau canalele testiculului drept mai mari si este una care se simte mai groasa decat cea de la testiculul stang. Durerea este inghinala cu prelungire in picior(durerea in picior este de multe ori ca o arzatura). Durerile apar cand satu pe scaun la birou sau acasa. Cand merg nu am aceste dureri mai deloc. Acum am inceput sa am dureri sporadice si in partea dreapta sub coasta sau total.
Am fost prima data la control urologic. Medicul mi-a zis ca la suprafata nu se vede nimic ciudat, si ca trebuie sa fac o ecografie. Cand m-a consultat medicul nu aveam venele acestea despre care vorbesc asa accentuate(purpurii).
Am fost de am facut o ecografie si mi s-a zis ca testiculul este in regula si ca am doar un mic hidrocel care nu poate provoca aceste dureri. Mi s-a zis ca e posibil sa am probleme la coloana. Am facut si testul Betahcg din teama de cancer testicular, rezultat este 0.1 si mi sa zis ca sunt in regula. Am facut si test urologic si coprocultura(am si mancarimi in zona anusului). La coprocultura paraziti negativ. La urina rezultatatele sunt urmatoarele(doar cele care mi se par ciudate, restul sunt negative):
-Sediment:Celule epiteliale :Relativ Rare
-Leucocite: Rare
-Ph: 6.5
-Densitate: 1015.
Nu prezint risc de hernie inghinala(am facut testul), sunt operat de apendicita de la varsta de 14 ani.
Cele mai vizibile simptome sunt: acele capilare de culoare purpurie pe penis care sunt 2 lungi si restul ca o semi panza de paianjan. Pe scrot pe partea drepata la fel dar sunt putin mai groase tot de culoare purpurie mov si par sa apara mai multe. Vasele sau canalele de pe partea tesiculului drept par mai accentuate sau mai groase in special cea principala(cred). Durere in zona inghinala suportabila si cea de testicul si ce il inconjoara. Mentionez ca la palpare nu sunt prezente anomalii(tumori). dureri sporadice in partea drepata, abdomen inferior si sub coaste.
Mentionez ca nu am avut boli infectioase, in general am fost sanatos, nu racesc, am avut odata paraziti intestinali(in urma cu 6 ani).
Va rog sa ma ajutati, am inceput sa fiu foarte ingrijorat deoarece nu stiu ce am si asta imi afecteaza viata de zi cu zi atata in mediu social cat si cu sotia mea avand in general o stare irascibila de cand am aceste probleme.
Ce analize trebuie sa fac? La ce medic sa merg? La ce sa ma astept?
Va multumesc mult de ajutor!
12 comentarii
0
27-11-2013, ora 22:22
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Efix

Salut..ecografia aceea ai mai facut-o?cred ca la o ecografie doctorul urolog poate sa isi dea seama daca ai o problema s-au nu.acum din cate observ eu acea durere persista si au aparut ai niste vene...acea durere nu este de la masturbare.mai degraba de la o lovitura s-au ceva de genul asta si tu nu ai bagat in seama...acum nu pot decat sa iti dau un sfat ai anume sa mergi la un alt medic urolog..fa-ti mai multe teste si ecografii ca sa depistezi la timp daca ai ceva(mai ales pentru tine ca barbat si apoi pentru familie)...deci nu mai sta pe ganduri si mergi la medic cat mai repede!!!sanatate multa
0
28-11-2013, ora 00:50
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca venele se maresc atunci cand ridici ceva sau cand faci efort sau sunt pe o singura parte inseamna ca este o problema mai sus adica la rinichi, cel mai simplu este sa faci e ecografie abdominala si asa vei gasi poate rezolvarea.
Mergi la un ecograf ca este mai usor decat un ct dar acesta este mai bun.

Bafta si sa auzim de bine.
0
28-11-2013, ora 06:37
efix66
Nu este medic/terapeut
efix66
In primul rand multumesc pentru raspunsuri. Ecografia testiculara am facut-o acum 2 saptamani. Venele sau aceste capilare nu se maresc in timpul unui efort dar cum am zis par a se accentua de la o saptamana la alta pe partea dreapta a scrotului si pe intreg penisul. Astazi voi merge la doctorul de familie sa cer niste indrumari.
O zi buna tuturor!
0
28-11-2013, ora 15:45
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
bafta
0
22-12-2013, ora 12:37
efix66
Nu este medic/terapeut
efix66
Am fost la un chirurg si mi.a zis ca nu am nimic si ca venele sunt normale. Dar eu nu cred asta ca nu le aveam inainte si plud ca se accentueaza. Ele acum sunt prezente pe pielea penisului si pe partea dreapta a scrotului. Toare au culoarea mov inchis. Pot fi ulceratii, ? Durere de testicul inca persista. Imi este fricavde ce e mai rau. Acum cu sarbatorile nici doctori nu gasesc. Ce ma sfatuiti sa fac? Sunt f ingrijorat.
0
09-02-2014, ora 21:37
efix66
Nu este medic/terapeut
efix66
Nu mai poate nimeni sa-mi ofere niste informatii despre problema mea? Am mai fost la un control urologic acum 2 zile, i-am explicat toate problemele si la fel nu mi-a zis nimic. M-a controlat si a zis ca as fi in regula, dar pe mn tot ma sacaie aceasta durere pe care o am si acum in timp ce scriu. Durerea nu mai este de intensitate mare dar foarte sacaitoare. Mi-am facut analizele la sange si au iesit bune inafara de ficat care a iesit putin marit. Astazi am observat alt simptom: daca strang putin de testicul sau epidem ma doare in partea dreapta sus. Peste doua zile ma duc sa fac o ecografie din nou atat abdominala cat si la testicul si penis. Ma ingrijoreaza si aspectul penisului meu din cauza acestor vene aparute, de care am vb mai sus.
Din toate simptomele care le-am descris nu poate nimeni sa-mi dea un raspuns? Va rog mult!
0
09-02-2014, ora 23:06
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
VERIFICA RINICHII verifica daca ai si varice pe picioare asta singur, la mine aveam acele vase marite in scrot din cauza unei tumori la rinichi, sper sa nu ai asa ceva.
0
20-02-2014, ora 11:08
efix66
Nu este medic/terapeut
efix66
Salut. Din pacate dupa 5 controale urologice 2 ecografii nu am reusit sa aflu mare lucru. Eu ma simt din ce in ce mai rau.
Venele pe penis parca iar s-au accentuat cat si cele de pe scrot(asa mi se pare mie) La ultima ecografie mi-au gasit pe testiculul drept un chist epidmar 24.8/9.3mm +dilatatii venoase minore in plexul pampiniform. Ieri am fost la un medic m-a consultat si mi-a zis ca asa suntem noi barbatii avem aceste probleme si cam atat. Se pare ca as avea Epididimita.
Doctorul mi-a dat sa iau Doxiciciclina Atb(100mg) si Tador 25 mg.
Marton mersi de rapuns. Varice pe picoare nu am deloc decat cele pe scrot si penis care nu stiu daca sunt varice, venectazii sau altceva. Am vazut ca la tumorile la rinchi la barbati apare varicocel(dilatatia venelor spermatice sau cam asa ceva) dar acestea apara de cele mai multe ori pe partea stanga. eu am problema doar pe partea dreapta(testicol drept, partea dreapta la ficat si pe picior pana la genunchi) pe partea inferioara a piciorului pana la genunchi am o senzatie de tragere sau de ceva aspru in picior, asta pana la genunchi. Pe partea ficatului am anumite dureri dar foarte vagi, nu am dureri cand este palpata zona. Ce mai mare parte din durere este prezentata in zona inghinala dreapta si in scort partea dreapta. Marton am sa ma duc la sfatul tau sa fac o ecografie la rinichi, sper ca se poate vedea daca as avea ceva la ei. Mai ramane sa fac un RMN TESTICULAR SI CEVA LAMBO-SACRAT au un scris si doctorii astia. In fine chestia este ca sunt si putin slabit psihic pentru ca ma gandesc la tot ce poate fi mai rau. Daca nu reusesc sa aflu ce am voi pleca in Italia la alte controale mai amnuntite.
Va rog sa scuzati greselile gramaticale scriu pe fuga! O zi buna si sanatate multa tuturor!
0
21-02-2014, ora 12:49
efix66
Nu este medic/terapeut
efix66
Revin iar. Dupa doua zile de tratament cu antibiotic Doxiciclina si TADOR, durerile sau ameliorat nu mai simt acea greutate in zona inghinala, sau foarte rar totusi jena din toata partea dreapta nu a disparut definitiv. Dureri sporadice in partea ficatului sunt prezente cat si in partea dreapta jos la spate aprope de fese. Noaptea trecuta m-am trezit cu o mare transpiratie aveam maieul ud si a trebui sa ma schimb. Nu stiu daca este un simptom dar trebuie mentionat. Luni am un control urologic la un doctor mai renumit din Galati. Sa vad ce zice si el. Voi face si un RMN PELVIAN, ieri am fost si m-am interesat mi-au zis ca la RMN PELVIAN se vede totul. Costa 530 RON... Macar daca as afla exact ce am. La fel luni sau marti ma duc sa fac si ecografie abdominala, rinichi sa vedem daca este ceva mai sus. Curios este ca totate analizele la sange au iesit bine(analizele care se fac cu trimitere de la medicul de familie). Si eu ma gandesc daca aveam ceva grav trebuia ca rezultatele analizelor sa nu fie asa de bune. As dori si parerea unui doctor daca se poate. Vad ca pe forum nu prea isi dau cu parerea si doctorii, mai mult pacienti intre pacienti. Ok, salut pe toata lumea eu plec la servici. O zi buna tuturor.
0
30-07-2015, ora 17:29
bog85
Nu este medic/terapeut
bog85
@efix66

In primul rand vreau sa te salut si sa-ti spun ca sunt un tanar de 29 ani care prezinta exact simptomele pe care le-ai descris in prima postare pe acest subiect. Stiu ca aceasta postare este deja foarte veche dar am totusi speranta ca imi vei acorda putin din timpul tau pentru a-mi marturisi cum ai reusit sa scapi de aceasta problema. Sincer nu stiu ce as putea sa mai fac in continuare deoarece am fost la zeci de doctori si am cheltuit toti banii pe care-i aveam dar nici gand sa rezolv cumva aceasta problema.

Te rog din tot sufletul sa-ti rapesti 2 minute din timpul tau si sa-mi soui cum ai reusit (eu sper ca ai rezolvat problema!) sa te vindeci pentru ca nu mai stiu pe cine sa intreb, sunt pur si simplu disperat. In ultimele 3 luni am tot cautat pe internet pe cineva cu simptome similare si iata ca astazi am reusit. Iti multumesc foarte mult si iti sunt foarte recunoscator, indiferent de raspunsul tau. Bogdan
0
02-01-2022, ora 21:24
kostyx
Nu este medic/terapeut
kostyx
La fel si eu, cum ati scapat, diagnostic?
0
06-02-2024, ora 13:00
Love Forever
Nu este medic/terapeut
Love Forever
Este posibil să fie o defecțiune hormonală? Se întâmplă ceva în neregulă, ceea ce provoacă durere. În general, pentru sănătatea masculină, recomand să luați capsulele -------*. Este un remediu natural, dar capabil să îmbunătățească funcționarea organismului și a sistemului reproducător. De asemenea, are un impact pozitiv asupra nivelului de testosteron și altor hormoni.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Circumcizia la barbati
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  • Lovitură la/în testicule
  •