prolactina crescuta de 2 ori jumatate si tratamentul cu zyprexa

21-07-2011
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Buna ziua, am 35 de ani si ma tratez de 10 ani cu zyprexa( neoroleptic). In prospect scrie ca mareste prolactina.
In urma cu doua zile mi-am facut niste analize pentru c ama sufocam intr-una cam de 3 saptamani.
Am facut TSH, FT4 si prolactina.
Cele de tiroida mi-au iesit in regula insa prolactina mi-a iesit 82, 91 ng/ml/vidas,. cand normal este intre 5 si 35.
M-am dus la psihiatra care mi-a spus ca nu e nici o problema, ca ar fi numai in cazul in care as dori sa raman insarcinata.
Cu toate acestea eu cred ca nu e bine sa am prolactina asa mare, ma pot trezi cu lactatie. Ma dor sanii.
Si ciclul menstrual mi-a venit la 22 de zile ultima data de unde eu aveam la 34, 36, 38 de zile chiar la 45.
Ceva s-a intamplat.
As micsora doza de zyprexa dar nu e nici doctora de acord si mie mi-e frica pe de alta parte ca nu mai dorm. Am mai patit asa, sa reduc doza sau sa nu iau deloc si nu dormeam aproape deloc.
Pana ajung la endocrinologie ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
22-07-2011, ora 18:27
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Avand in vedere ca luati de atati ani Zyprexa, sa stiti ca si eu am aceeasi parere ca medicul dvs: nu e o problema. In primul rand ca valoarea nu e deloc mare, e chiar foarte buna. Nu va mirati: ceea ce dvs va parte mult e o valoare usor crescuta ce apare la nenumarate medicamente, multe fara nici un fel de lagatura cu antipsihoticele; ba mai mult, daca ne-am apuca sa determinam prolactina la persoane care se trateaza de tot felul de boli, cu medicatie nepsihiatrica, am intalni la multe persoane aceasta valoare. Zypreza face parte dintre antipsihoticele care nu dau decat cresteri usoare ale prolactieni si de obicei cresterea e tranzitorie. Sunt alte antipsihotice ca solian, rispolept, etc care dau valori de sute chiar si mii de ng/ml. Am vazut o persoana cu 3500ng/ml. Fata de acestea valoarea dvs e chiar foarte buna. Cresterea prolactinei poate afecta organismul in 2 moduri:
-o prolactina mare impiedica o femeie sa ramana insarcinata
- cresteri mari de ordinul sutelor sau miilor, insotite de curgerea sanilor pot avea in timp riscuri pentru organism- risc de osteoporoza, infertilitate, cancer de san.
La dvs nu exista acest risc. Inteleg ca aveti dereglari menstruale, dar daca erau de la medicament ar fi aparut de la bun inceput; dvs luati treatamentul de 10 ani.
Si argumentul care mie si se pare cel mai important este ca daca boala dvs a putut fi tinuta sub control 10 ani fara sa trebuiasca sa schimbati antipsihoticul, inseamna ca evolueaza foarte bine si ca acest tratament chiar v-a folosit. Parca nu as inclina nici eu sa il schimbati, cel putin nu din cauza prolactinei.
0
22-07-2011, ora 18:45
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Multumesc mult, doamna doctor, pentru raspunsul incurajator!
Vreau sa va mai intreb ceva: nu din cauza cresterii prolactinei ma sufoc?
Multumesc
0
23-07-2011, ora 15:37
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
ma incearca de cateva zile o stare depresiva, sa fie in legatura cu prolactina?
0
24-07-2011, ora 11:06
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cresterea prolactinei pana in 100 ng/ml nu poate determina nici un fel de efect secundar, de nici o natura.
0
24-07-2011, ora 19:00
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Multumesc mult pentru raspuns!
0
08-11-2018, ora 17:09
Ade5
Nu este medic/terapeut
Ade5
Buna ziua am si eu o nelamurire cine poate sa ma ajute ca inseamna prolactina marita la fetita mea de 10 ani, valorile arata ca prolactina trebuie sa fie mai mica de 280, iar fetita o are 820 va rog ajutati-ma cu un raspuns.va multumesc anticipat.
0
09-09-2023, ora 17:44
Lacraram
Nu este medic/terapeut
Lacraram
Bună ziua! Sper sa vedeți postarea mea, cum s-a rezolvat cu prolactina la fetita???
Mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Principiul care stă la baza reglării secreției de hormoni
  •