Probleme umar drept

16-12-2013
mrsmrs1986
Nu este medic/terapeut
mrsmrs1986
Buna ziua!!! Am 27 ani si am o problema la umarul drept. Mai exact la un antrenament la sala de forta, prin luna ianuarie mi.am luxat umarul drept-(am tras singur bratul la loc). Crezand ca nu e nimic grav, dupa doua saptamani(timp in care nu am tinut bratul imobilizat) am inceput sa fac niste antrenamente de judo, iar la un procedeu mi.am luxat din nou umarul. Am facut un rmn iar concluziile au fost:
1. leziuni ale muschilor si tendoanelor umarului drept
2. leziune a labrumului glenoidian
3. contuzii osoase la nivelul omoplatului si a claviculei
4. minim epansament lichidian intraarticular umar drept
Intrebarile mele sunt:
Cum imi dau seama daca rebuie sa fac artroscopie in conditiile in care de ceva timp nu ma mai doare umarul si pot face flotari, exercitii la sala, etc...)
Din ce cauza mi.a sarit umarul???
2 comentarii
0
17-12-2013, ora 01:51
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna seara ! Consider ca cel mai bine este sa nu va tratati singur si mai ales sa nu luati decizii de unul singur. De aceea va recomand sa consultati un medic chirurg ortoped care va va spune daca si cand trebuie facuta o interventie si va va raspunde in mod profesionist la toate intrebarile dumneavoastra
dr Petre Muresan
0
17-12-2013, ora 10:35
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o luxatie de umar, mai ales la barbati, poate sa se produca numai in cazul in care se rupe cel putin capsula articulara, insa nici leziunile de tendoane sau labrum nu sunt rare. in ultima vreme tendinta este ca in scurt timp (1 saptamana) sa facem un RMN pacientului si in functie de rezultat, des trebuie facuta o artroscopie (cum am scris mai ales la barbati tineri). daca cumva nu este lezat nimic important recuperarea dureaza cam 3 luni - deci 2 apatamani sunt definitiv prea putin.
rezultataul RMN-ului este din pacate bun de nimic:
1 care muschi si tendoane sunt lezate si in ce masura, este o ruptura a coafei rotatorilor sau nu?
2 ce tip de leziune a labrumului este? sunt numite leziuni SLAP si per moment se diferentieaza cam 9 tipuri si tratamentul poate fi total diferit
3 acesta nu prea conteaza
4 iarasi un lucru normal dupa o luxatie
Umarul vi s-a luxat pentru ca l-ati suprasolicitat. si in acest moment elementele stabilizatoare a umarului sunt slabite si mai mult.
ar trebui sa cautati un ortoped bun in artroscopia umarului pentru un examen fizic si ar trebui clarificata rezultatul RMN-ului pentru ca asa nu are nici o valoare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Umărul blocat sau înțepenit
  •