prostatita, dureri la testicule

08-01-2009
jofry9
Nu este medic/terapeut
jofry9
Sotul meu in varsta de 40 ani are o boala cronica, prostatita. Are dureri la testicule, nu mai simte cand are erectie. In ce mod pot afecta aceste probleme viata sexuala.
1 comentarii
0
10-01-2009, ora 08:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In prostatita actul sexual nu e satisfacator nici pentru tine si, cu atat mai mult pentru el, care simte mai mult durere si disconfort.Este tanar pentru prostatita cronica, care este cauza ei? o ecografie pelviana si examene de urina a facut?Prostatita trrebuie tratata, iar daca e deja cronicizata, terapia este mai indelungata.Foarte importante sunt si masurile pe care trebuie sa le ia acasa.Seara pune-i o perna cu apa calda [sau o sticla ] in partea de jos a abdomenului, lenjeria intima a sotului sa nu fie stramta, sintetica, ci din bumbac, calduroasa.Sa fie bine imbracat, sa nu simta frigul la picioare.Sa evite constipatia, sa bea mai multe lichide [ceaiul de ghimpe e foarte bun], nu are voie sub nici o forma sa consume alcool si cafea.Cumpara un saculet de cateva kg de seminte de dovleac, prajeste-le si cand sta la televizor sa consume seminte de dovleac.Daca vei tine cont si vei adopta cateva masuri din ce ti-am scris eu, dupa cateva luni activitatea sexuala se va imbunatati si el se va simti mai bine.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.