prostatita cronica...fara probleme la urinat?

02-06-2011
maryus09
Nu este medic/terapeut
maryus09
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Vreau sa va intreb daca am toate simptomele unei prostatite cronice(tulburari ale erectiei, dureri intre scrot si anus, modificari ale aspectului spermei mai exact culoare opalescent galben conform unei spermograme.)insa nu am cel mai important simptom al prostatei si anume tulburari ale urinatului(de nici un fel), iar la ecografie prostata are aspect normal poate fi pus diagnosticul de prostatita cronica?Daca nu, ce ar putea provoca toate aceste simptome?
Va multumesc
7 comentarii
0
04-06-2011, ora 13:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate fi vorba de o epidimita cronica.trebuie consultat un urolog.
0
04-06-2011, ora 17:13
maryus09
Nu este medic/terapeut
maryus09
Diagnosticul a fost pus de un medic urolog de la o clinica particulara.Primul diagnostic a fost epididimita cronica apoi am facut o serie de analize si anume: Ac anti-Ch trachomatis IgAc...Ac Anti-Chtrachomatis IgG...Ag Ch Trachomatis...Spermocultura...sumar de urina... spermograma, ecografie testiculara, ecografie abdominala.Toate au iesit bine cu exceptia spermogramei care are trecut la observatii, , fin sediment observabil(culoarea este opalescent galben), , in rest la ecografie s-a constatat ca prostata este normala veziculele seminale putin marite(1, 7mm).Vreau sa mentionez ca acum am 29 de ani, sunt casatorit si am aceste simptome de vreo 4 ani.Mai vreau sa va spun ca nu tot timpul (chiar foarte rar) apare in sperma ejaculata lichidul acela albicios(cred ca de asta si culoarea in spermograma este opalescent galben).Avand aspectul extern normal este posibil sa am calcificari interioare la prostata care nu se vad la ecografia normala?Poate fi de la vascularizarea prostatei?Ce analiza sa fac sa pot afla mai multe detalii despre interiorul prostatei?Va cer o lamurire si cu faptul ca nu am chiar deloc probleme cu urinatul, deoarece ma sperie gandul sa am prostatita cronica.
Va multumesc!

Raspunde
0
05-06-2011, ora 20:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Prostatita cronica nu cred ca ai deoarece cand ai aceasta boala ai mai mereu infectii urinare, prostatita cronica fiind o sursa permanenta de infectare a urinii. Din cele scrise de tine nu rezulta ca faci des aceste infectii si nu ai probleme urinare. Ai avut vreodata probleme serioase la plamani ? Daca s-au evidentiat veziculele seminale putin marite urologul trebuia sa ia in considerare posibilitatea existentei unei tuberculoze urogenitale inchise si sa te trimita sa faci testarea IDR cu tuberculina. Proba Addis ai facut-o ? Dar urocultura ? pH-ul urinar cat este ? Pentru evidentierea leziunilor existente la nivelul veziculelor seminale si prostatei se face uretrocistografia retrograda.Ar trebui sa stai de vorba cu un urolog bun.trebuie revazut dosarul tau si reluate investigatiile.
0
05-06-2011, ora 23:02
maryus09
Nu este medic/terapeut
maryus09
Nu am suferit niciodata de vre-o boala de plamani (nu am fumat niciodata)si nici de vre-o alta boala grava, duc o viata normala din toate pct.de vedere.In afara de banalele raceli provocate de schimbari de temperatura nu am suferit de nimic grav.Am o singura operatie de varicocel stang(acum 4 ani) pe care l-am descoperit la prima prezentare la medic cu aceste simptome (care le am si astazi, de fapt pot spune ca au aparut impreuna).La vremea respectiva am fost consultat atat de dl.doctor care m-a operat cat si de inca alti 2 medici (urologi)care m-au asigurat ca nu am nimic(cu toate ca eu aveam dureri de testicole, dureri tntre scrot si anus si dereglari de erectie) insa fara a-mi face alte analize, in afara de ecografie abdominala si tuseu rectal.Mi-au dat niste medicamente pentru anxietate spunand ca problema cu erectia este probabil de la stres si ca o sa treaca.Era ceva neobijnuit pentru mine, deoarece inainte de aparitia brusca a acestor simptome eram, , superpotent, , adica aveam erectie tare chiar si dupa 4 ejaculari consecutive si obtineam erectia in orice conditii.Intre timp m-am casatorit am si un baietel insa am si exact aceleasi simptome ca in prima zi in care au aparut, asa ca m-am hotarat sa merg din nou la medic pentru a face analize, chiar daca ar fi nevoie sa le cer eu.Asa am si facut.Momentan merg la un medic de la clinica medlife care in urma analizelor enumerate in postarea de mai sus mi-a spus ca nu vede nimic anormal(valoare ph urinar este de 6)l, totusi mi-a dat ca tratament ciprobay 1000mg si mi-a spus ca la urmatorul control daca nu va fi nici o ameliorare a durerilor o sa imi dea sa fac o tomografie prostatica.Pe reteta dl doctor a trecut un diagnostic care m-a cam speriat, , prostatita cronica, ,.In afara de durerile interne la nivelul testicolelor si zona dintre scrot si anus schimbarile care se pot vedea la exterior sunt, , testicole stranse tot timpul, , lipsa din sperma a lichidului acela albicios care atunci cand apare in sperma ejaculata(foarte rar)parca si durerea de, , prostata, , se amelioreaza si erectia mai slaba(cu ejaculare precoce).Poate avea vre-o legatura cu observatia trecuta pe spermograma, , fin sediment observabil, ,
Astept parerea si sfaturile dv..pentru mine conteaza foarte mult.Va multumesc!
0
07-06-2011, ora 18:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ar trebui sa asculti si parerea chirurgului care te-a operat acum 4 ani...un varicocel poate recidiva.urmeaza planul urologului la care mergi si vom mai vedea..
0
28-03-2012, ora 08:07
law
Nu este medic/terapeut
law
Si pana la urma maryus09 cum te-ai vindecat? si eu am exact aceleasi simptome si nu dau de cap Am fost la o gramada de doctori am cheltuit o gramada de bani pe analize pe ecografii dopller 3d nu mai stiu ce sa mai fac ultima investigatie ar fi RMN cu substanta de contrast care este foarte scump 7, 5mil. Doamna doctor posibil sa fie vreo tuberculoza? Please help!
0
28-11-2013, ora 10:54
Cosmin2186
Nu este medic/terapeut
Cosmin2186
Buna ziua,
In urma cu un an de zile am inceput sa am secretii uretrale.La inceput incolore, apoi purulente.
Am facut o serie de analize de secretie care mi-au iesit ok.
am urmat un tratament cu antibiotice.
Pentru o perioada nu am mai avut nimic.
dupa o luna de la terminarea tratamentului ai reaparut secretiile.
Dinnou alte analize, ( secretie prostatica, urocultura) care ninou au iesit ok.
Diagnostic (Prostatita cronica) cu toate ca nu am simptomele prostatitei cronice si nici nu mi-a iesit ceva la analize specific prostatitei.

In urma cu o luna am ajuns la un spital de specialitate din bucuresti.
Aici iarasi o serie de analize:
Secretie prostatica:
-mycoplasma hominis -NEGATIV
-ureplasma urealyticum -NEGATIV
-cultura si identificare bacterii - pe mediile de cultura insamantate nu s-a dezvoltat flora microbiana patogena.
-cultura si identificare fungi - pe mediile de cultura insamantate nu s-a dezvoltat colonii fungice.
Secretie uretrala:
-chlamidia antigen - NEGATIV.

In urma culturii de secretie prostatica am fost diagnosticat cu Prostatita Cronica.si am primit urmatorul tratament:
Tavanic 500 - 1 pastila pe zi timp de 14 zile
azitromicina - 1 pastila pe zi timp de 4 zile
prostamol - 1 pastila pe zi
indometacin supozitoare 1 pe zi tip de 5 zile.

Vreau sa spun ca nu am simptomele prostatitei.

Dupa ce am terminat tratamentul secretiile s-au mai atenuat dar nu au disparut complet in schimb am dureri articulare lombare de genunchi si calcaie.

am fost la medic cu rezultatele de mai sus si mi s-a spus ca este posibil sa am clamydia cu toate ca iesit negativ.

mi s-a dat tratament cu:
fluconazol de 100 - 4 pastile cate una la 3 zile
doxiciclina 14 zile cate una pe zi.

Acum urmez inca un tratament cu tavanic 500g timp de 10 zile. si prostamol uno.

Oare se poate da un diagnostic asa fara sa ai simptome?
Oare am PROSTATITA CRONICA?
Dupa tot acest tratament secretiile nu au disparut complet, durerile articulare (de spate calcaie inclusiv degete) nu au disparut.

Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: