Prostato-veziculita cronica

110 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
24-05-2010, ora 20:31
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
O completare pt clarificare - in caz ca si altii citesc. De ce mai e nevoie de plante daca tot dam intiietate antibioticului? Din experienta proprie: Plantele eu le-am folosit in paralel cu tratamentul medicamentos. Se stie ca recidivele sint frecvente in asemenea boli ale aparatului genito-urinar. Tocmai de aceea tratamentul cu plante e benefic: vindeca pe termen lung. Antibiotiul poate vindeca pe termen scurt (si e foarte bun si util ca te scoate din criza - adica infectiile mari si periculoase care ameninta ruinichii de exemplu). Ambele, si antibioticul si plantele trebuie folosite cu inteligenta. Supozitoarele cu propolis se cheama miprosept cred - am scris gresit mai sus; ajuta in discomfortul prostatei, sint antiinflamatoare, antiseptice. Ultimul lucru: Stiu persoane care atunci cind simteau ca revine o infectie urinara - luau rasina si ienuparul - sint foarte eficiente!! Sanatate!
0
29-05-2010, ora 14:58
djxsonik
Nu este medic/terapeut
djxsonik
D-nului Porumbaru.



Buna ziua inka o data. vroiam sa va anunt ca am fost la Tg Mures pentru toate analizele, inca nu mi-au iesit. Miercuri urmeaza sa merg iar akolo. acum pot sa urinez, cred ca totul era si pentru ca nu mai beam likide. problema e ca acum urinez prea des, si ma mai doare akolo desupra de penis la vezica. fak si odata la ora. nu stiu de ce fac asa des..ce anume imi da starea asta de a urina des.si daca se poate rezolva cumva. stand in pat parca nu e asa, dar simt mai tare atunci kand ma ridic in picioare. vre-un sfat ceva?

Va Multumesc mult.

PS. Astept rezultatele de Miercuri si sa incep un tratament medicamentos si in paralel sa incep si cura de tincturi kum mi-ati spus...
0
01-06-2010, ora 19:18
nyrod53
Nu este medic/terapeut
nyrod53
d-le Porumbaru, eu sufar de 25 de ani de prostatita - E coli, dihania asta perfida.Nu stiu, simt ca e bagata in toti porii si celulele corpului. La nivel general cum se poate oare lupta? ca la nivelul prostatei eu unu nu am auzit sa fi scapat cineva de E coli. Apropo, cate contacte sexuale ati avut pe saptamana in timpul tratamentului si daca fol prezervativ? Sanatate la toti
1
07-06-2010, ora 14:29
adrianux
Nu este medic/terapeut
adrianux
Am gasit ceva interesant, cura cu suc de brocoli. A incercat cineva asa ceva?
Deci 250-500g de brocoli fierte intrun litru de apa ptr 5 min. Fiertura se bea de 2 ori pe zi dimineata si seara pe stomacul gol, apoi nu se bea si nu se mananca nimic timp de 20 min. Se face cura 21 zile, cate 7 zile cu 3 zile pauza intre ele. Cica are efecte miraculoase. Eu o sa incer chiar de astazi. -*


(*modificat de administrator)
0
10-06-2010, ora 10:22
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
djxsonik:

Urinatul frecvent in acest caz e cauzat de iritarea cailor urinare, in special a vezicii urinare (prostatita se asociaza de multe ori cu iritarea vezicii - cistita). Evident, consuml de lichide poate contribui la urinat frecvent - dar cauza principala este acea iritare. Lichidele baute in cantiate suficienta spala aparatul urinar. Nu inseamna ca aduc vindcarea, dar in mod sigur cine nu bea lichide isi inrautateste starea de sanatate al aparatului genitor-urinar, déjà afectat.

Doryn:

E coli e o bacterie obisnuita care se gaseste la toate persoanele in intestine, deci nu e chiar asa o "dihanie perfida". Bacteria se gasete evident in materiile fecale. In geneal asta e sursa celor mai multe infectii urinare, mai ales la femei - datarita apropierii vaginului de anus si a faptului ca uretra e mult mai scurta. Solutia e evident tratamentul dar nu fara schimbari clare si durabile in igiena intima, si pt barbati si pt femei. Dus imediat dupa scaun (preferabil baii in cada in acest caz), schimbarea chilotului zilnic, lenjeria intima spalata la o temperatura suficienta (60 grade obisnuit sau 90 cind infectia e evidenta). De evitat contactele anale cu partenera, neaparat. Femeile care fac infectii urinare cu E coli (80% din aceste infectii la femei sint datorate acestei bacterii) trebuie, dupa recomandarea medicilor, sa se stearga dupa scaun din fata in spate si nu invers. Miscarea inversa aduce bacteria din scaun in vagin si uretra - si astfel cistita e frecventa la ele. De ce ma refer si la femei? Ingrijirea ambilor parteneri e importanta cind unul din ei are o problema a aparatului genitor-urinar. Partenera ar trebui sa mearga la ginecolog sa faca niste analize, incluzind de urina, si sa mentioneze medicului ca exista aceasta infectie a prostatei cu E coli de multi ani (ca sa stie ca trebuie sa fie atent cu examinarea si recomandarile potrivite). Odata cele de mai sus facute, cu schimbarea permanenta in igiena inclusiv la partenera daca e nevoie, rencepe tratamentul. E coli nu e dihania perfecta, problema ta poate dura pe o perioada asa mare mai degraba din cauza reinfectarii. Tincurile de rasina+ienupar (o lingurita din fiecare puse intr-un pahar de apa) sint foarte eficiente cu E-coli, in special cu efect rapid in cistite. Pt prostatita, dureaza. Repeta 7-10 zile pe luna, in restul lunii o tinctura usoara de pufulita si ghimpe. 2 litri de apa pe zi. Si rabdare, ca oricum nu ai de ales. Multa sanatate!
0
22-06-2010, ora 18:57
nyrod53
Nu este medic/terapeut
nyrod53
Mulţumesc mult d-le Porumbaru ca v ati facut timp si mi ati raspuns.Vreau totusi sa completez si sa va spun ca am fost acu 24 ani circa un an casatorit cand problema infectiei la prostata o afecta si pe ea.Acum atata timp cat nu am avut certitudinea ca am scapat de infectie, (in mai putin de o luna de la tratament -de la multi doctori- mi au revenit simptomele infectiei )cum as putea sa ma mai casatoresc, va rog spuneti mi, ca si acum evit in toate modurile posibile orice solicitare de casatorie, da, spun corect, ma umilesc cu dif motive, orice contact numai cu prezervativ, nu stiu ce sa ma mai fac.E coli nu cred ca voi scapa de ea.Va multumesc.
0
28-06-2010, ora 19:47
djxsonik
Nu este medic/terapeut
djxsonik
D-nului Porumbaru:

Buna ZIua.am inceput cura cu tincturi cum m-ati sfatuit. am kumparat tinctura de ienupar, de pufulita si de ghimpe, pentru ca nu gasisem de rasina.si un borcan de polen... am inceput sa iau tinctura de ienupar + ghimpe dimineaza, apoi ienupar + pufulita, . din fiecare cate 40 picaturi intr-un pahar ku apa. vroiam sa va intreb ceva.de cand am inceput cura asta...frecventele urinare sunt foarte dese.si cantitatea de urina mai mare cea pana acum.merg in fiecare ora...kiar si la 30 de minute ma scapa. e normal? acum urina e curata de fiecare data...deskisa la kuloare si curata. ma deranjeaza kestia asta, pentru ca nu pot sa plec mai nicaieri..:(.ce e de facut? se regleaza pana la urma kestia asta? e normal sa fie asa la ineput? va rog un sfat de la dumneavoastra.STIMA
0
10-07-2010, ora 00:26
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Cineva zicea aici de supozitoare miprosept. Am inceput si eu tratamentul, insa m-a usturat cand l-am pus. E normal sa fie asa?
0
10-07-2010, ora 17:56
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
djxsonik:
Sint in concediu si nu accesez internetul prea des acum. Daca raspunsul nu e prea tirziu:
E normal cu aceste tincturi (ienupar, sau rasina) ca urinarea sa fie mai frecventa si abundenta, pentru simplul fapt ca acestea sint diuretice destul de puternice. Merita efortul si disconfortul de a urina mai frecvent sau mai mult, pe perioada limitata cit iei din aceste doua tincturi. Vei urina mai putin cind le intrerupi. Ghimpele si pufulita sint mai lejer de luat - nu iti provoaca urgenta, sint plante mai blinde, de luat pe durata mare.E bine ca urina e limpede si curata! Nu renunta niciodata la lichide, in ciuda urinatului crescut - minim 2 litri pe zi, Sanatate!
0
10-07-2010, ora 18:11
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
latiffa:
Da, supozitoarele de propolis pot da un mic discomfort la aplicare uneori, asta la toata lumea. Asta pt ca mucoasa rectala e foarte foarte sensibila. Dar propolisul nu ii face nici un rau, pt ca e o rasina foarte benefica si de folos organismului uman. De retinut insa, un procentaj extrem de redus de persoane pot fi alergice la propolis, tot asa cum exista alergia la produsele lactatate, la nuci, antibiotice, intepaturi de insecte, etc. Dar, imensa majoritate dintre noi nu avem aceaste tipuri de alergii. A se incepe totusi cu prudenta tratamentul cu propolis (tinctura, supozitoare, etc), administrind o cantitate foarte redusa pt prima data. Alergia se manifesta prin umflare. Daca ati consumat macar o data propolis si nu ati avut aceasta reactie asta inseamna ca faceti parte din marea masa de oameni ne-alergici la acest produs minunat al stupului. Multa sanatate.
0
17-10-2010, ora 14:26
gix
Nu este medic/terapeut
gix
buna ziua!! in primul rind vad acest topic unul foarte constructiv in urma caruia personal am inceput un tratament naturist, in special d_lui mporumbaru, si de care sunt foarte multumit, insa dupa cum spunea-ti si voi ( cei care suferiti de aceasta boala ) aceasta este destul de greu de tratat!! am 24 de ani si am fost diagnosticat cu prostatita cronica in martie 2010, in urma unui ecogrf facut de dr urolog, alte analize nu am facut!! specif ca singurul simptom prehnant erau urinariile frecvente si o usoara stare de disconfort abdominal si la spate putin!! am luat tratamentul timp de o luna( prostamol, vitamina e si supozitoare) dar nu au avut vreun efect semnificativ, departe de vindecare!! a doaua oara mia dat mai putin ( calmogen si supozitoare ) si mia spus sa mai revin in toamna ( adica cam pe acum) !!
in fine, m-am uitat pe net, cu scopul de a ma informa de bolala aceasta si am constatat cu dezamagirae ca efectele medicamentelor sunt nesemnificativa sau ma ideloc, si am dat si de acest topic, din care m-am ales cu un tratament naturist!!
practic trat l-am inceput din iulie cu : tinctura de pufulita si ghimpe, rar si de ienupar si paralele ceva ceaiuri combinatie de ( galbenele, urizica, coada soricelului , pufulita si nu mai stiu ce) specific ca pe la mijlocul lui august pina pe la mijlocul lui septembrie m-am trezit ca nu ma iaveam simptomul principal adcia urinari dese, mai mult ma simtem foarte bine dar cind sa racit vremea m-a prins putin frigul si iar au revenit simptomele!! eu totusi sunt increzator cu acest tratament si cum spunea dl mporumbaru PERSEVERENTA conteaza si sper ca, cu timpul sa rezolv macar intro oarecare masura problema!!
dar din pacate pe mine ma framinta un alt aspect al prostatitei, pt care defapt as vrea sa adresez citeva intrebari in special dlui mporumbaru ( care mi se pare de o explicitate extraordinara pe intelesul tuturor) dar si celorlalti de pe acest topic dc cumva mai citesc si ce scriu eu !! domniilor cum influenteaza boala aceasta viata sexuala( potenta in special) ? citesc pe net tot felul de articole cu privire la prostatita si se aminteste de impotenta in acest caz...pur si simplu ma descurajeaza!! l-am intrbat p, la vreme respectiva pe dr urolog si mia spus ca prostatita nu are efecte asupra vietii sexuala s ica impotenta are cu totul alte aspecte si cauze(, mi-a spus sa nu fie de la "cap" mai mult, adica pe fond psihic)!! mai mult si altii medici urologi specificau in ceva articole chestia asta!! si totusi, cind e vb de prostatia (ma refer la anumite articole ) se aminteste de impotenta ca parte din aceasta boala!! scz poate par prea naiv sau n ustiu.. dar eu sunt foarte ingrijorat de acrest aspect!!
tocmai de aceea as dori, o informatie, un ras din parte celor care trec sau au trecut prin asa ceva... influenteaza, va influentat in mod dramatic viata sexuala (potenta) aceasta boala chiar in conditiile tratamentului, aveti viata sexuala?? va rog din suflet dl mporumbaru sau orcine ar putea da un ras sa ma lamureasca siui pe mine!!a nu se intelege gresit, nu vreu sa atentez la viata personala, nu vreu detalii ci doar sa stiu dc va influentat baola aceasta viata sexuala!! m-am desparit de prietena acum o luna, ( nu ma avut probleme) dar ma gindesc cu groaza ca poate la urmatoarea relatie sa nu ma probleme de genu impotenta din cauza acestei boli!! eu inteleg ca poate datorita dureriilor, usturimiilor sau durere in timpul erectiei pot apare ceva influente episodice asupra erectiei( ca mod indirect) dar de la asta pina la impotenta de a derptul mi se pare.ingrozitor!!
intreb doar pt ca la virsta mea mi se pare acest aspect foarte ingrijorator ma iales daca pe viitor , vreau sa am o familie poate si copii daca nu cer prea mult de la boala aceasta!! mutli suferinzii de aceasta boala de pe mai toate forumuriile nu prea aduc in prim plan aspectu laacesta al impotentei ci ma i mult dureriile si usturimiile, pe care nu le contest ca ar fii mult mai grave, , dar pt mine acest aspect ma deprima !! momentan a minceput s iexercitiile kegel si pot spune ca efectu lexista dupa o luna de efectuare...mentionez nu am probleme momentan de erectie dar m ingrijoreaza viitorul, reletiv de aceasta boala !! scz ca sunt atit de voluminos dar..sper sa gasesc si eu un ras !! va rog, daca se poate un raspuns...va multumesc si multa sanatate la toata lumea!!
0
18-10-2010, ora 14:36
VLAD ENESCU
Nu este medic/terapeut
VLAD ENESCU
de 2 ani am usturimi pe uretra care apar atat in timpul urinarii cat si in stare de repaos. nu sunt continue si apar si dispar la intervale neregulate de timp. analizele (repetate)de urina au iesit bune, la cele de sange s a constatat doar o crestere a acidului uric (8.04). examenul prostatei si psa nu au scos nimic in evidenta, la fel si ecografia in cazul rinichilor.am avut si mai am din cand in cand dificultati la mictiune.am efectuat o urografie la fundeni si rezultatul nu a scos nimic patologic in evidenta. in perioada cand aceste usturimi se manifesta, ele devin mai accentuate la mictiune si cand sunt asezat pe scaun si scad in intensitate in timpul miscarii. am 52 ani si in afara de o spondiloza cervicala si o usoara discopatie lombara nu sufar de altceva.credeti ca ar putea fi cauze neurologice ? exista vreun tratament de vindecare sau ameliorare ? multumesc !
0
30-10-2010, ora 20:38
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
Vlad:

Dificultatile la urinare cu disconfort asociate si cu virsta dvs (in general peste 45 ani) sint cel mai des explicate de o problema numita adenom de prostata, care consta in marirea volumului acesteia datorate virstei (prin schimari hormonale in corp). Majoritatea barbatilor o vor avea dupa virsta 50, 60 de ani. Daca boala nu e avansata se trataeaza ori cu medicatie (foarte scumpa) sau naturist - cele mai bune plante fiind pufulita si ghimpele. Vedeti une din cartile Mariei Treben despre plante. Orice barbat ar trebui sa fie atent la acest aspect dupa 45 de ani si sa previna problema cu tratamente naturiste. In stadiu foarte avansat, adenomul necesita interventie chirurgicala (cee ce nu pare a fi cazul dvs).

In locul dvs eu as mai face o analiza de urina atunci cind apare disconforul.Dar interesati-va de un laborator bun, nu mergeti oriunde. Si as consulta si un urolog bun, matur, experimentat (nu medic de familie, etc), care isi da seama imediat daca e vorba de adenom (prin tuseu rectal). Ecografia la prostata va poate confirma dimensiunile, daca sint marite. Vi s-au masurat si trecut in buletinul ecografic? Daca nu, inseamna ca nu vi s-a controlat serios prostata.

In concluzie, daca excludeti germeni in urina si prostata marita, atunci cautati in alta directie - medicul va va spune unde. Dar in paralel, dupa analiza de urina incercati 2-3 luni cele 2 plante sa vedeti daca simptomele sint imbunatatite. Sanatate!
0
30-10-2010, ora 21:05
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
Gix:

Faptul ca tratamentele naturiste urmate au aratat semne de inbunatatire, e foaret bine, si arata ca trebuie sa continui si sa nu te opresti cind e ceva mai bine. Asa cum stii, asta cere timp.

Asa cum medicul ti-a spus, impotenta nu e o consecinta directa a prostatitei. Dar prostatita poate stresa peste masura un barbat cu grijile legate de boala, si mai ales datorita faptului ca barbatii sint foarte sensibili la orice aspect legat de performanta lor sexuala, e normal, si orice problema mai mica sau mai mare legata de aparatul genital e mult amplificata in mintea lor. Stresul poate fi o cauza pentru impotenta sau performante scazute, asa cum bine se cunoaste. Dar nu toti cei cu prostatita sint si foarte stresati, mai ales cind stiu ce au de facut.

Solutia este calm, rabdare, tratament de la doctorul urolog. Si daca asta nu merge - tratament naturist (care nu trebuie intrerupt prima zi cind te simti bine - de continuat luni bune si apoi reluat chiar daca te simti OK, altfel la primul frig simptomele o iau de la capat; cei care au rabdare cu tratamentul naturist vor uita ca au avut prostatita). Kegels nu sint pt rezolvarea de probleme neaparat, sint si pentru aplauze in dormitor ;-) Testat si garantat, cu multe reprezentante ale sexului frumos.
0
31-10-2010, ora 11:19
VLAD ENESCU
Nu este medic/terapeut
VLAD ENESCU
multumesc d lui porumbaru pentru comentariu. am facut analizele de urina in perioada disconfortului la trei laboratoare diferite iar rezultatele ( inclusiv urocultura ) nu au scos nimic in evidenta inafara de epitelii plate frecvente. am fost la 3 cabinete de urologie, doua private, unul la fundeni unde tuseul rectal a evidentiat doar o prostata usor marita. la ecografie dimensiunile masurate ale prostatei au fost : diam transv. 4, 49 cm ; diam a-p : 3, 27 cm ; diam c-c : 3, 35 cm. ecostructura usor neomogena, cu cateva microcalcifieri. dupa cum am mai specificat urografia efectuata la spitalul fundeni nu a scos nimic in evidenta legat de aparatul uro - renal. voi urma sfatul pe care l ati recomandat si anume cel legat de un tratament naturist cu pufulita si ghimpe. v as intreba daca aveti recomandari legate de utilizarea acestor plante si anume care ar fi mai eficiente, ceaiurile, tincturile sau pulberile incapsulate ? multumesc mult !
0
31-10-2010, ora 14:28
barta.lucian
Nu este medic/terapeut
barta.lucian
Buna ziua, vreau sa adaug ceva in acest topic pt a preveni forumistii de a nu fii inselati de o persoana ( nu stiu daca am voie sa postez numele siteului lui) care este din Bucuresti si incearca sa vanda prin intermediul anumitor forumuri un aparat numit, Prostagym, Urogym, pt ca tot le schimba mereu numele, are un site deschis pt aceasta afacere, este o inselatorie, a postat pe forumul site-ului lui postari mincinoase, declaratii ale asa zisilor pacienti care chipurile sau vindecat folosind inventia lui. NU ESTE ADEVARAT.
Cere 500 de euro pt asa zisa inventie care trateaza prostatita, care nu are niciun efect curativ...mai degraba negativ...
Pe un alt forum a inceput sa posteze mesaje de multumire gen Mama Omida, dar sub nume false in care spune cum sa vindecat el de aceasta boala.
Fiti atenti daca intrati in legatura cu el si intrebati-l de eventuale contacte ale persoanelor care chipurile sau vindecat si o sa va convingeti singuri ca este un truc !!!
Asadar atentie mare !!
0
02-11-2010, ora 10:12
gix
Nu este medic/terapeut
gix
Va multumesc d-le mporumbaru pentru raspunsul dumneavoastra!!
Aveti dreptate in ceea ce priveste stresul, ...cred ca am ajuns sa ma preocupe poate prea mult aspectul asta!! Crede-ti ca eliminind factorul de stres (in ceea ce priveste efectul bloii asupra vietii sexuale), alaturi de un tratament naturist ( care la mine am vazut, totusi, ca da rezultate), pot avea o viata sexuala normala in cazul prostatitei? va multumesc inca odata pentru raspunsul precedent!! sanatate
0
02-11-2010, ora 11:34
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
gix:

Desigur, prostatita nu trebuie sa impiedice viata sexuala. Diminuind stresul, si facind ceva pt a trata prostatita esti pe calea cea buna spre indreptare si viata perfect normala. Cum diminuezi stresul? Nu depunind efort pt a face asa ceva, ca asta il poate amplifica si mai tare. Ci rabdare, tratament naturist urmat cu tenacitate (daca cel medicamntos nu a fost cu succes), si fiind constient mereu ca astfel faci exact ceea ce trebuie ca sa rezolvi cu sanatatea. Asta-ti va da calmul necesar sa treci peste disconfortul creat de boala si sa mergi pe calea corecta.

Mesajele pesimiste care invadeaza netul despre prostatita arata ca acei pacienti inca nu si-au gasit, din pacate, calea care sa-i conduca spre rezolvarea problemei. Si-au pus toate sperantele in antibiotice (care desigur trebuie sa constituie negresit prima optiune de tratament), iar daca acestea au esuat, cum din pacate se intimpla de multe ori in prostatita, sint disperati si foarte stresati, de inteles. Omul e stresat si deprimat cind nu are o solutie. Dar speranta si solutii exista - tratamentul naturist - trebuie doar aplicat cu tenacitate si multa, multa rabdare. Sanatate!


(prima fara a doua nu se poate, deoarece cind stii ca faci ceva sa rezolvi problema, stresul e deja sub control, altfel poate depasi limitele - de aceea sint atitea comentarii negatiove si pesimiste pe internet din partea celor cu prostatita)
0
02-11-2010, ora 12:07
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
a ramas un fragment in plus din mesajul precedent

Vlad:

E bine ca ati facut aceste controale minutios. Linkul de mai jos din Formula As va poate raspunde la intrebarea privind cele doua plante pufulita si ghimpele. Autorul e un tip avizat, care se documenteaza foarte serios, e la curent si cu medicina naturista mai putin stiintifica (babeasca, sa-i spunem pe romaneste) dar si cu ce se publica in materie de cercetare medicala privind plantele medicinale (asa ceva exista pe plan international deoarece foarte multe medicamente asa zise "chimice" sint bazate si pe extracte din plante).

http://www.formula-as.ro/2003/578/medicina-naturista-25/program-de-vara-pentru-barbati-4285

Ca sfaturi generale puteti consulta si urmatorul articol, desi produsele/comprimatele recomandate acolo pot necesita un cost ceva mai mare decit plantele noastre autohtone. Sfaturi bune de urmat in privinta consumului de alcool, etc.

http://www.formula-as.ro/2008/842/terapii-alternative-58/prostata-10359
0
02-11-2010, ora 12:12
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
Vlad: un ultim detaliu. Tincturile de la Dacia Plant, unul din cei mai mari producatori de produse naturiste din tara, sint in general laudate ca fiind de calitate buna.
0
02-11-2010, ora 13:14
adrianux
Nu este medic/terapeut
adrianux
Revin si eu dupa mai mult timp, cu parere de rau pentru mine inca nu am rezolvat prostatita mea, ms. mporumbaru pentru sfaturile bune pe care mi le-a dat cateva luni bune in urma, dar din cauza disperarii si depresiei nu am mai avut rabdare sa merg cu ele pana la capat. Vreau sa va relatez un aspect din care cei care au prostatita de putin timp sa tina cont. Satul de antibiotice si usturimi la recomandarea unui prieten, in Martie a.c. am hotarat sa ma duc la Cluj la o clinica destul de renumita ca sa-i zic asa, (nu stiu daca am voie sa-i dau numele), este o clinica pe strada Republicii din Cluj condusa de un reputat prof. urolog.
De fapt eu m-am dus doar pentru a vedea ce fel de probleme am, desi la acea data simptomele mele erau doar urinare frecventa + discomfort abdominal, adica senzatie de vezica plina. Dupa ce am facut o tomografie computerizata si analize la urina, si un test PSA ( un marker tumoral care poate indica prezenta cancerului prostatic). Dupa ore de asteptare sunt vazut de catre d.nul profesor. Mi se spune ca prostata si vezica arata bine, dar sunt ceva inflamatii la nivelul veziculelor seminale. Si mi se recomanda T.U.M.T. o terapie cu microunde care ar trebui sa arda din tesutul prostatic si sa ajute la o urinare mai usoara ( nu era cazul meu ptr. ca aceasta metoda se foloseste in celelalte tari doar ptr. adenom de prostata, ca alternativa la TURP ( rezectia partiala a prostatei). Deci nu se foloseste in nici un caz la prostatita. In momentul in care mi sa recomandat aceasta procedura nu mi sa dat nici un fel de alta alternativa ( medicamentoasa, homeopatica, naturista etc.) ci doar varianta TUMT sau nimic. Aceasta procedura ma costat 600 euro. Am intrebat ce se intampla daca nu fac, simi saspus ca o sa se agraveze si ca o sa ajung tot la ei pana la urma. Din lipsa de informatii si fiind presat de timp ptr. ca trebuia sa ma intorc inapoi in strainatate, am acceptat.
Urmari catastrofale: retentie de urina, urinare dificultoasa, ezitare la urinat, dureri, usturimi constante la nivelul pelvic si vezical, care continua pana in in acest moment. Intre timp am mai fost la mai multe controale majoritatea in strainatate la care mi sa spus ca am facut o greseala imensa facand aceasta procedura ptr. o prostatita in stagiu incipient, metoda de alfel foarte controversata in tarile UE. De atunci viata mea a devenit un calvar, depresie, imposibilitatea de a munci ( sunt sofer), destul de rau. Ultimul control facut acum 2 luni la dnul prof Coman, a aratat arsuri la nivelul prostatei facute de acel aparat.
Am intrat in contact cu diferite persoane care au facut aceasta procedura si nici unul dintre ei nu a avut rezultate pozitive( cativa doar pe termen scurt, dupa care simptomele au revenit).
Rog pe cei care inca nu au ajuns din necunostinta de cauza sa ia decizia de a face acest lucru sa fie foarte atenti.
Daca stie cineva daca in urma acestei proceduri daca exista sanse de recuperare va rog mult sa-mi spuneti. Acum iau doar tratament naturist fara rezultate inca, dar o sa continuu mai departe asa cum recomanda si d.nul porumbaru de pe acest forum.

Cu privire la pacientii de pe internet care nu s-au vindecat are perfecta dreptate, veti gasi in special persoane deprimate la care tratamentul medicamentos nu a avut efect. In special pe forumurile de profil in limba engleza. De obicei cei care s-au tratat nu mai posteaza, sunt putini aceia care se mai intorc inapoi pe net sa spuna si celorlati cum a reusit sa se trateze. De aceia oameni ca mporumbaru sunt demni de toata aprecierea parerea mea.
0
02-11-2010, ora 15:00
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
Adrianux, imi pare rau de problemele de care ne vorbesti. Ai facut un lucru bun sa ne spui aici din experienta ta, astfel incit alti oameni sa evite tratamentele acelui medic "specialist" de la Cluj. Probabil era bine sa dai chiar nume, incit sa stie lumea pe cine sa evite.

Probabil tot un medic, in care ai incredere, te va sfatui ce-i de facut. Increderea e importanta mai ales in Romania, unde din pacate nu multi, dar exista destui medici pusi pe cumparat BMW-ul si facut vila din banii incasati doar intr-un an de zile. Pe acestia de obicei ii poti detecta dupa sumele exagerate incasate si conduita deontologica deficitara, exagerind in fata pacientilor cu eficacitatea echipamentului lor si speriindu-i ca daca nu se trateaza cu ce ofera ei, va fi de rau.

Dupa cite imi amintesc, la acel cabinet din Cluj ti s-a spus si ca rata de succes a terapiei gen TUMP, TURP (care sint invazive, evident) pe care ti-a propus-o este foarte mare. Aici, daca aveai un martor, il puteai da in judecata. A mintit - profitind de faptul ca pacientii nu cunosc detaliile acelei tehnologii, si cazurile in care se aplica. Medicul a facut uz de fals inducind in eroare pacientul. In occident a face uz de fals in actul medical ar insemna pierderea dreptului de a practica ca medic (putea trece linistit la vindut tomate in piata cu toata facultatea lui de medicina) si chiar puscarie.

Dar Romania e Romania. Am mai auzit recent de un caz de medic in tara care propunea o operatie de instalare a unei proteze (pt alta problema medicala) unei persoane de virsta medie, operatie in valoare de 7-9000 euro. Aceasta operatie e de obicei facuta persoanelor mai in virsta - dupa 60 ani. Trucul folosit de medic: a speriat-o pe persoana ca daca nu face operatia, va avea probleme. Norocul ei a fost ca a cerut parerea si unui alt chirurg care facea acelasi gen de operatii (cu 1000 euro mai ieftin), care este om, si i-a spus adevarul: poate astepta linistita virsta de 50-60 de ani pt proteza. Putea si acesta sa incerce sa incaseze banii, dar nu a facut-o.

Deci, cind un medic va propune un act medical scump si invaziv (operatie, interventie in corp, etc) CERETI O A DOUA OPINIE. Mai ales ca metodele invazive in afectiunile genitale se folosesc doar in cazuri limita. Prostatita si veziculitele (de obicei merg mina in mina) nu sint un caz limita, se pot gestiona prin antibiotice sau tratamente naturiste, daca primele esueaza. Majoritatea medicilor in Romania sint oameni adevarati (si e normal sa cistige un ban meritat). Dar nu e normal pt unii din ei, putini din fericire, sa minta si sa sperie pacientul, sa exploateze situatia acestuia ca sa il determine sa ii ingroase contul in banca.

Pe medicul respectiv l-ai putea juca legal, daca era un martor la ce a afirmat cu promisiunea privind procentul de vindecari - un fals, si daca nu a dat bon la cele citeva sute de euro incasate.

Nu mai vorbim de sarlatani cu aparatede ei, de genul celui mentionat intr-un mesaj anterior, care deasemenea exploateaza cu nesimtire necazul oamenilor.

Adrianux, sanatate, iti tin pumnii.
0
02-11-2010, ora 16:15
adrianux
Nu este medic/terapeut
adrianux
In Romania nu cred ca ai pe cine sa dai in judecata, mai ales daca lupti impotriva cuiva care este foarte bine sus pus. Ei au grija sa fie bine acoperiti in orice situatii. De exemplu in cazul meu, dupa ce mi sa facut interventia, sedat fiind din cauza anesteziei mi sau pus in fata niste foi pe care le-am semnat fara sa le mai citesc, in care scria ceva de genul citez:

" Subsemnatul, declar in deplina cunostinta de cauza ca sunt de acord cu toate investigatiile si eventual interventiile chirurgicale necesare ptr a-mi fi restabilita sanatatea. Ma oblig sa respect obligatiile medicale.Accept ca toate gesturile si tratamentele au ca scop redarea sanatatii mele si sunt de acord cu ele. Inteleg ca toate gesturile si interventiile medicale si chirurgicale au un risc pe care il accept"

Eu m-am dus la ei ptr. simplu motiv de a face un screening adica sa elimin suspiciunile unei boli mai grave, si ma asteptam sa mi se faca un masaj prostatic cu antibiograma, si sa mi se dea antibioticul corect. Atat. Nu m-am dus sa fac nici o interventie. Intr-o tara civilizata ar fi trebuit sa mi se aduca la cunostinta exact despre ce este vorba, inclus riscuri etc. si sa semnez. Am intrat in contact pe internet cu un baiat de doar 22 de ani care a facut si el aceiasi treaba, bineinteles cu aceleasi urmari ca si la mine.
De asemeni in sala de asteptare eram 4 pers. care erau programate ptr aceasta interventie si toti am schimbat nr. de te. intre noi. Toti 4 se simt mai rau sau cel mult tot asa..
Ca sa nu mai vorbesc ca rezultatele la analizele care le-am recoltat in prima zi, au sosit dupa interventie, deci NIMENI nu le-a mai bagat in seama. Chiar si rezultatul la testul urodinamic, unde a iesit clar ca vezica se goleste complet, precum si presiunea mare a jetului urinar, a venit dupa interventie.
Acolo sa dorit doar incasarea banilor atat. Puteau sa ma incaseze cu 1000 de euro ptr. analize si sa nu imi recomande interventia, as fi fost mult mai multumit. Poate ei o sa se supere pe mine ca am postat experienta mea neplacuta aici, dar tin sa le spun ca asa se procedeaza in toate tarile civilizate, dreptul la opinie este liber.
Asta mi sa intamplat mie, ridicol fiind faptulca citisem inainte mii de pagini pe internet in lb.romana si engleza, iar acolo am cedat asa de usor.Mi-au zis, "domnule.ati venit pana aici si e pacat sa nu faceti, o sa se agraveze si tot la noi o sa ajungeti."
Mi-as dori acum sa nu fii auzit niciodata de voi !!!!!!
0
02-11-2010, ora 16:24
adrianux
Nu este medic/terapeut
adrianux
Ca idee ar fi optim ca cineva sa faca un forum dedicat special prostatitei, asa cum sunt cele in limba engleza, Nici ofensa acestui forum, unde se incearca totut in limita disponibilatii care exista, ma refer la un forum dediacat special acestei probleme ar fi de mare ajutor ptr toti, in sensul ca sar forma opinie corecta despre toate clinicile si urologii de de la noi din tara, si s-ar putea combate si necinstea unora care profita dupa noi.
0
03-11-2010, ora 02:20
sebi35
Nu este medic/terapeut
sebi35
Buna seara. Ma numesc Sevastian si am 37 de ani si ca mai toti de aici ma chinui cu prostatita, la mine simtomele sint de urinari dese, o usuoara durere in flancul drept spate si rar usturimi care nu dureaza mult sa zic 1 - 2 zi cel mult de 2 ori pe an, boala asta o am cam de prin 2007 si prima data sa manifestat doar cu o crestere a urinarilor ca mai apoi dupa un an sa-mi scada si jetul urinar si incet sa incep sa am toate simptomele unei prostatite cronice.Ca tratament am luat ceva antibiotice dar nu prea mult si am continuat mai mult cu ceaiuri, tincturi si supozitoare iar efectul incet incepe sa apara, pentru mine a fost si este important regimul alimentar, nu maninc cu sare sau foarte putina, stiu ca e mai greu dar se poate daca vrei cu adevarat si oricum nevoia de sare o iei si din alimente ca de ex paine, carne iar la fel de bine e de evitat si cafea, sucuri acidulate, bauturi alcoolice, etc care mie imi fac rau si nici nu le mai consum de ceva vreme incoace.Rezultatele au inceput sa apar timid dar sper sa fie loc si de mai bine mai ales ca jetul urinar e mai puternic si cantitatea de sperma e mai mare plus si faptul ca nu mai elaculez slab ci mai cu forta iar actul sexual dureaza mai mult, toate astea pt mine sunt o mare realizare cu toate ca nu sunt vindecat total si la schimbari de vreme ma simt mai rau dar nu mai dureaza asa de mult ca inainte sa zic 1-2 zile cel mult si asta e si un pic din vina mea ca stau mai mult pe scaun la calculator cu toate ca nu e recomandat si acum sa zic ce iau eu pe zi ca tratament - de dimineata pe stomacul gol 30-40 picaturi de tinctura de propolis cu putina miere (care am observat ca de fiecare data cind am usturimi daca iau tinctura de propolis imi trece mai repede) , 45-50 picaturi de tinctura de ghimpe si o cana de ceai de ghimpe dar nu de asta din comert, e un ghimpe gen maracine care face floare si se face ceai numai din partea superioara(flori, frunze ), acest ghimpe care la inceput mi sa parut cam amar la gust acum zic eu ca face toata treaba si asta o zic pe probate adica o perioada de 1 luna nu am mai baut si ma sa parut ca imi revin problemele vechi(usturimi, apasarea de la vezica ) asa ca am hotarit sa-l beau in continuare si zic eu ca mie imi face bine, din acest ceai beau 2 cani dimineata si seara inainte de masa la fel ca si tincturile, la fel de important e si urinarea sa se faca din pozitia asezat si nu din picioare pentru ca asa se elimina toata urina din vezica scazind sansele unei reinfectii, stiu ca e mai greu pt un barbat sa urineze ca femeile dar cind esti bolnav le faci si le incerci pe toate.In concluzie pt mine unu ceaiul din ghimpele pe care l-am descris mai sus e foarte bun si ma repet nu e ceai de ghimpe din comert , l-am gasit din formula as de la un domn in varsta care a avut probleme la prostata si le-a rezolvat cu ceaiul asta de ghimpe(seamana mai mult cu maracinele) care nu se gaseste la plafare(ar fi bine sa aveti pe cineva in tara ca sa-l culeaga de pe cimp ) si in cazul meu(fericit) l-au cules parintii mei , tot la fel de bine imi face si perna electrica pe care o folosesc de fiecare data cind stau la calculator.Acum dupa aproape 3 ani de boala pot spune ca sunt mult ameliorat fata de cum am fost in 2008 cind de abia puteam incepe o mictiune si mergeam de 4-5 ori pe noapte la wc cu eliminarea unei cantitati mici de urina si nici viata sexuala nu era prea buna.Va doresc tuturor multa sanatate iar pt detalii -*

(*modificat de administrator)
0
03-11-2010, ora 10:01
VLAD ENESCU
Nu este medic/terapeut
VLAD ENESCU
multumesc mult d lui porumbaru si celorlalti care impartasesc din propriile cazuri.voi incepe terapia naturista si sper sa pot prezenta si eu rezultate pozitive.
0
03-11-2010, ora 15:05
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
sebi35:

Multumim pt a fi postat aici. E incurajator si pt ceilalti care se confrunta cu aceasta problema sa afle ca in ciuda simptomelor initiale, sinteti multumit de rezultat. Un rezultat partial care se va inbunatati fara indoiala. Dar cel mai important lucru pe care-l vad in ce ati postat este exemplul dat de rabdare si tenacitate cu terapia naturista. Asta e o conditie de reusita pentru majoritatea celor a caror problema nu s-a rezolvat rapid prin antibiotice.

Daca continuati va fi din ce in ce mai bine, disonfortul din ce in ce mai rar si redus, si e clar ca sentimentul de stapinire a situatiei e deja instalat de la primele semne ca tratamentul face bine (in timp, nu incetez sa o amintesc, pt ca, cei care incearca sa-l puna in aplicare sa nu fie descurajati si tentati sa renuntati repede).

Va doresc la toti multa sananate!
0
03-11-2010, ora 15:12
mporumbaru
Nu este medic/terapeut
mporumbaru
Timpul e scurt si n-am mai trecut prin text pt corecturi
Numai bine
0
04-11-2010, ora 14:15
sebi35
Nu este medic/terapeut
sebi35
Multumesc si eu pt aprecieri si as mai adauga faptul ca pe linga tratamentul initial mai iau vitamina E(1 pe zi ) si maninc constant seminte de dovleac neprajite, numai uscate (100 g pe zi ) care contin mult zinc necesar prostatei.Ideea luni Adrianux de a se face un forum numai pt bolnavii de prostatita mi se pare foarte foarte buna in sensul ca ar fi bine ca in cadrul acestui forum sa se discute mai detaliat tratamentele urmate, clinici si urologi buni, eventual adrese si numere de telefoane si de ce zic asta pt ca aici am vrut sa imi las adresa de mail (pt mai multe detalii) si mi-a fost stearsa de administrator lucru care nu mi se pare normal pt ca nu fac reclama si nu vind nici un produs, doar am vrut sa impartasesc din experienta mea si la rindul meu sa aflu lucruri noi despre aceasta boala care e foarte stresanta atit fizic cat si psihic si chiar as fi vrut sa stiu si eu urologi buni care nu pun accentul numai pe bani, sa scapam de profitori care nu se gandesc cat de greu e sa fii bolnav(si costisitor) mai ales la bolnavii de prostatita.Va doresc o zi placuta si multa sanatate in continuare.
0
30-11-2010, ora 20:51
ParvuC
Nu este medic/terapeut
ParvuC
Buna ziua dl Porumbaru,
In urma cu 4-5 luni am avut o infectie urinara pe care am tratat-o cu ampicilina si cipro queen... in schimb am ramas cu usturimi si inflamatii ale uretrei in momentul urinarii, ejacularii, dureri de testicole + un fel de alergie de piele(daca ma zgarii scarpin in orice loc de pe corp se inflameaza ca si cum ar fii intepataruri de tantari). Mentionez ca nici erectia nu mai este normala. Am fost la urolog am facut analize pentru urocultura, secretia urinara, spermocultura si toate au iesit negative. Mi-a prescris aplicari de Tetraciclina unguent pe capul penisului cat si in interior iar ca rezultat am obtinut mai multe inflamatii si usturimi + sange. Am revenit la doctorul acela...si a zis ca nu stie ce sa faca... m-a transferat la altul ce mi-a prescris solutie de clotrimazol doar pe suprafatza rosie de pe capul penisului + levitra pentru potenta... dupa o saptamana tot se inflameaza si ustura iar de levitra nu cred ca ar fii nevoie mai ales ca am avut erectie buna inainte de problema asta. Poate fi prostatita? Inca nu a reusit sa ma lamureasca nimeni in privinta diagnosticului.
Adaugă un comentariu / răspuns
110 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: