proeminenta la nivelul obrazului

15-09-2009
panselutza
Nu este medic/terapeut
panselutza
imi cer scuze anticipat daca nu am nimerit rubrica cea mai potrivita dar nu prea am stiut unde sa-mi incadrez intrebarea...sper ca cineva poate sa ma lamureasca..
e vorba despre prietenul meu, i-a aparut de vreo saptamana o proeminenta la nivelul obrazului de vreo1, 5-2 cm, chiar la 2 cm de dreptul gurii. Proeminenta sau nodulul este nedureros, lucru care ma ingrijoreaza. Tin sa mentionez ca nu poate fi simtit decat la exterior cand izolez partea respectiva de piele, din interiorul gurii nu se simte la pipait. multumesc fumos
3 comentarii
0
16-09-2009, ora 12:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa fie vorba despre un chist sebaceu suprainfectat. Trebuie sa ajungeti la un medic dermatolog.
0
16-10-2009, ora 09:00
panselutza
Nu este medic/terapeut
panselutza
intr-adevar, domnule mihalache ati avut dreptate. este vorba de un chist sebaceu infectat. a fost la un dermatolog si i-a confirmat diagnosticul, i-a prescris un gel de dezinfectare si o crema cu ihtiol si i-a spus sa foloseasca tratamentul vreo 5 zile sa vada daca intervine vreo schimbare. ideea este ca i a spus sa revina daca observa vreo modificare, se umfla mai tare chistul sau devine dureros. dupa astea 5 zile nu a observat nicio modificare, nici in bine nici in rau. Ce este de facut, trebuie sa se recurga in cazul asta la o interventie chirurgicala? Multumesc
0
21-10-2009, ora 21:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Chistul sebaceu se rezolva NUMAI chirurgical, insa nu toti dermatologii fac aceasta operatie !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: