Prolaps de valva mitrala cu simptome

25-03-2015
fischer64
Nu este medic/terapeut
fischer64
Buna ziua. Sufar de un prolaps de valva mitrala 2 mm, cu o regurgitare foarte mica, fractie de ejectie de 72 %, care imi da tot felul de simptome precum o stare de ameteala permanenta, mai bine zis o stare de nesiguranta si zbateri ale muschilor din tot corpul. Am si niste tulburari de ritm in sensul ca imediat cum ma ridic din pat pulsul ajunge la 80-90, de la 60-65. O usoara lipsa de aer uneori, o jena in inima alteori, si senzatia ca nu ma alimenteaza cu sange. O lipsa de concentrare deasemenea. Toti medicii pe care i-am vizitat nu imi spun nimic nou, mi se da aspacardin si diverse vitamine. Cand i-am intrebat de operatie, au ras de mine. Eu abia pot sa-mi desfasor activitatea zi de zi. Bineinteles ca toate aceste simptome imi dau si o anxietate usoara. Ce pot sa fac?! A mai trecut cineva prin asemenea simptome? Pot scapa de aceste simptome fara operatie?! Va rog recomandati-mi un chirurg bun care sa-mi urmareasca evolutia, si la care pot apela in cazul in care nu scap de cosmarul acesta. Va multumesc.
5 comentarii
0
27-03-2015, ora 00:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lipsa de aer si jena la inima pot fi si simptome de anxietate.
De ce nu cereti de curiozitate unui medic psihiatru niste pastile de anxietate, luati 2-3 zile, constatati daca au trecut simptomele ?

Mai studiati pe net articolele despre anxietate. Daca aveti 3-4 simptome, ar trebui tratata.
0
31-03-2015, ora 19:20
fischer64
Nu este medic/terapeut
fischer64
Va multumesc Dna Clara pentru raspuns. Am avut o discutie cu un psiholog, dupa parerea acestuia simptomele provin de la inima. Mai nou au inceput sa-mi amorteasca talpile si un pic palmele. Este cineva care a fost operat si caruia i s-a facut reconstructie mitrala? Ori si-a inlocuit valva? Ma intereseaza in mod deosebit chirurgii la care as putea apela pentru o consultatie, initial. Multumesc.
0
31-03-2015, ora 19:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate decat sa sapati pe forum pe aceasta sectiune, sa gasiti pe cineva pe vreun topic si sa ii scrieti pe privat.
0
07-04-2015, ora 10:17
fischer64
Nu este medic/terapeut
fischer64
Doresc sa intreb, cine a apelat la reconstructie mitrala in Romania? Poate sa-mi raspunda cineva care a trecut prin asa ceva ?!
0
11-02-2018, ora 13:45
cata 1
Nu este medic/terapeut
cata 1
Daca va mai ajuta cu ceva acum raspunsul eu am trecut dar nu in Romania
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: