problemele de vedere se pot remedia?

25-09-2009
camy84
Nu este medic/terapeut
camy84
Buna ziua, am o intrebare si o mare curiozitate in acelasi timp...de curand am fost sa fac un control la ochii deoarece am observat de mai mult timp ca ceva nu este in regula cu vederea mea. In urma controlului mi sa spus ca am "miopie"..mostenita (cika) si ca trebuie sa port ochelari...intrebarea este daca aceasta se pote corecta.am auzit candva de la cineva ca anumite probleme de vedere se pot corecta pana intr-o anumita varsta, mentionez ca am 25 ani.
V amultumesc pentru timpul acordat si Astept raspunsul dvs.
3 comentarii
0
25-09-2009, ora 13:27
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga camy, daca medicul ti-a depistat o miopie inseamna ca ochiul tau este bombat si nu vede bine la distanta. Nu este bine sa nu porti ochelari pentru ca ochiul oboseste si mai mult si ar putea sa iti creasca miopia.
Nu vreau sa te sperii, nici gand! vreau duar sa iti spun ca trebuie sa porti ochelarul, este cel mai bun remediu!
Eu insami am probleme cu ochii, port ochelari de la 3 ani ( eu am si vedere dubla, si am invers, hipermetropie, cu +, si putin astigmatism etc.) Nu am dioptrii mari dar este necesar sa port ochelari( am facut pauza niste ani crezand ca au scazut dioptriile dar nu a fost bine).
Daca nu vrei ochelari, poarta lentile de contact. Este foarte plauzibil sa fi mostenit miopia, zice ca parintii care au ceva cu ochii pot transmite in procent de 80 la suta la copii acestea.
tatal meu avea + 7 iar eu am ce-i crept mult mai putin, deci problemele nu se mostenesc intru totul
Multa sanatate
0
04-05-2010, ora 12:04
camy84
Nu este medic/terapeut
camy84
multumesc de sfat.si am sa incerc sa ma obisniesc si cu ochelarii desi de aproape ma cam ia maeteala...doar la distanta ma ajuta...de aproape imi cam face rau.oricum multumesc de sfat si multa sanatate ca-i mai buna decat toate:);*
0
26-10-2011, ora 10:04
Dr. Andrei
Nu este medic/terapeut
Dr. Andrei
Treaba cu mostenirea e o chestie, dar nu neaparat. Poti sa ai probleme de vedere din cauza ca nu ai grija cum trebuie de ochii tai! Nu ii relaxezi suficient, ii folosesti aiurea obosindu-i, iar ochelarii singurul remediu?! GRESIT!!!!! Vederea se poate imbunatati iar problemele de vedere pot disparea NATURAL prin exercitii oculare (sunt o multime) si prin asigurarea ochilor tai nutrientii de care au nevoie prin alimentatie si suplimente alimentare(optional).

-*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: