Proces expansiv intracranian

27-09-2011
mihaela_miky12
Nu este medic/terapeut
mihaela_miky12
Buna ziua! Mama mea a fost diagnosticata cu 'proces expansiv intracranian de clivus -1:3 superioara paramedian dreapta.
Epicriza: Pacienta in varsta de 48 de ani, cu APP, , reprezentate de HTA, steatoza hepatica, hipercolesterolemie, colecistita cronica litiazica-colecistectomie laparoscopica, hernie de disc lombara L5-S1 paramedian stanga, operata in 2007 s-a internat pentru cefalee predominant occipitala cu debut de aproximativ 1 luna, insotita de senzatie de greata.
Examen RMN cerebral cu substanta de contrast a evidentiat :
-spatii lichidiene pericerebrale cu dimensiuni crescute
-sistem ventricular cu dimensiuni normale, simetric
-prepontin drept, placata la portiunea superioara a clivusului si la clinoida posterioara, se vizualizeaza masa ovulara extraaxiala, cu diametre maxime 18/10/16 mm, hipersemnal T2, izosemnal T1, fara edem perilezional, cu priza de contrast intensa si omogena, insotita in ingrosarea gadolinofila a durei si tentoriului din vecinatate.(dural tail), formatiunea exercita efect de masa asupra hemipuntii drepte, deplaseaza minim artera bazilara spre stanga prezentand contact nemijlocit cu peretele ei lateral drept si deplaseaza cranial artera cerebrala posterioara dreapta-aspectul IRM pledeaza pentru MENINGIOM DE ETAJ ANTERIOR AL BAZEI CRANIULUI, structuri mediane in pozitie normala..
Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti mai multe lucruri despre acest diagnostic, as vrea sa stiu daca este tumoare benigna sau maligna?
3 comentarii
0
06-06-2012, ora 19:31
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
M-am intristat cand am vazut ca nimeni nu a postat vreun comentariu.
Eu am citit si de-acum in colo ma va lua frica ori de cate ori ma va durea capul sau imi va fi greata...
Sper ca acum mama ta e OK.
Ii doresc numai bine!
0
15-06-2012, ora 17:08
nykpa
Nu este medic/terapeut
nykpa
Eloise

Am o intrebare ptr tine cum se simte tatal tau dupa Nicolit. Tata-socru are cancer la ficat si nu este operabil nu se poate face chimioterapie si ne uitam pe net si la NICOLIT.

Cum se simte tatal tau dupa NICOLIT ???
0
17-06-2012, ora 18:32
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
Tatal meu e bine, multumim Domnului pentru asta!
El insa a inceput cu un carcinom la laringe si a ajuns sa aiba metastaze pe coloana idenificate la un RMN acum exact 2 ani.
Nu stiu cate zile ii mai sunt ingaduite pe pamant, dar macar durerile atroce pe care le avea inainte si limitarile in miscari, sunt acum de domeniul trecutului.
Mai are dureri suportabile, ca cele de la reumatism, dar nu mai are nevoie de Tramadol.
Deci, fiecare diagnostic e diferit.
Sanatate ii doresc socrului dvs.; sa se faca bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.