prolaps de valva mitrala

10-09-2011
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
buna ziua. dupa mai multe investigatii mi sa gasit prolaps de valva mitrala anterioara, fara regurgitare. mi sa dat tratament calciu intravenos, B6 si aspacardin. din cate am inteles se poate corecta. am vreoun motiv sa fiu ingrijorata din cauza acestei boli?
15 comentarii
0
10-09-2011, ora 23:47
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Ati facut ecocardiografie? Acolo se poate observa cel mai bine daca aveti sau nu. Daca da, urmati tratamentul prescris si multa liniste in sufletel, daca se poate.
0
11-09-2011, ora 10:00
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
da ecocardiografie am facut. se poate sa beau cate o cafea pe zi fara sa afecteze?
0
11-09-2011, ora 11:25
ancatoderean
Nu este medic/terapeut
ancatoderean
Buna, ziua, prolaps de valva mitrala mi s-a descoperit la 7 ani, fac o data la 4 ani analize, ecograf si tot, mi s-a spus ca voi avea toata viata asta, si in timp o sa obosesc la efort, sa nu fac efort brusc, am uneori palpitatii f puternice, le simt in urechi si in zona gatului uneori simt ca nu am aer, mie mi s-a dat magnerot 2 tablete pe zi, in perioadele in care ma simt rau iau cate o perioada de 2 saptamani, mi-e mi s-a spus sa nu ma ingrfijorez, m-am obisnuit cu ideea, tin sa precizez ca mie imi e rau de la cafea, ma agita si imi da palpitatii..eu zic sa nu va ingrijorati, faceti cate un consult periodic..numai bine si multa sanatate
0
12-09-2011, ora 14:58
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
va multumesc pentru raspuns. aceleasi simptome le aveam si eu pana sa incep tratamentul. acum ma simt bine doar de la calciu si B6. incerc si eu sa ma obisnuies cu ideea si sper ca o sa fie bine.
0
13-09-2011, ora 13:56
ancatoderean
Nu este medic/terapeut
ancatoderean
O sa fie bine, stati linistita, foarte multa lume din jurul meu au diagnosticul acesta, la inceput eram f ingrijorata, dar acum e ceva normal.parca atunci cand sunt f obosita ma ia cu stari din astea, dar cat iau magneziu ma simt f bine, cardioloaga mi-a indicat sa nu mai iau cu b6, eu am 50 kg, vit b6 ingrasa, la mine nu e pb asta, ca dintotdeauna mi-am dorit sa ma ingras putin, dar zicea ca peste 30 ani o sa vad ca o sa se puna pe mine dstul de usor si mai ales daca iau cu b6, asa ca ea mi-a recomandat magnerot, ma simt excelent de la el, multa sanatate
0
19-09-2011, ora 11:30
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
acum am terminat tratamentul cu calciu si b6 si am inceput cu aspacardin...am luat azi si au inceput simptomele iar si nu inteleg dc.eram pe strada si mi sa facut rau, stari de ameteala, de lesin, batai de inima foarte puternice. cand am ajuns acasa mi-am luat tensiunea si era 10, 6 si 101 batai de inima p minut. acum nu stiu c sa fac, tratamentul este de 20 d zile cu aspacardin. niciodata nu mi sa mai intamplat asa cand am luat aspacardin si nu inteleg dc acum? si inca o intrebare: eu sunt fumatoare dar d cand mi sa spus c boala am nu am mai fumat dar imi este greu...pot sa mai fumez cate o tigara doua p zi? va multumesc anticipat
0
21-09-2011, ora 21:00
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Incredibil... Se presupune ca daca ati scris aici, sunteti cat de cat interesata de sanatatea Dvs. Dar vad ca va preocupa mai mult cafeaua si tigarile..care, cred ca stiti foarte bine ca sunt interzise. Mai bine luati legatura cu medicul care v-a recomandat tratamentul, ii spuneti cum va simtiti, aveti grija la ce mancati, la cat va odihniti si cat de stresata sunteti..si nu va ganditi ca daca veti fuma cateva tigari va veti simti bine. Uitati ca exista cafeaua si tigarile. Ganditi-va cat de multi oameni sunt care nu fumeaza si nu beau cafea.
Sper sa va mai ganditi la ce e mai important pentru Dvs.
0
22-10-2011, ora 11:30
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
Mabel multumesc pentru raspuns, ai dreptate in ceea ce spui. Eu am renuntat la amandoua, doar ca imi era putin greu sa ma obisnuiesc cu ideea si de asta mai intrebam. Acum cand sunt la jumatatea tratamentului pot spune ca ma simt bine, exceptand unele zile cand mai am asa o ameteala usoara ( poate sa fie de la tensiunea mai mica pe care o am, 10, 5 sau 10, 9). O singura problema mai am si nu stiu cum sa fac sa o rezolv: imi e frica sa raman singura, sau sa plec undeva la drum lung, chiar si in oras singura. Ma controlez cat pot, incerc sa imi distrag atentia cu altceva, dar uneori ma panichez. La psiholog nu vreau sa merg deoarece nu sunt de acord cu tratamentele prescrise si toate calmantele alea. Credeti ca pot sa ma autosugestionez incat sa trec peste teama aceasta?
0
22-10-2011, ora 17:09
Dr. Alex T.
Nu este medic/terapeut
Dr. Alex T.
Buna ziua, din cate am inteles aveti un PVM prin VMA usor si fara regurgitare. Practic in PVM simptomele sunt date de gradul regurgitarii, la d-voastra nu exista regurgitare. O sa aveti toata viata aceasta boala si cel mai probabil nu o sa muriti din cauza ei. E adevarat ca se impun masuri igieno-dietetice, dar cam atat. Puteti sa face sport. Se poate repeta o ecocardiografie la 3-4 ani sau daca apar semne suparatoare. Multa sanatate!
0
24-12-2011, ora 21:07
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
Buna seara. Revin cu o intrebare. Acum 2 saptamani eram la munca si brusc mi sa facut rau, mancasem putin si oboseala de la munca si-a spus cuvantul, lucrul care ma speriat a fost ca abia imi mai simteam pulsul. Din acea zi ma simt rau, intepaturi in spate dureri de brat stang, ameteli, senzatie de nod in gat. Intrebarea mea este daca chiar e ceva in neregula sau eu imi provoc aceste simptome, pentru ce ele apar cand ma gandesc eu cu frica la asta?
0
25-12-2011, ora 11:16
ancatoderean
Nu este medic/terapeut
ancatoderean
Nu stiu cum e la dvs, dar la mine de cele mai multe ori e pe fond nervos..si eu am stari de frica si ma gandesc cateodata prea mult la treburile astea si mi se face rau..deja is constienta de asta, dar frica tot o am..acum iau ceva stresclin complex ce mi l-a prescris medicul de familie, si ma simt tare bine de la el..si la mine sa stiti cand sunt f obosita, se intampla cel mai des..eu incerc sa ma linistesc, fac meditatii, si ma simt mai ok..mi-am luat tot felul de carti, si incerc sa invat chestii noi, care sa relaxeze, fiindca nu vreau sa ajung sa fiu mai rau..Multa multa sanatate..sa ma mai anuntati cum sunteti...Tin sa mentionez ca in urma cu cativa ani mi se facea rau mereu pe strada, si cand eram singura, numai cd eram singura, am ajuns la psiholog, si am umblat apr un an de zile, o data pe saptamana, acolo am invatat cum sa gestionez unele lucruri, si teama asta, mi-era teama sa umblu singura..de atunci nu am mai av niciodata pb din astea pe drum..
0
19-01-2012, ora 13:49
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
Buna ziua. Anca pot sa spun ca am saptamani chiar, cand ma sint excelent, parca nu as avea nimic, dar in momentul cand ma gandesc iar la boala mi se face rau. Tremur, ma ia cu ameteala si durere in bratul stang si in spate. Banuiesc ca astea sunt mai mult simptome de la un atac de panica decat de la boala. Problema este ca am devenit putin obsedata asa de boala asta, adica cum ma doare ceva repede ma gandesc sa nu fie ceva grav. De o saptamana am o durere de cap si iar mi-au intrat in cap tot felul de idei. O intrebare am: pot sa beau ceai de tei, sa ma mai calmeze putin? Tin sa mentionez ca trec printr-o perioda foarte stresanta acum.
0
21-01-2012, ora 13:47
ancatoderean
Nu este medic/terapeut
ancatoderean
Buna, eu imi fac cateodata seara ceai de tei, sau ceai de talpa gastii, acesta e bun si pt anxietate, eu cam am pb de genul asta, si fac atacuri de panica, si faza cu ganditul..daca ma crezi am momente cand ma sperii din orice, si ma gandesc cateodata sa nu am cine stie ce, , dar incerc sa fiu optimista, si sa nu ma gandesc, incerc sa imi ocup mintea cu chestii care imi plac, sau ma linistesc..incearca sa te odihnesti cat mai mult, sa te pui sa dormi, dupa-masa si o jumatate de ora, ajuta f mult...si referitor la ceai, sa nu ti-l faci fff tare, poate sa iti scada tensiunea daca e f concentrat..daca ai plicuri, un plic la o cana de 250 ml, incearca si cu talpa gastii, daca ai bea seara cate o cana, te linisteste si dormi bine dupa el..poti sa lasi mesaj oricand..sa vad ce mai faci, cum esti..Numai bine, multa multa sanatate..
0
02-05-2012, ora 15:25
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
Buna ziua. Revin cu o intrebare. Acum 2 saptamani am fost la medic si mi-a spus ca am prolaps de valva mitrala intermitent, deci nu e nimic ingrijorator. Doar ca eu de cand a inceput sa se incalzeasca afara am o durerea slaba in piept, puls putin cam slab, o tensiune mai micuta si stari de ameteala. Nu inteleg de ce am starile astea.eu m-am bucurat asa mult cand am auzit ca nu e nimic ingijorator si speram sa nu mai am starile astea...ma demoralizeaza.
0
28-06-2012, ora 18:54
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
Buna ziua, va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns. Astazi in timp ce eram la munca deodata ma luat o durere de cap puternica si o ameteala asa, calduri foarte mari, frigeam pur si simplu si numai la cap si in zona gatului. Stare generala proasta si de lesin. Luasem un calciu dimineata si nu inteleg de mi-a fost asa rau. Mancasem inainte. Intepaturi in piept si durere de brat drept am mai avut si inca le mai am. Mentionez ca stau 10 ore in picioare pe zi. Sa fie oare de la boala pe care o am deja (PVM) sau sa fie altceva. Daca nici cand iau calciu nu imi e bine, atunci eu nu stiu ce sa mai fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: