va rog un mic ajutor! limba incarcata spre baza, salivare abundenta, balonari, usturime in gat

30-12-2011
marcel86
Nu este medic/terapeut
marcel86
Buna ziua, problemele mele au inceput acum fix 4 luni, cand dupa o excursie la munte, unde am exagerat putin din toate am inceput sa ma simt rau.. Primele simptome au fost limba incarcata spre baza, salivare abundenta cu aspect vascos in gat, balonari, si usturime in gat care aparea seara, si doar la inceputul somnului niciodata dupa 3-4 ore de somn... am fost la gastroenetrolog, dupa 2 tranzite baritat la care sa vazut doar un lichid de hipersecretie in cantitate mica la ambele, mi sa recomandat emanera (care il iau si acum) si intre timp am mai luat spasmomen si motilium..
am facut exudat faringian, coprocultura, urocultura, test helicobacter pylori(sange+fecale) toate negative, ecografie abdominala superioara ok... acum dupa 4 luni de medicamente si un regim destul de strict(mai beau o bere sau un pahar de vin din cand in cand+cateva tigari pe zi ), usturimile in gat de peste noapte au disparut complet, dar am ramas cu limba incarcata pe centru si se duce spre baza limbii, saliva ba este in cantitate mai mare ori cand mananc parca raman fara, ma inec destul de des cu lichide exclusiv, parca mi se opresc in gat, la solide nu am probleme deloc, si uneori simt o ameteala cand mananc sau mestec mai mult mancarea, plus ca in 4 luni am slabit 11 kg!!! nu stiu ce sa mai fac, dr gastro a zis ca nu am nimic, dar eu continui sa ma simt rau...
4 comentarii
0
30-12-2011, ora 22:23
marcel86
Nu este medic/terapeut
marcel86
am uitat sa specific, am 24 de ani... si cateodata simt "gura punga", nu stiu cum sa zic, parca o strepeziciune... momentan iau Emanera 20 + reglacid + motilium + ceai obligeana-sunatoare-mustel
0
03-01-2012, ora 11:19
marcel86
Nu este medic/terapeut
marcel86
Nimeni nu ma poate ajuta cu un sfat ceva?? Orice e bine venit...
0
03-01-2012, ora 21:11
marian.p
Nu este medic/terapeut
marian.p
Si eu am o problema asemanatoare (am deschis un thread tot aici), pentru partea cu limba incarcata, pe mine m-a ajutat curatatul ei cu betisoare din acelea pentru urechi inmuiate in niste apa de gura (atentie insa ca depunerile sa le scoti afara si sa nu le inghiti si sa nu le lasi sa se duca la baza limbii) Dupa ce o curat o simt mult mai putin incarcata. Sper ca te va ajuta cu ceva.

Ah si bineinteles, gargara cu apa de gura si am vazut ca ajuta si 'Propolis C', sunt vit.C cu propolis. Dar acum nu stiu daca ai voie sa iei vitamina C in doze mai mari.

Bineinteles ca acestea trateaza doar simptomele...
0
31-01-2024, ora 21:48
Larisairina
Nu este medic/terapeut
Larisairina
Limba nu vă arde?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.